Co odkryli w Lwówku Śląskim?

12
17283

Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków przekazał informację o odkryciu dokonanym podczas badań archeologicznych w dawnej baszcie łupinowej w Lwówku Śląskim.

 

Choć dla przechodnia obiekt przy ulicy Kościelnej 31 może nie wyróżniać się niczym szczególnym, dla historyków, archeologów i konserwatorów stanowi on cenny element przeszłości. To właśnie w tym miejscu, podczas prowadzonych prac remontowych przy dawnej baszcie łupinowej, dokonano ciekawego odkrycia.

W ostatnich tygodniach w budynku przy ulicy Kościelnej trwały badania archeologiczne, które pozwoliły na dotarcie do nieznanego wcześniej poziomu piwnicznego. Jak poinformował Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, w dniu 24 kwietnia 2025 roku przeprowadzono szczegółowe oględziny tego nowo odsłoniętego fragmentu. Potwierdzono istnienie XIX-wiecznej posadzki wykonanej z płyt piaskowcowych, a także częściowo zasypanej piwnicy z konstrukcją wykonaną z kamienia i cegły.

– Baszta, która na przełomie XVIII i XIX wieku została zaadaptowana została na budynek mieszkalny, kryje w sobie cenne ślady przeszłości – m.in. XIX-wieczną posadzkę z płyt piaskowcowych oraz częściowo zasypaną piwnicę z kamienno-ceglaną konstrukcją. Badania wciąż trwają, a po zakończeniu dokumentacji terenowej zapadną decyzje dotyczące dalszego postępowania z tym zabytkiem nieruchomym. – przekazał DWKZ.

Baszta łupinowa, będąca niegdyś elementem miejskich obwarowań Lwówka Śląskiego, przez stulecia stuleci przeszła szereg zmian funkcjonalnych. W okresie nowożytnym – w czasie, gdy średniowieczne mury przestały pełnić funkcję obronną – wiele tego typu obiektów przekształcano na cele mieszkaniowe lub gospodarcze. W przypadku lwóweckiej baszty przy ul. Kościelnej 31 oznaczało to m.in. przebudowę wnętrz, w tym utworzenie kondygnacji piwnicznej, która przez dekady pozostawała częściowo zasypana i niedostępna.

Odnaleziona piwnica stanowi nie tylko źródło informacji o przemianach architektonicznych, ale również o metodach budowy oraz wykorzystaniu materiałów w poszczególnych epokach.

Warto dodać, że jak zdecydował burmistrz Kobiałka, obiekt jest obecnie remontowany w ramach zadania: „Remont dachu wraz z elewacją i wymianą stolarki okiennej oraz przystosowanie pomieszczeń parteru na biuro informacji turystycznej z dostępem dla osób niepełnosprawnych wraz z instalacjami wewnętrznymi.” Wartość inwestycji po przetargu, czyli bez ewentualnych prac dodatkowych to aż 578.900 złotych. Ale dzięki tej inwestycji z rynku miejskiego, okolic „okrąglaka” znikną kolejki turystów chcących zasięgnąć informacji, o czym pisaliśmy w materiale pt.: „Będzie nowa lokalizacja biura informacji turystycznej w Lwówku Śląskim?”.

12 KOMENTARZE

  1. Tego miejsca i tej osoby nikt nigdy w tym mieście nie ruszy! Dlaczego?! Ano dlatego, że układ w takich miastach po 89 r. zabetonował się i nikt nie chce go ruszać-ruszyć. Ot dlatego nie musi on robić nic!

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj