Co z tym bezrobociem w powiecie lwóweckim? Jest trzy razy wyższe niż średnia krajowa

9
1284
zdjęcie poglądowe (pixabay.com)

Od roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lwówku Śląskim nie było zarejestrowanych tak wielu bezrobotnych. Czy to oznacza problemy ze znalezieniem pracy?

 

Bezrobocie

Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w końcu kwietnia 2024 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,1 proc., a bez pracy w naszym kraju pozostawało 798,5 tys. osób. Licząc od 1991 r. nigdy w kwietniu nie zanotowano mniejszej liczby bezrobotnych ani niższej stopy bezrobocia rejestrowanego.

Bezrobocie według Eurostatu

Dobre wieści dotyczące sytuacji na rynku pracy płyną także spoza Polski. Według Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce w marcu 2024 roku wyniosła 2,9 proc., a Polska zajęła – wraz z Czechami – pierwsze miejsce wśród krajów Unii Europejskiej z najniższym poziomem bezrobocia. Dla porównania unijna średnia wyniosła 6 proc., a w strefie euro – 6,5 proc. Drugie miejsce w marcu br. zajęła Słowenia z bezrobociem na poziomie 3,1 proc., a trzecie Niemcy oraz Malta z wynikiem 3,2 proc.

Praca w powiecie lwóweckim

Takich powodów do radości jak na razie nie mają mieszkańcy powiatu lwóweckiego, gdzie jak wynika z ostatnich dostępnych danych bezrobocie rośnie. To o tyle niepokojące, iż dotychczas powiatowi lwóweckiemu daleko było do liderów rankingów z najniższym bezrobociem w kraju.

Jak podaje Powiatowy Urząd Pracy w Lwówku Śląskim, 9 procent na koniec marca 2024 roku wyniosła stopa bezrobocia w powiecie lwóweckim. To wprawdzie tyle samo, co miesiąc wcześniej i zaledwie trzy dziesiąte więcej niż w styczniu br. Niemniej jest to ponad trzy razy więcej niż średnia krajowa z danych Eurostatu.

W strukturze bezrobocia widać niepokojącą tendencję tendencje. Ogółem na koniec marca br. w urzędzie pracy zarejestrowanych było 1079 osób bezrobotnych. Najwięcej, bo aż 378 z terenu gminy Lwówek Śląski, 233 osoby bez pracy pochodziły z terenu gminy Gryfów Śląski, a 223 z terenu gminy Mirsk. Najmniej zarejestrowanych było z najmniejszych gmin, czyli gminy Lubomierz 123 osoby i gminy Wleń 122 osoby.

1079 osób pozostających bez pracy, to najwięcej od roku. Aczkolwiek biorąc pod uwagę marzec 2024 roku do marca 2023 roku to można wskazać spadek o 14 osób zarejestrowanych w urzędzie pracy.

Dobrą wiadomością jest, iż na koniec maja liczba zarejestrowanych w PUP w Lwówku Śląskim bezrobotnych spadła do 1046 osób. To jednak nie napawa optymizmem, bo to okres zwiększonego zapotrzebowania na prace sezonowe i rokrocznie w tym okresie bezrobocie nieco maleje.

Oferty pracy w powiecie lwóweckim

Na stronach internetowych Powiatowego Urzędu Pracy w Lwówku Śląskim dostępnych jest 75 ofert pracy w powiecie lwóweckim. Są to oferty pracy dla księgowego, nauczyciela, robotnika budowlanego, czy kierowcy. Aczkolwiek część z tych ofert została złożona już blisko trzy miesiące temu. Tych z ostatnich dwóch tygodni jest zaledwie osiem.

Praca i wysokie zarobki

Bez nowych zakładów pracy, nowych firm, małych i średnich przedsiębiorstw w powiecie lwóweckim nic się nie zmieni. Mieszkańcy będą wyjeżdżać za chlebem do Wrocławia, Berlina, czy Londynu. Żeby przedsiębiorcy chcieli tu inwestować potrzebują zachęt, dogodnych lokalizacji, przygotowanej infrastruktury i wsparcia na start.

Czy łatwo znaleźć dziś pracę w powiecie lwóweckim? Ile zarabia się w powiecie lwóweckim?

9 KOMENTARZE

  1. Praca dla księgowego – w spółdzielni mieszkaniowej za grosze. Kto pójdzie do pracy? Nauczyciel? Pod którego dyrektora? Za grosze się użerać? Albo na 5/27 etatu? Robotnik budowlany? Na umowie najniższa krajowa, reszta……takie realia. ART? – Są zamówienia – pracujesz. Nie ma – wylatujesz. Bossu układa sobie ludzi pod siebie, kolesiostwo i donosicielstwo. Dobrzy pracownicy administracyjni mają grosze, kolesie przez zasiedzenie mają kokosy. Jak ktoś chce zarobić nie patrząc na układy w tym grajdole to musi pracy szukać poza Lwówkiem.

    • Ostatnie kilkunastoletnie panowanie vicka nic nie dało…..teraz też nie da. Nie, no jemu da. Kupę kasy za kolejną kadencję na stołku. A powinien w domu na emeryturze siedzieć.

  2. Bezrobocie w powiecie lwóweckim stanowi bardzo poważny problem, który powinien być już dawno poruszony. W urzędach na terenie Lwówka Śląskiego i nie tylko zatrudniane są osoby, bez żadnych wcześniej ogłaszanych konkursach na dane stanowiska. Śledząc strony tutejszych urzędów, można zauważyć, że na BIP nie są zamieszczane ogłoszenia o pracę, a w instytucjach tych pracuje wiele nowych osób, tylko w jaki sposób zostały one zatrudnione, skoro śledząc oferty pracy urzędów nie można natknąć się na żadne ogłoszenie o naborze ? W instytucjach tych pracują często osoby z rodziny, poznać można to nie tylko znając ich rodzinne koligacje, ale również po tych samych nazwiskach osób pracujących w tym samym wydziale jednego urzędu. Osoby, posiadające odpowiednie kwalifikacje, a nie mające żadnych “znajomości” w instytucjach zwłaszcza na terenie powiatu Lwóweckiego nie mają szans na zatrudnienie. Często można zauważyć, że w urzędach pracują osoby nie posiadające wykształcenia wyższego, czy też odpowiednich kompetencji do pełnienia pewnych obowiązków na danym stanowisku, a osoby, które ukończyły szkołę wyższą i posiadają odpowiednie kwalifikacje, są z góry odrzucane, w ogóle nie brane pod uwagę w procesie rekrutacji gdyż ogłaszane konkursy na dane stanowisko są od razu “ustawiane” pod daną osobę np. podając skracając wymagany czas stażu pracy z 1 roku do 6 miesięcy, aby tylko osoba ta została przyjęta do urzędu. Sytuacja taka miała miejsce nie raz na terenie Powiatu. Warto podkreślić, że osoby, które jeszcze nie ukończyły szkoły, bądź też studiów już z góry mają “załatwione” zatrudnienie w urzędzie przez mamę, tatę, wujka czy ciocię itp. pracujących w określonej instytucji. W dużych miastach typu Wrocław, Poznań czy Warszawa takie sytuacje nie zdarzają się notorycznie i nagminnie jak na terenie Lwówka Śląskiego czy innych małych miasteczek na terenie powiatu lwóweckiego. W każdym urzędzie podawana jest informacja, że wszystkie oferty pracy, prowadzone nabory na stanowiska muszą być opublikowane na stronach BIP, tylko jakoś nie są one widoczne na stronach, a tak jak już wyżej wspomniano pracują nowe osoby. Warto poruszyć tą bardzo ważną kwestię, jaką jest nepotyzm w urzędach na terenie tego Powiatu.

  3. Nie wszystkie powiaty nadaja sie na strefy przemyslowe , chocby ze wzgledu na komunikacje. Sam Lwowek jako stolica powiatu jest raczej wykluczony. Ale nie widze powodu ,zeby ktos nie mial ruszyc d..py 20 km , gdzie praca jest. Wszyscy teraz twierdza ,ze prace trzeba im dostarczyc pod dom i winia albo staroste lub tez burmistrza. Trzeba w koncu przyjac do wiadomosci , ze autostrada tedy nie pojdzie ( i dzieki Bogu) i kazdy normalny inwestor potrzebuje dobrze skomunikowanego miejsca . Nilkt nie jest przyspawany do ziemi.
    nasza pipidowa jest traczej nsaycona uslugami i rynek wiecej nie przyjmie. I takie sa realia.
    A tak naprawde kto chce pracowac , ten pracuje. Wiekszosc narzekajacych do zadnej pracy sie nie nadaje.
    Wymagania wielkie nie , czesto nieadekwatne do kwalifikacji . Od czegos trzeba zaczac . Najlepiej szuka sie lepszej pracy , majac juz jedna.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj