Co z autobusami po nowym roku?

4
2025
zdjęcie poglądowe (pixabay.com)

Co z linią autobusową 200, 207, 217, 160740 i 160746? Czy będą autobusy do Mirska, Gryfowa Śląskiego, Lubomierza, Wlenia, Lwówka Śląskiego i Świeradowa- Zdroju?

 

 

Mieszkańcy powiatu lwóweckiego coraz chętniej korzystają z komunikacji publicznej. Niemniej jeszcze nie na tyle chętnie, by niektóre z tras były dla przewoźników rentowne. Z tego też powodu nie ma chętnych firm przewozowych, do świadczenia usług. Mówiąc w uproszczeniu firmom nie opłaca się wysyłać autobusu po zaledwie kilka, kilkanaście osób.

Są jednak kursy, które dla mieszkańców powiatu są niezwykle ważne. Tak jak np. te dowożące dzieci do szkoły, czy osoby do pracy.

Naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców wychodzi Zarząd Powiatu Lwóweckiego, który wnioskuje do wojewody o częściowe dofinansowanie tych ważnych linii autobusowych ale i dokłada też z własnego budżetu do tych kursów. Dzięki temu w ostatnich latach w regionie pojawiło się kilka istotnych połączeń. Jednak wraz z końcem 2023 roku umowy na przewozy wygasają.

 

 

Starosta Lwówecki Pan Daniel Koko wiedząc o tym rozpisał już nowy przetarg na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego na terenie Powiatów Lwóweckiego, Lubańskiego i Karkonoskiego.

„Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego na terenie Powiatu Lwóweckiego, Powiatu Lubańskiego i Powiatu Karkonoskiego w 2024 roku obejmującego prowadzenie 5 linii komunikacyjnych o łącznej długości 388,97 km, na których zostanie wykonana łączna praca eksploatacyjna 85.673,16 wozokilometrów” – wskazuje Starosta Lwówecki w ogłoszeniu.

Zamówienie zostało podzielone na następujące części:

Część 1: Linia nr 1 nosząca dotychczas nazwę „200”.
Trasa: Mirsk – Gryfów Śląski – Lubomierz – Lwówek Śląski
Przewidywana wielkość pracy eksploatacyjnej w wozokilometrach – 19.224,40 wkm

Część 2: Linia nr 2, nosząca dotychczas nazwę 217
Trasa: Lubań – Olszyna – Gryfów Śląski – Siedlęcin.
Przewidywana wielkość pracy eksploatacyjnej w wozokilometrach – 19.430,40 wkm

Część 3: Linia nr 3, nosząca dotychczas nazwę 207
Trasa: Siedlęcin – Lubomierz – Gryfów Śląski – Świeradów Zdrój,
Przewidywana wielkość pracy eksploatacyjnej w wozokilometrach – 34.458,36

 

 

Część 4: Linia nr 4, nosząca dotychczas nazwę 160740.
Trasa: Gryfów Śląski – Ubocze – Rząsiny – Wolbromów – Wolbromów Boisko – Lwówek Śląski.
Przewidywana wielkość pracy eksploatacyjnej w wozokilometrach – 7.888 wkm

Część 5: Linia nr 5, nosząca dotychczas nazwę 160746
Trasa: Wleń, ul. Lipowa – Lwówek Śląski, ul. Dworcowa przez: Bystrzyca – Bełczyna – Radomiłowice – Marczów – Górczyca.
Przewidywalna wielkość pracy eksploatacyjnej w wozokilometrach – 4.672 wkm.

Zainteresowane firmy mają czas do 6 grudnia na składanie ofert. Na razie umowy mają być podpisywane na pierwszy kwartał 2024 roku.

4 KOMENTARZE

  1. Trzeba tak skonstruować trasy aby były atrakcyjne pod względem turystycznym jak i załatwienia spraw urzędowych, medycznych, konsumenckich. Zaoferować mieszkańcom oraz przyjezdnym ciekawe szlaki turystyczne. Miasta powiatu są małe ,ale każde może zaoferować coś ciekawego. Wazne jest też aby dzieci i młodzież oraz dorośli mieli zapewniony dojazd na zajęcia odbywające się popołudniu lub wieczorem.Tylko czy komuś na tym zależy ?

  2. A gdzie jest chyba najbardziej oblegana linia 107 JG Wleń Lwówek? Przecież jak to zniknie, to się ludzie wściekną. Jakoś trzeba dojechać do szkoły i pracy.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj