Co słychać na Bucholcu? Co tam promują?

7
2014

Niektórzy mówią, że to miejsca na nich listę sukcesów. W naszej ocenie zdecydowanie bardziej przydatnym byłoby zamieszczenie tam informacji z historią Bucholca oraz atrakcjami regionu.

 

Wzgórze Kombatantów – Bucholc

Bucholc był niegdyś miejscem szczególnym, wyjątkowo urokliwym i reprezentacyjnym. „Park założony przez podskarbiego Scholza w 1813 jako reprezentacyjne miejsce spotkań i spacerów. Otoczenie parku stanowiły rozrzucone po okolicy ławeczki, muszla koncertowa z okazałym pawilonem, pomnikami i altaną zwaną Świątynią Dumania (niem. Tempel)” – możemy przeczytać na Wikipedii. Po II wojnie światowej niemiecki Buchholz przemianowano na Wzgórze Kombatantów.

Zapomniane miejsce w Lwówku Śląskim

Ostatnie dekady nie były łaskawe dla Bucholca, który z braku infrastruktury popadł w zapomnienie. W 2018 roku przy okazji realizacji jednego z projektów związanych z poprawą wykorzystania potencjału turystycznego miast partnerskich: Chrastava i Lwówek Śląski, poprzez poprawę publicznej infrastruktury turystycznej na pograniczu czesko – polskim władze Gminy przystąpiły do modernizacji infrastruktury na Szwajcarii Lwóweckiej. Wówczas ustawiono tam m.in. słynne biało- czerwone barierki. Przy okazji na Bucholcu stanęły wiaty z ławostołami. Wartość robót wyniosła 126.444 zł. O całości przypomina dziś resztka zamocowanej na kołku plastikowej tabliczki informacyjnej.

Co promuje się w Lwówku Śląskim?

Infrastruktura wymaga już odnowienia, ponownej konserwacji. Uwagę naszych czytelników przykuwają także tablice, a raczej miejsca gdzie takowe powinny wisieć. Niektórzy mówią, że powstały, żeby zamieścić na nich listę sukcesów. W naszej ocenie zdecydowanie bardziej przydatnym dla mieszkańców i turystów byłoby zamieszczenie na nich informacji z opisem historycznym Bucholca oraz atrakcji turystycznymi gminy. Te już są, nie trzeba na nie czekać. Wystarczy tylko zatrudnić dobrego historyka, regionalistę, który nie będzie miał większych problemów ze stworzeniem takowej informacji. Może warto też zrobić konsultacje społeczne i o zdanie zapytać np. lokalne stowarzyszenia?

Ożywienie Bucholca

Niegdyś jedna z perełek Lwówka Śląskiego, dziś miejsce z olbrzymim niewykorzystanym potencjałem. Co jakiś czas w przestrzeni publicznej pojawiają się różne ciekawe pomysły na ożywienie tego miejsca. Od przeniesienia tu koncertów LLA, po organizację nowych imprez okolicznościowych.

Lwówek Śląski – wakacje 2020

Dziś jesteśmy u progu wakacji, sezonu urlopowego i wzmożonego ruchu turystycznego. W dobie koronawirusa ludzie szukają atrakcji i imprez, które będą ciekawe, a nie będą gromadziły wielkich tłumów. Może to jest szansa dla Lwówka Śląskiego i Bucholca? Może warto zainwestować w to miejsce, zaczynając od montażu tablic oraz znaków informacyjnych dla turystów? Co o tym sądzicie?

7 KOMENTARZE

  1. Jakakolwiek kulturalna inwestycja to trud skazany na zatracenie – wszystko zniszczą, wszystko zdewastują i zaśmiecą. . Takie mamy społeczeństwo i nie ma się co czarować. Gęby pełne patriotyzmu, wielkie oczekiwania i roszczenia, a na co dzień zaśmiecanie i niszczenie naszego wspólnego polskiego środowiska naturalnego. Nie warto – takim jesteśmy narodem, takim jesteśmy społeczeństwem.

  2. gminny urząd ma historyka ze szkoły podstawowej na etacie od roku. w obowiązkach ma promocję i pisanie projektów. mistrz pióra nie daje rady, czy co?

  3. Po co pytać lokalne stowarzyszenie które przez 5 lat działalności zasłynęło głównie tablicami. Na słynniejsza to ta pusta od dawna tablicy stowarzyszenia na terenie szkoły podstawowej nr 2

  4. Skoro robicie zdjęcia pustych tablic to proponuję zrobić też zdjęcie pustej tablicy na terenie SP2, a którą opiekuje się Lwóweckie Towarzystwo Regionalne. Jest pusta, więc szału nie ma. WSTYD!!!!!

    • Towarzystwo czy nie towarzystwo niech będzie im WSTYD!!! tablica w SP2 była, a gospodarzem podwórka jest szkoła to niech pilnują wandali . A prym dalej wiedzie gminna promocja burmistrza z tymi ramkami na Bucholcu, pustą tabliczką przy fontannie z ptakiem i te 7 sztuk na rynku. Ups! jedną użytkują na klepsydry

  5. ….skoro zostatał poruszony temat tablic to proszę powiedzieć gdzie i do kogo uderzyć aby wreszcie zamontowano tablice informacyjne z fragmentarycznym zapisem na baszcie tzw. Czarnej i baszcie Lubańskiej. Kilkakrotnie zwracałem się na spotkaniach do Pani Burmistrz , bez rezultatu. Tak się promuje nasze zabytki….

  6. zyga. W roku 1948 mój ojciec objoł opieke wodociągow na Granicznej gdzie zamiszkalismy miałem 2 lata. gdzies w latach wczesnych 50tych pamietam że odbywały sie tam zabawy i wszystko bylo jak by tam nie było wojny, była Muszla koncertowa,alejki spacerowe, lawki kamienne,a na placu W.KPOMB. były podkłady pozostałe po szynach kolejki.Były 2 lwy kamienne i 3 lub 4 pomniki.Wlatach końcowych na BUCHOLCU odbywały sieobozy charcerskie gdzie brałem udział jako młody Zuch. Pamięta
    m kto przygrywał na zabawach,m.i. pan KOSTECKI.CHSZEŚCIJAŃSKI. PAN WŁADEK HARY, ORAZ JÓZEF FRONCZYK.Zdjęcie tych muzykow zamieszczę na F. A TAK NA MARGINESIE BUCHOLC PRZYPOMINA MI ŚWIERADÓW ZD.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj