Chciała sprzedać dziecięcy rowerek- straciła ponad 12 tysięcy złotych

0
1338

29-letnia mieszkanka powiatu lwóweckiego chciała sprzedać dziecięcy rowerek i wystawiła go na jednym z portali sprzedażowych. Po pewnym czasie znalazł się chętny, który pod pretekstem zakupu wyłudził podstępem dane do rachunku bankowego. Kobieta straciła łącznie ponad 12 tysięcy złotych.

 

 

Do Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim zgłosiła się 29-letnia mieszkanka powiatu lwóweckiego, która padła ofiarą oszustwa na jednym z portali sprzedażowych. Kobieta za pośrednictwem strony internetowej wystawiła na sprzedaż dziecięcy rowerek Po pewnym czasie do zgłaszającej odezwała się osoba zainteresowana zakupem.

Korespondencja odbywała się poprzez wiadomości tekstowe. Kobieta w jednej z wiadomości otrzymała link dotyczący uzupełnienia danych do przesyłki kurierskiej. Niczego nieświadoma, otworzyła przesłany załącznik, który przekierował ją na stronę internetową banku. Tam wpisała dane potrzebne do logowania do bankowości internetowej. To niestety spowodowało, że przestępcy uzyskali dostęp do jej pieniędzy.

W międzyczasie z kobietą telefonicznie skontaktował się oszust twierdząc, że występują problemy z przelewami i wyłudzając kolejne dane. Po chwili kobieta zorientowała się, że stała się ofiarą oszustwa i straciła ponad 12 tysięcy złotych.

Policja przypomina!

Jeśli kupujący wysyła nam link z informacją, że tylko w ten sposób otrzymamy zapłatę za sprzedany towar, to możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustem. Nigdy nie należy wypełniać danych dotyczących konta bankowego. Sprzedając towar w Internecie nie musimy kupującemu podawać żadnych danych autoryzacyjnych do bankowości elektronicznej.

Aby zachować bezpieczeństwo pamiętaj: nie przekazuj swoich poufnych danych nikomu na platformie. Platforma nigdy nie prosi o wpisanie adresu e-mail lub numeru telefonu osoby sprzedającej w trakcie procesu zakupu. Nie ma powodu dla którego osoba kupująca mogłaby potrzebować od Ciebie tych informacji. Nie otwieraj podejrzanych linków lub załączników. Jeżeli decydujesz się na transakcję poza portalem, nie będzie ona objęta ochroną kupującego. Ochrona kupujących jest dodawana za opłatą do każdego zakupu dokonanego za pomocą przycisku „Kup teraz”. Jeśli korzystamy z aplikacji sprzedażowej, czytajmy regulamin korzystania z niej. Są tam zapisane zasady kupna i sprzedaży. Pamiętajmy o podstawowych zasadach zachowania ostrożności. Zazwyczaj oszustwa dokonuje osoba nie posiadająca historii i komentarzy w aplikacji.

Gdy dojdzie do oszustwa: należy zachowywać wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp. jak również całą korespondencję ze sprzedawcą. Należy zachować zapisy rozmów poprzez komunikatory internetowe i smsy. Należy zgłosić się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej jednostki Policji. Gdy doszło do oszustwa na aukcji internetowej, należy skompletować następujące dane: datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną kwotę, nick sprawcy, sposób kontaktu ze sprzedającym – jego e-mail, nr telefonu, adres, sposób dokonania zapłaty – przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem.

-/sierżant sztabowy Olga Łukaszewicz, KPP Lwówek Śl./-

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj