Czy będą płatne miejsca parkingowe w Świeradowie- Zdroju?

7
1448
zdjęcie poglądowe

Płatne miejsca parkingowe w strategicznych lokalizacjach oraz Straż Miejska. To w skrócie plan na chaos komunikacyjny w kurorcie. Kiedy zmiany wejdą w życie?

 

Świeradów-Zdrój, malownicze uzdrowisko w Górach Izerskich, liczy nieco ponad trzy tysiące mieszkańców. Według różnych statystyk, przez kurort rocznie przewija się około pół miliona turystów. To stanowi nie lada wyzwanie dla infrastruktury miasta.

Inwestycyjny bum, powstanie kilku znaczących atrakcji turystycznych sprawił, że zwłaszcza w sezonie turystycznym oraz w weekendy mnożą się problemy z brakami miejsc parkingowych. Kierowcy starają się podjechać jak najbliżej miejsca docelowego i wykorzystać każdą wolną przestrzeń. To sprawia, że nie brakuje samochodów zaparkowanych na chodnikach, skwerach, …. Nowe władze Świeradowa- Zdroju zapowiadają walkę chaosem komunikacyjnym.

– My borykamy się z tym problemem, że głównie w sobotę i w niedzielę to właściwie samochody wszędzie stoją, gdzie się tylko da, nawet w miejscach, gdzie nie powinni stawać, bo potrafią stawać i w parku. To dla nas jest też bardzo uciążliwe. – wskazała w rozmowie z Lwówecki.info Edyta Wilczacka Burmistrz Miasta Świeradów- Zdrój.

W odpowiedzi na narastające problemy, w listopadzie 2024 roku, po dziesięcioletniej przerwie, burmistrz przychyliła się do wniosku radnego Mateusza Szumlasa i poddała pod głosowanie radnych propozycję powołania Straży Miejskiej. Projekt uchwały spotkał się z aprobatą wszystkich radnych. SM ma być odpowiedzią nie tylko na niewłaściwe parkowanie, ale także bezpieczeństwo i porządek publiczny, problemem porzucanych odpadów, nielegalnie odprowadzanych ścieków czy palenia śmieciami.

Świeradowska Straż Miejska oficjalnie powołana została 1 kwietnia 2025 roku. Burmistrz planuje także stworzyć płatne miejsca parkingowe, co ma zapewnić także dodatkowe wpływy do budżetu.

– O ile o płatne parkingi w uzdrowisku jest trudno, o tyle płatne miejsca postojowe możemy zrobić. Tak jak to na przykład Cieplice zrobiły. W tej chwili działa powołany zespół, który pracuje nad nową organizacją ruchu w całej miejscowości. Oni też wskazują miejsca, które mogłyby być płatnymi miejscami parkingowymi. Ten zespół jest już na końcówce prac i niedługo przedstawi protokół swoich przemyśleń. Mamy już przeznaczone pieniądze na wykonanie organizacji ruchu i tam wskażemy też te płatne miejsca postojowe. – wskazywała miesiąc temu Burmistrz Edyta Wilczacka.

W ostatnich dniach przed uzdrowiskową gminą pojawiła się nowa szansa. Od dłuższego czasu samorządy uzdrowiskowe z całego kraju zabiegały o umożliwienie tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania również w miejscowościach poniżej 100 tys. mieszkańców. W opinii przedstawicieli Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP dotychczasowe przepisy nie odzwierciedlały specyfiki kurortów. Jak zaznaczył dr Jan Golba, prezes zarządu stowarzyszenia, „gminy uzdrowiskowe w sposób zdecydowany różnią się od innych gmin w Polsce, w zakresie układu urbanistyczno-przestrzennego oraz usytuowania obiektów budowlanych”. Zwrócił on też uwagę, że w przeciwieństwie do większych miast, uzdrowiska nie posiadają typowego śródmieścia, lecz charakterystyczne przestrzenie publiczne o dużym znaczeniu rekreacyjnym i przyrodniczym – takie jak deptaki, promenady, tężnie czy ogrody zdrojowe.

Brak możliwości wprowadzenia opłat w newralgicznych dniach skutkował dotąd niekontrolowanym napływem pojazdów i ich nadmiernym parkowaniem w strefach ochrony środowiska. Jak wskazywał Golba, „pozbawienie uzdrowisk możliwości prowadzenia lokalnej polityki transportowej już prowadzi do nadmiernej eksploracji transportowej obszarów cennych przyrodniczo”.

Zgłoszona została poprawka, która miała na celu ochronę najcenniejszych obszarów uzdrowiskowych, przyrodniczych i środowiskowych naszego kraju. W efekcie, po latach starań Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP doprowadziło do istotnych zmian w przepisach dotyczących organizacji ruchu drogowego na terenach uzdrowiskowych.

Sejm, podczas posiedzenia w dniu 4 kwietnia br., przyjął poprawki do ustawy o drogach publicznych, uwzględniające potrzeby i postulaty gmin uzdrowiskowych. Nowelizacja umożliwia m.in. pobieranie opłat parkingowych także w dni świąteczne i ustawowo wolne od pracy, co ma istotne znaczenie dla ochrony przestrzeni publicznej w kurortach.

Wprowadzone rozwiązania oznaczają, że gminy takie, jak Świeradów- Zdrój zyskują realne narzędzie do kształtowania lokalnej polityki transportowej i przeciwdziałania negatywnym skutkom nadmiernego ruchu samochodowego. Płatne miejsca parkingowe w Świeradowie- Zdroju mogą pojawić się jeszcze w tym roku.

7 KOMENTARZE

  1. Wszystkie błedy Marciniaka musimy mozolnie naprawiać. Choc po tym szkodniku to długie lata to widać światełko w tunelu, że Świeradów powróci do mieszkańców i na uzdrowiskowe salony.

  2. Smutna prawda po “dziwnych” rządach byłego burmistrza Świeradów Zdrój utracił na zawsze bycie urokliwym górskim uzdrowiskiem o unikalnych walorach prozdrowotnych w otoczenie przyrody. Mamy za to betonozę, niewydolną kanalizację, chaos parkingowy ….jeszcze można wyliczać czego brak w Świeradowie. Może z nową ekipą i Panią Burmistrz coś się zmieni na lepsze.

  3. Straż miejska plus płatne parkowanie, naprawdę bardzo duży plus na przeciwdziałania tej wolnej amerykanki w Świeradowie.Oczywiście ukladowcy poprzedniej władzy będą jątrzyć, ale to jest kilka osób które myślały że wiecznie będą pociągać za sznureczki i decydować o losie miasta.

  4. No wreszcie Edzia wziąła się do jakiejś roboty. Ale nie czarujmy się. To tylko dlatego że referendum się szykuje i strach przed utratą stołka i pensji działała. Na rozwój betonozy kto dał 500 tyś. ? Edzia i jej radni, jak ich sama nazywa. Bo za te pieniądze nie zostanie przyłączony do kanalizacji ani jedne mieszkaniec , tylko duży hotel. Więc na te bajki o naprawianiu błędów byłego burmistrza przez Edzię to możne parę naiwnych osób się nabierze. A tak naprawdę działają z Rolkiem w zgodzie i porozumieniu na rzecz patodeweloperów. Nie są to teatrzyki wysokich lotów.

  5. Do stworzenia płatnej strefy parkowania potrzebne są miejsca postojowe/parkingowe zgodne z przepisami- o tym nikt nie mówi. W Świeradowie ilość tych miejsc jest bardzo ograniczona, a co za tym idzie obsługa parkometrów może być droższa niż potencjalny zysk.

    • NIE MARTW SIĘ . JAK JEJ SIĘ KASA NIE BĘDZIE ZGADZAŁA TO COŚ WYMYŚLI I ZROBI PODWYŻKI DLA MIESZKANCÓW I LOKALNYCH PRZEDSIĘBIORCÓW ,ŻEBY POKRYLI KOSZTY TYCH KOLEJNYCH SZALONYCH POMYSŁÓW .

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj