Chcą wybudować instalację do przetwarzania odpadów. Co na to mieszkańcy, radni i burmistrz?

4
1643

Po trzech latach wraca sprawa budowy instalacji do karbonizacji i zagazowania odpadowych frakcji organicznych. Inwestor po wybudowaniu przetwórni zakłada także możliwość odzysku zielonego wodoru. Instalacja miałaby powstać w Uboczu, na terenie po byłej fabryce fosforów. Stanowisko władz Gminy jak i mieszkańców jest jednoznaczne.

 

Kilkadziesiąt osób przybyło w dniu wczorajszym (30 czerwca) na spotkanie informacyjne, którego organizatorem był burmistrz Gryfowa Śląskiego Pan Olgierd Poniźnik. W świetlicy sołeckiej pojawili się nie tylko mieszkańcy Ubocza, ale także kilku ościennych sołectw oraz samego Gryfowa Śląskiego. W śród nich nie zabrakło szerokiej reprezentacji Rady Gminy i Miasta w osobach: wiceprzewodniczący Arkadiusz Cichoń, radny Krzysztof Szczerbicki, radny Marek Niebylski, radny Kamil Kowalonek i radny Mariusz Dragan. Spotkanie swoją obecnością zaszczycił także Pan Daniel Koko Starosta Lwówecki, który jak podkreślał jest tu, jako mieszkaniec sołectwa Ubocze.

Przybyłych na spotkanie witała gospodarz obiektu, Pani Joanna Czerwiec Sołtys Sołectwa Ubocze.

Spotkanie dotyczyło planów  budowy na terenie po byłej fabryce fosforów przez szczecińską spółkę instalacji do karbonizacji i zagazowania odpadowych frakcji organicznych z możliwością odzysku zielonego wodoru i stanowiska, jakie w tej sprawie zajęły władze Gryfowa Śląskiego. Prowadził je burmistrz Poniźnik, a towarzyszyli mu: wiceburmistrz Andrzej Tartak, radca prawny Tomasz Sasin, inspektor ds. ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa Agnieszka Bocian i główna księgowa Anna Śliwińska.

Temat nie jest nowością. Trzy lata temu mieszkańcom z łatwością udało się odprawić potencjalnego inwestora. Jednak wiosną bieżącego roku szczecińska spółka ponownie wróciła do sprawy. Stanowisko mieszkańców jest jasne, nie chcą oni w gminie Gryfów Śląski takiej instalacji. Nie kryją, iż obawiają się konsekwencji dla środowiska i ich zdrowia.

– Te plany bardzo mnie niepokoją, jak z resztą wszystkich mieszkańców sołectwa Ubocze i pewnie części miasta Gryfowa Śląskiego. – mówi nam Pan Daniel Koko.

Stanowisko zbieżne ze zdaniem mieszkańców zajmują także gryfowscy radni.

– My z mieszkańcami z pewnością się nie zgodzimy, nie zgodzimy się na powstanie spalarni śmieci – mówi nam radny Krzysztof Szczerbicki, który zwraca także uwagę, iż problem dotyczy nie tylko samego Ubocza, ale inwestycja może mieć także wpływ na mieszkańców miasta Gryfowa Śląskiego, czy sołectwa Oleszna Podgórska.

– Stanowisko rady, a zarazem burmistrza jest jednoznaczne, to znaczy my sprzeciwiamy się budowie jakiejkolwiek spalarni – dodaje radny Arkadiusz Cichoń, który wspomina, iż radni swój sprzeciw wobec tej inwestycji wyrazili już podczas posiedzeń komisji i sesji. – Zależy nam wszystkim, aby środowisko i powietrze było zdrowe i aby nie powodowało jakiegokolwiek uszczerbku na zdrowiu dla mieszkańców gminy Gryfów Śląski. – dodaje radny.

Pan Olgierd Poniźnik na samym początku spotkania wyjaśnił, iż to nie Gmina sprzedała szczecińskiej spółce gruntów w Uboczu, tylko spółka teren o powierzchni 37 arów nabyła od KGHM Polska Miedź. Burmistrz Gryfowa Śląskiego wyraził także jasne stanowisko wobec planowanej inwestycji:

Gmina od początku, zarówno w 2018 roku, jak i teraz jest przeciwna tej inwestycji. To się tak pięknie nazywa, a nie wiadomo, co tu będzie przetwarzane. Czy odpady ze statków, czy inne odpady, … – mówił Burmistrz Olgierd Poniźnik, który wyjaśnił także, iż każda taka inwestycja powoduje niepokój społeczny, tym bardziej, iż instalacja miałaby powstać w bardzo bliskiej odległości od zabudowań mieszkalnych.

– Od początku, kiedy to pismo wpłynęło byliśmy przeciwni tej inwestycji, jesteśmy i będziemy przeciwni tej inwestycji. – podkreśla Burmistrz Gryfowa Śląskiego, który zaznacza, iż potencjalnej inwestorki nie można odesłać z przysłowiowym kwitkiem, a musi postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami, czyli trzeba przeprowadzić całe postępowanie administracyjne.

Pani inspektor ds. ochrony środowiska zrelacjonowała działania, jakie Gmina w tej sprawie podejmowała. Natomiast radca prawny szczegółowo wyjaśnił, dlaczego postępowanie w tej chwili prowadzi burmistrz Zgorzelca. Pan mecenas Tomasz Sasin wyjaśnił także, jakie kroki będzie w dalszej perspektywie podejmowała Gmina Gryfów Śląski.

Więcej w materiale wideo.

Dziś burmistrz Gryfowa Śląskiego wydał oświadczenie w sprawie planów budowy instalacji w  Uboczu.

Oświadczenie Burmistrza Gminy i Miasta Gryfów Śląski

Szanowni Państwo

Dnia 30.06.2021r. w ŚWIETLICY WIEJSKIEJ „POD LOTNIKIEM” w Uboczu odbyło się spotkanie informacyjne z mieszkańcami gminy w sprawie „Budowy instalacji do karbonizacji i zgazowania odpadowych frakcji organicznych z możliwością odzysku zielonego wodoru” na działkach o nr ewidencyjnych 758/5, 758/6 w miejscowości Ubocze.

Zarówno Rada Miejska jak i Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski oraz mieszkańcy uczestniczący w w/w spotkaniu są przeciwni tej inwestycji.

Szanuję Państwa protest i rozumiem obawy wynikające z budowy instalacji. Dobro mieszkańców i przedsiębiorców jest dla mnie ważne i liczę się z Państwa zdaniem. W związku z tym przekazanie wniosku Burmistrzowi Miasta Zgorzelec powoduje, że Gmina jako strona postępowania ma prawa do wniesienia odwołania, sprzeciwiania się, a również prawo do tego, aby postępowanie było prowadzone zgodnie z zasadą legalizmu.

Jeszcze raz uspokajam Państwa i podkreślam – nie zamierzam popierać działań, które mogłyby znacząco oddziaływać na środowisko Gminy i Miasta Gryfów Śląski
oraz gmin sąsiednich.

Burmistrz Gminy i Miasta w Gryfowie Śląskim /-/ Olgierd Poniźnik
Gryfów Śląski 1 lipca 2021 r.

4 KOMENTARZE

  1. Ta EkoSerwis ze Szczecina nie rozpoznała rynku. Trzeba było zasponsorować klub sportowy w Mirsku, a potem mogliby zrobić nawet kopię Czernobyla, burmistrz złego słowa by nie pisnął.

  2. Dziwne, że fosfory były ok, ale przetwarzanie odpadów w tym miejscu na pewno jest śmiercionośną pułapką, która tylko czyha na biednych mieszkańców powiatu lwóweckiego, którzy z każdej strony atakowani są wymysłami XXI wieku 🙁

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj