Burmistrz Lubomierza złożył wnioski na 37 milionów. Zobacz, co może zostać zrobione

20
1515
Burmistrz Lubomierza Marek Chrabąszcz
Burmistrz Lubomierza Marek Chrabąszcz

Trzy wnioski na kwotę łączną 37 milionów złotych złożyły władze Lubomierza do pierwszego pilotażowego naboru rządowego funduszu Polski Ład.

 

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to nowa forma wsparcia inwestycji realizowanych przez samorządy. Według rządzących ma pobudzić inwestycje we wszystkich regionach Polski, wesprzeć rozwój przedsiębiorstw i poprawić warunki życia Polaków. Samorządy mają w nim dostać do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania, czyli refundacji środków poniesionych na inwestycje m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne i gospodarowanie odpadami.

W czasie pierwszego pilotażowego naboru każda jednostka może zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym:

  • jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia,
  • jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł,
  • jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK.

Na rządowe wsparcie z niecierpliwością czekają władze Gminy Lubomierz, które złożyły już wnioski, licząc, iż te w całości zostaną zaaprobowane przez premiera Morawieckiego.

Jak informuje Burmistrz Lubomierza Pan Marek Chrabąszcz pierwszy wniosek dotyczy infrastruktury drogowej i turystycznej, czyli budowa ścieżki rowerowej Pławna Górna – Lubomierz – Oleszna Podgórska.

Trasa ścieżki rowerowej jest uwzględniona w cyklostradzie dolnośląskiej. Długość 12,055 km, zakres robót: wykonanie przepustów i odwodnienia, wykonanie podbudowy i nawierzchni bitumicznej na całej trasie, remont obiektów inżynierii drogowej (mosty), roboty wykończeniowe (balustrady ochronne) wykonanie oznakowania poziomego i pionowego, wykonanie miejsc odpoczynku i elementów małej architektury. Przewidywana wartość inwestycji: 20.000.000 PLN

Drugi złożony przez Burmistrza Lubomierza wniosek dotyczy modernizacji infrastruktury drogowej, infrastruktury wodno – kanalizacyjnej, kanalizacji deszczowej, rewitalizacji obszarów miejskich i infrastruktury turystycznej. W ramach zadania ma zostać wykonana przebudowa budynku byłego Domu Opatki wraz z Zespołem Klasztornym w Lubomierzu oraz z zagospodarowaniem terenu w tym parku przyklasztornego.

Przewidywana wartość przebudowy Domu Opatki wraz z łącznikiem, wykonanie instalacji ppoż. zespołu klasztornego, wykonanie nawierzchni utwardzonych wraz z wymianą instalacji wodno – kanalizacyjnej, rewitalizacja terenu przyklasztornego to 12 milionów złotych.

Natomiast trzeci, najmniejszy z wniosków złożonych w Polskim Ładzie przez władze Gminy Lubomierz dotyczy modernizacji infrastruktury drogowej, wodno- kanalizacyjnej, elektrycznej i oświetleniowa.

– Przebudowa ulic Majowej z zapleczem, Stogryna i Edukacji Narodowej wraz z infrastrukturą drogową a także przebudowa sieci wodno – kanalizacyjnej, budowa kanalizacji deszczowej, przebudowa chodników i modernizacja oświetlenia ulicznego – wyjaśnia Pan Burmistrz Marek Chrabąszcz, który dodaje, iż przewidywana wartość inwestycji to 5 milionów złotych.

Jak widać każde z tych zadań będzie miało strategiczny wpływ na jakość życia mieszkańców oraz rozwój turystyki w Lubomierzu. Niemniej nadal otwartym pozostaje pytanie, czy i jak premier Morawiecki spojrzy na te wnioski oraz czy i ile dofinansowania na nie przyzna.

20 KOMENTARZE

  1. A brakujące lampy przy drodze w Pławnej Górnej to kiedy? Dlaczego nikt tym tyle lat nie może się zająć. Już obiecane były 2 lata temu na spotkaniu z p. burmistrzem, zastępcą i co z tym się stało? Jedzie się jest oświetlenie, później zakręt i ciemność, gdyby ktoś tam się przewrócił, zesłabł, to kierowca nie zobaczy tej osoby. Dla bezpieczeństwa powinny te lampy być już dawno uzupełnione. Sołtysie i władzo gminy czemu to stoi w miejscu.

    • Bo sołtys nic nie robił kiedyś i obecnie też nic. Więc nie wiem bo co taki sołtys i jakim cudem on został wybrany. Sołtysie w innych wioskach działają a tu nic bo po co. Brak świetlicy, ciemno, fitness zarośnięty w uliczce strach na jesień i zime iść na przestanek bo też ciemno. Po co działać dla wsi lepiej przyznane pieniążki na wieś zwrócić gminie. Małymi krokami coś by się robiło ale lepiej być biernym.
      Żenada i tyle. Ŕęka rękę myje !!!!

  2. A co z wioskami????
    Ciągły brak wodociągów,a woda nie zdatna do picia.
    Latem kiedy wysychaja studnie lepiej dowieźć wode i jeszcze na tym zarobić.

  3. Nie wiem… Może wyjdzie, że się czepiam…ale czy na prawdę w sytuacji kiedy pojawiła się możliwość ubiegania się o gigantyczne środki dla gminy ( być może jedyna taka szansa) to najważniejsza potrzeba dla wszystkich mieszkańców gminy to ścieżka rowerowa za 20 grubych baniek???Naprawdę??? I żeby nie było- nie mam nic przeciw ścieżce…ale jeśli na szali postawimy np wodociągi? kanalizacje? Kiedy pojawia się historyczna szansa np wyciągnięcia tych naszych wiosek z epoki średniowiecza do jakichś cywilizowanych warunków to ubiegamy się o tak astronomiczne pieniądze na o ścieżkę rowerowa i remont klasztoru i Domu Opatki??? Naprawdę władze gminy sądzą że mieszkańcy Lubomierza o niczym innym nie marzą, tylko o widoku lśniacego wyremontowanego klasztoru? a mieszkańcy Pławnej juz nie mogą się doczekać, kiedy śliczną nowa ścieżką rowerowa za 20 mln popędza do Lubomierskiego szaletu miejskiego… bo kanalizacji i wodociągów jak nie mieli tak mieć nie będą… Sorry za sarkazm, ale nie mogłem się powstrzymać;)

  4. Scieżka rowerowa? Panie Burmistrzu przeciez w gminie nie ma wodociągów, gazu. Jako mieszkanka Pańskiej gminy, mało tego miasteczka wstydze sie jak to U Nas wygląda? Mam rodzinę rozsiana po całej Polsce i wychodzi na to że gmina Lubomierz jest ewenementem na skale powiatu, województwa.. Wszyscy wszystkie gminy dookoła sa wzorem wystarczy popatrzec. Tam gów.o leci kanalizacją a nie rurą i do rowu

  5. Ponieważ ludzie z miast chętnie wyprowadzają się na wieś i oczekują podobnych standardów w kwestii podstawowych mediów. Działki we wsi, która posiada powyższe instalacje tylko zyskują. Napływają nowi mieszkańcy, nowa siła i pomysły, jest jakiś rozwój. W przeciwnym wypadku widzimy zrujnowane domy i ucieczkę młodych do większych miast. Dzisiaj jest woda w studni, jutro jej nie ma.

  6. Gaz bo jak zaczyna się okres grzewczy to w ryneczku mleczko smogowe. Chyba urzędnicy, radni czują, widzą go, a może przyjeli postawę jakoś tam będzie bo przecież znowu będzie lato i słoneczko. A może ten smog nie lubomierski tylko powiatowy Ścieżka ważna ale nie najważniejsza

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj