Burmistrz unieważnia wybory na sołtysa

9
2264
grafika poglądowa

W wyniku protestu wyborczego burmistrz unieważnił wybory na sołtysa. Oznacza to, iż w sołectwie ponownie odbędzie się zebranie, podczas którego mieszkańcy będą mogli wybrać swojego reprezentanta.

 

W dniu 11 lipca 2024 r. do Urzędu Miasta i Gminy Mirsk wpłynął protest mieszkańców Sołectwa Kłopotnica przeciw ważności wyborów na sołtysa oraz członków Rady Sołeckiej sołectwa Kłopotnica. Wnioskodawcy zarzucają, iż nie uwzględniając ogłoszenia informującego o dniu i godzinie Wiejskiego Zebrania Wyborczego tj. 17 czerwca 2024 r. nie byli w późniejszym czasie informowani o kolejnych etapach, tj. o terminie i sposobie przyjmowania pisemnych zgłoszeń kandydatów do organów sołectwa.

Burmistrz Mirska Andrzej Jasiński po analizie dokumentacji postanowił uwzględnić protest mieszkańców wydając stosowne zarządzenie. W jego uzasadnieniu burmistrz tłumaczy:

„Rozpatrując powyższy protest należy wskazać, iż zgodnie z Uchwałą Nr LVII/603/23 Rady Miejskiej Gminy Mirsk z dnia 29 czerwca 2023 r. w sprawie uchwalenia a Statutu Sołectwa Kłopotnica (Dz. Urz. Woj. Doln. poz. 4286 z 14 lipca 2023 r.), nie została uregulowana procedura informowania mieszkańców o poszczególnych etapach, które rozpoczynają i kończą w/w wybory.

Niemniej jednak, w sposób zwyczajowo przyjęty, pracownik biura rady, po otrzymaniu dokumentów m.in. protokołów z zebrań, składów wybranych Komisji Wyborczych, zgłoszeń, na bieżąco, poprzez obwieszczenia oraz ogłoszenia, za pośrednictwem Przewodniczących Komisji Wyborczych informował mieszkańców na jakim etapie jest procedura związana z wyborami. Miało to miejsce w przypadku innych sołectw, ponieważ Przewodniczący Komisji Wyborczej z chwilą zebrania zgłoszeń, wspólnie z pracownikiem biura rady opracowywali treść ogłoszeń.

W przypadku sołectwa Kłopotnica, z chwilą uzyskania informacji od mieszkańców, iż Przewodniczący Komisji Pan Waldemar Sztuczkowski nie spełnił wymogów określonych w Statucie tj. nie zamieszkiwał na stałe w miejscowości Kłopołnica oraz nie był wpisany do stałego rejestru wyborców i z chwilą potwierdzenia w/w faktu, Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk zdecydował, iż procedura wyborcza została wstrzymana zamiarem powtórzenia zebrania wiejskiego, celem powołania nowej komisji.

W dniu 18 czerwca 2024 r. Pan Waldemar Sztuczkowski – Przewodniczący komisji złożył do urzędu wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania. Decyzją nr SO.5010.62.2024 Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk orzekł o odmowie ujęcia w stałym obwodzie głosowania pod adresem stałego zamieszkania czerwca 2024 r. Pan Waldemar Sztuczkowski wniósł skargę na w/w decyzję Burmistrza. Postanowieniem dnia 2 lipca 2024 r. Sąd Rejonowy we Lwówku Śląskim, Wydział I Cywilny na posiedzeniu niejawnym postanowił zmienić zaskarżoną decyzję, nakazując ująć skarżącego w stałym obwodzie głosowania w jego stałym miejscu zamieszkania.

Należy stwierdzić, iż mieszkańcy sołectwa Kłopotnica, faktycznie nie posiadali wiedzy o sposobie ani terminie składania zgłoszeń kandydatów na sołtysa oraz członków rady sołeckiej, co uniemożliwiało im składanie zgłoszeń oraz uczestniczenie w wyborach.

W związku w powyższym uznaję protest za zasadny, ponieważ mieszkańcy, którzy nie uczestniczyli w zebraniu w dniu 17 czerwca 2024 r. nie zostali powiadomieni poprzez wywieszenie na tablicach ogłoszeń informujących o sposobie i terminie przyjmowania zgłoszeń kandydatów na sołtysa oraz członków rady sołeckiej, co narusza § 2 Uchwały Nr LVII/603/23 Rady Miejskiej Gminy Mirsk z dnia 29 czerwca 2023 r. w sprawie uchwalenia Statutu Sołectwa Kłopotnica tj. jawność działania sołectwa, w szczególności jawności procesu wyborczego do opisanych wyżej organów sołectwa.”

To oznacza, iż wkrótce zarządzone zostaną kolejne wybory, podczas których mieszkańcy sołectwa Kłopotnica będą mogli wybrać swojego przedstawiciela na sołtysa oraz członków rady sołeckiej.

9 KOMENTARZE

  1. Zdziwiona jestem, ze sołectwo Grudza nie protestowało! Wybór na sołtysa Pana Krzysztofa to wyłącznie zasługa zjazdu na dany termin zwolenników zwycięzcy, którzy za dzieciaki mieszkali w Grudzy, a następnie rozjechali się w różne strony kraju – poza zameldowaniem nic ich z sołectwem nie łączy. No cóż.

    • w sprawie wyborów sołeckich (i nie tylko) pojawia się coraz więcej widocznych przekrętów. Artykuł powyżej to przykład – ktoś, komu wieś ufa wybierając na przewodniczacego, odrzucany z listy przez burmistrza, inni, jak w Grudzy, głosują choć nie powinni. Czas z tym skończyć, może warto zacząć się dogadywać między wsiami i budować jeden front przeciw nieuczciwym wyborom

  2. I wybory ponownie odbędą się wg Statutu z wadliwą, niepełną procedurą???
    Może chociaż tym razem Burmistrz prawidłowo zarządzi wybory przywołując prawidłową podstawę prawną i nie zrobi w treści zarządzenia błędów merytorycznych?!
    Wszystkie sołectwa powinny mieć unieważnione wybory na Sołtysa i członków Rad sołeckich w gminie Mirsk.
    Przewodnicząca Rady Miasta w trybie natychmiastowym powinna zwołać komisję statutową i zmienić nieszczęsne statuty.
    Pomijam już takie “drobiazgi” jak udostępnianie danych osobowych zawartych w spisie wyborców osobom nieuprawnionym tj. członkom komisji wyborczych. Osoby te nawet nie były pouczone w tym zakresie!
    Spisy wyborców to też kpina. Osoby, które od dawna zamieszkują i głosowały w innych wyborach nie były ujęte! Komisje same, bez uprawnień, ich dopisywały.
    W innym sołectwie w spisie były ujęte osoby, które nie zamieszkują i nawet budynek, w którym mieszkali został wyburzony, na marginesie budynek gminny.
    Czas na zmiany bo to uwłacza inteligencji wyborców. Radni głosują co im burmistrz poda, nie czytając. W tym urzędzie cuchnie amatorszczyzną.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here