Co szopy pracze robią w gminie Gryfów Śląski? WIDEO

6
2898

Buszujący na terenie gminy Gryfów Śląski szop został uchwycony przez samochodową kamerę. Na widok zbliżającego się auta szop wskoczył na płot i zniknął w ciemnościach.

 

 

Szopy pochodzą z Ameryki Północnej i Środkowej. Do Europy sprowadzono je, jako zwierzęta futerkowe, ale dość szybko zaczęły się wymykać z ferm na wolność i obecnie największa ich populacja poza Ameryką Północną znajduje się w Niemczech.

Pierwsze szopy pracze w regionie pojawiły się w gminie Lwówek Śląski, w okolicach sołectwa Dworek widziane były jakieś sześć lat temu. Od tamtego czasu szopy zagościły już chyba we wszystkich gminach w regionie. Niestety, mimo, iż wyglądają uroczo, to nie są to sympatyczne niedźwiadki. W rzeczywistości są sporym zagrożeniem dla otoczenia – zwierząt i ludzi, a do tego są prawdziwi terminatorami: potrafią przetrwać mrozy, wejdą wszędzie, i zjedzą niemal wszystko. Szop to gatunek inwazyjny, który jest aktywny głównie nocą. W znacznej części żywi się bezkręgowcami i pokarmem roślinnym. Uwielbia wyjadać jaja z gniazd. Ale coraz częściej korzysta z resztek pozostawionych przez człowieka. Wchodzi na posesje i buszuje w koszach na śmieci.

Szopy pracze roznoszą choroby

Przenoszenie przez szopy patogenów i pasożytów może mieć wpływ na hodowle zwierząt i zdrowie człowieka. W niewielkim stopniu gatunek ten może też negatywnie wpływać na infrastrukturę. Jak tłumaczy w specjalnym raporcie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska szop pracz jest nosicielem m.in. wścieklizny, nosówki, świerzbu, toksoplazmozy oraz pasożytów, między innymi glisty Baylisascaris procyonis. Jest to największe zagrożenie parazytologiczne ze strony szopa. Nicień ten może się bardzo łatwo rozprzestrzeniać, ponieważ jeden osobnik szopa może wydalać dziennie z kałem ponad milion jego jaj. Szczególnie narażone na zarażenie są gryzonie i ptaki wróblowate, ponieważ korzystają one z latryn (skupisk odchodów) szopów jako źródła pożywienia. Ważnym zagrożeniem jest przenoszenie wścieklizny. Szop, jako dodatkowy wektor tej choroby, może powodować występowanie wścieklizny częściej niż dotychczas.

Szop pracz uchwycony w Uboczu koło Gryfowa Śląskiego

 

Szopy pracze w gminie Gryfów Śląski

Szopa na terenie gminy Gryfów Śląski, w miejscowości Ubocze uchwycił jedne z mieszkańców jadących wczesnym rankiem do pracy. Zamontowana w aucie kamera nagrała jak szop na widok świateł samochodu wskakuje na płot i chwilę później znika w ciemnościach.

Nie zbliżaj się, nie dotykaj

Pamiętaj, kontakt z szopem jak i z każdym innym dzikim zwierzęciem może być niebezpiecznym, tak więc zwracamy się z prośbą o to by zawsze zachować ostrożność oraz nie ułatwianie zwierzętom zdobywania pokarmu, czy to po przez łatwy dostęp do pojemników na odpady czy wyrzucanie resztek pożywienia w okolicach domostw a już tym bardziej poprzez dokarmianie zwierząt.

6 KOMENTARZE

  1. Robi się ciekawie wilki w lesie szopy w mieście widzę że przyrodą odzyskuje utracone tereny i bardzo dobrze człowiek musi się nauczyć współistnieć ze zwierzętami

  2. Co Wy tak straszycie tymi szopami. Psy też mogą roznosić choroby, koty również. Mimo to ludzie z nimi żyją, nawet z tymi wolno wychodzącymi i nie stanowi to żadnego zagrożenia. Szopy są jak każde inne futerkowce. Borsuki, wiewórki, dziki czy lisy. Od setek lat żyją blisko człowieka. Wyluzujcie z tym straszeniem.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj