Wiceszef MAP Karol Rabenda poinformował, że węgiel przeznaczony dla gospodarstw domowych, którego mieszkańcy nie odbiorą, gminy będą mogły odkupić na własne potrzeby. „Ten węgiel, który do was dotrze i był przeznaczony dla gospodarstw domowych, my przeksięgujemy poza tym systemem ustawowym” – powiedział.
25 stycznia br. w siedzibie MSWiA, odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Obradom współprzewodniczyli wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker oraz starosta powiatu poznańskiego Jan Grabkowski.
Podczas posiedzenia komisja rozpatrzyła wiele punktów dotyczących projektów ustaw i rozporządzeń oraz wniosków informacyjnych. Omówiona m.in. została aktualna sytuacja dotycząca dystrybucji węgla przez gminy. Jednym z głównych problemów zgłaszanych przez stronę samorządową to brak rozwiązań dotyczących węgla zamówionego, ale nie odebranego przez mieszkańców. Jak podaje portal samorzad.pap.pl wiceminister Karol Rebenda wyjaśnił, że zastosowano szereg rozwiązań, by w gminach nie pozostały nadwyżki węgla.
„Jeśli będzie taki problem, to my nikogo nie zostawimy, że gmina nie będzie miała co zrobić z węglem, bo zaksięgowane. My tutaj deklarujemy wsparcie” – powiedział Rabenda.
Wiceszef MAP poinformował, że jeśli faktycznie mieszkańcy nie odbiorą zamówionego węgla, gminy będą mogły na podstawie umów ze spółkami odpowiedzialnymi za dystrybucję odkupić opał na własne potrzeby.
Zgodnie z informacją resortu, w 2022 r. wydano samorządom 873 tys. ton węgla. W styczniu do dystrybucji trafiło 438 tys. ton. Po okresie świąteczno– noworocznym, dziennie wydawanych jest około 30-36 tys. ton węgla.
Ten węgiel sprzedawany w Mirsku to jakaś totalna porażka. Nie dość że bardzo drogi to 1/3 kamień i nie tylko widać to podczas wybierania popiołu o ile to można nazwać popiołem po prostu nie spalone durze grudy czegoś !!!
U nas w Podkarpackim węgiel jest super się wypala i do każdego starcza .
Nikt nie narzeka ,w jednej gminie jest kilka składowisk tak że i samemu można odebrać .Teraz odbieramy druga turę po 1700 zł .Dziw że w innych woj jest inaczej .W naszej gminie wójtowi należy się szacunek o dbanie wszystkich gospodarstw .
To dlaczego u nas w gminie jest po 2000,-
Czy to brak zaangażowania włodarzy gminy czy nie się tym kto zająć bo burmistrz siedzi za malwersacje
Tak u was na Podkarpaciu ha ha ha ha ha
Gryfów to samo! Za Gierka wyszlibyśmy na ulicę!Ale teraz to strach! Kamiński nie wybacza!!
Niech powybierają z tego kamienie. Węgiel dadzą mieszkańcom a kamienie (niby węgiel) sprzedają innym gminą.
We Wleniu węgiel super.
Gminy nie mają pieniędzy zeby odkupić ,żyją z + dla samorządów.
Tak to prawda… nie spala się tylko tworzy taką bryłę -która się nie spala poprostu!!!!
We Wleniu naprawdę superbrz
a we łwówku węgla brak Burmistrzowa ma to gdzieś, niech ludzie marzną, ostatnie jej podrygi
Władza węglowa nie dba o mieszkańców Lwówka. Miesiąc temu ktoś zadzwonił i zapytał, czy węgiel będzie odbierany, zgodnie z dodatkiem finansowym do węgla. Potwierdziłem i to był ostatni kontakt z kimkolwiek. Działa to jak za komuny. Ratuj się kto może. Jak znam życie – węgiel niedługo przepadnie, wielu go nie odbierze, władza przeksięguje go jako nieodebrany, a minister zgłosi pelne wykonanie zadań i pełne zaopatrzenie ludności. Bajzel większy jak za komuny.
u mnie tez wegiel do kitu[ gm.Lubomierz] zostaja duze spieki nie wiadomo czego
lubomierski węgiel to chyba z Madagaskaru sprowadzony – jedyne co ma wspólnego z węglem to, że… czarny.
Co wy piszecie w Lubomierzu węgiel bez miału ,ładnie sìę spala ,kominy macie pozapychane ciągu niema, bo szkoda wam na kominiarza .
Panie Rysku DUPOWLA… Tez masz taki węgiel i nie tni cwaniak…
Gdzie ten węgiel Pani Burmistrz z PSL chcę to podkreślić nie nadaje się na to stanowisko wara od koryta.
Oj, udała się rządowi ta zagrywka. Przerzucili odpowiedzialność za brak opału na samorządy i umyli ręce.
Gdyby nie rząd to samorządy były by bezradni nic od siebie ,liczą tylko kto coś im da .
Wszyscy palą drzewem węgiel nie potrzebny
Węgiel u nas super
Więcej mili niż wegla
A w gminie Górzyca jest tylko dostępny groszek chociaż zapowiadali że będzie groszek i orzech. W gminach sąsiednich jest do wyboru, a w naszej nie. Są lepsi i gorsi.
My jestesmy zadowoleni z węgla w Lubomierzu. Bardzo duze bryły dlugo trzymają ciepło.