Burmistrz chce sprzedać zrujnowaną słodownię. Zobacz za ile

11
3447
słodownia browar ruina Lwówek Śląski
zdjęcie z 2022 r.

Zrujnowany obiekt zagraża bezpieczeństwu. Przetarg za przetargiem a chętnych na kupno zabytkowego budynku dawnej słodowni w Lwówku Śląskim nie ma.

 

 

Browar Hochbergów

Patrząc na stan zabytkowego budynku słodowni dawnego browaru Hochbergów trudno dostrzec, aby obecny gospodarz dbał o niego, wykonywał niezbędne remonty, prace zabezpieczające, etc. Obiekt wyraźnie chyli się ku upadkowi i w sposób oczywisty zagraża bezpieczeństwu mieszkańców miasta i turystów odwiedzających m.in. lwówecki browar.

Gmina przejęła nieruchomość

Czternaście lat temu władze Lwówka Śląskiego nieodpłatne przejęły od Wojewody Dolnośląskiego w poczet mienia komunalnego gminy nieruchomości gruntowe, stanowiące własność Skarbu Państw. W skład tych przejętych nieruchomości weszła działka nr 236 o pow. 645 m2 – zabudowana obiektem starej słodowni i działka nr 256/1 o pow. 466 m2 stanowiąca drogę, część ul. Zamkowej w Lwówku Śląskim.

W podjętej w dniu 29 października 2009 roku uchwale rady miejskiej czytamy, iż „Powyższe nieruchomości zostały przez Gminę nabyte od Syndyka Masy Upadłości “Browaru Śląskiego 1209” Spółki z o.o. w Lwówku Śląskim, Aktem Notarialnym Rep. A. Nr 7254/09 z dnia 31.08.2009 r. oraz Aktem Notarialnym Rep. A. Nr 8067/09 z dnia 23.09.2009 r. – na cele związane z realizacją zadań własnych Gminy.”.

 

 

Jak rządziła burmistrz Szczęsna?

Ówczesne władze miały pomysły, jak wykorzystać ten obiekt. Jednak w tamtej kadencji tych planów nie udało im się zrealizować. Wówczas niektórzy mieli nadzieję, że obejmująca w 2014 roku fotel burmistrza M. Szczęsna będzie bardziej skuteczna w działaniu i zadba o ten piękny niegdyś budynek. Tak się jednak nie stało.

Stowarzyszenie Monitoring Zabytów

Po dziewięciu latach marazmu wartość historyczną słodowni dostrzegli miłośnicy zabytków. Ich zdanie podzielił Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który przychylił się do wniosku Stowarzyszenia Monitoring Zabytów i wpisał obiekt na listę Narodowego Instytutu Zabytków, jako obiekt zabytkowy podlegający ochronie prawnej konserwatora zabytków. Mimo sprzeciwu władz Gminy decyzja konserwatora została utrzymana w mocy.

Wpis do rejestru zabytków

Burmistrz Szczęsna od początku nie zgadzała się z decyzjami Konserwatora ani późniejszymi orzeczeniami Sądu. Swoje zdanie na temat tego obiektu M. Szczęsna zaprezentowała podczas sesji 31 lipca 2019 roku. To wówczas przyznawała, iż budynek jest zrujnowany i zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. Jednak nie podzieliła zdania, że to władze Lwówka Śląskiego doprowadziły obiekt do ruiny argumentując to, że może i tak by było, gdyby ten budynek był mniejszy (!).

Gdyby babcia miała wąsy…

Zarzuca się nam, Gminie, że to myśmy doprowadzili do tego, że ten budynek jest w takim stanie, że to my, jako Gmina powinniśmy ten budynek zabezpieczyć i byłoby to zasadne, gdyby ten budynek był mniejszy, gdyby z tego budynku można było coś zrobić pożytecznego, gdyby można było nadać mu jakąś funkcję, z której mieszkańcy mogliby korzystać – mówiła burmistrz Szczęsna.

 

 

Nakaz zabezpieczenia zabytku

Jesienią 2019 roku wydany został nakaz konserwatorski, w którym zobowiązano Gminę do wykonania prac zabezpieczających obiekt słodowni przed zniszczeniem poprzez: usunięcie pozostałości urządzeń technicznych, usunięcie resztek stropów drewnianych i dachu, wykonanie tymczasowego przykrycia bryły obiektu dachem papowym na deskowaniu wspartym na dźwigarach drewnianych, odprowadzenie wód opadowych z zadaszenia poza obrys budynku, wykonanie spięć obwodowych w celu usztywnienia ścian, zabezpieczenie łęków nad oknami i zabezpieczenie otworów okiennych przed warunkami atmosferycznymi.

Co z tego nakazu wykonała burmistrz Lwówka Śląskiego? To najlepiej widać na zdjęciach wykonanych jesienią 2022 roku.

słodownia browar ruina Lwówek Śląski

słodownia browar ruina Lwówek Śląski
zdjęcie z 2022 r.

słodownia browar ruina Lwówek Śląski

Porażka władz

Obiekt chyli się ku upadkowi i jest jedną z wizytówek działań obecnej władzy. Burmistrz ma jednak pomysła, co zrobić ze zrujnowaną słodownią. Od jesieni ubiegłego roku chce ją po prostu sprzedać. Szkopuł w tym, iż jak na razie nie ma kolejki chętnych na kupno zabytkowej ruiny.

Przetarg na sprzedaż nieruchomości

Pierwszy przetarg na sprzedaż nieruchomości ukazał się już 20 października 2022 r. Ten zakończył się unieważnieniem. Dwa miesiące później (22.12.2022 r.) burmistrz podjęła kolejną próbę – bez powodzenia. Trzecie podejście miało miejsce 17 marca 2023 r. i to również zakończyło się porażką. Tak samo jak przetarg z 16 maja 2023 r., który również został unieważniony.

Burmistrz Szczęsna nie odpuszcza, bo z pewnością wie, iż odbudowa tak zniszczonego już budynku może rozłożyć budżet Gminy i ogłasza kolejne postępowanie przetargowe.

„Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski ogłasza: V przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanej budynkiem dawnej słodowni browaru, oznaczonej ewidencyjnie nr 236 o powierzchni 0,0645 ha, położonej w obrębie 1 miasta Lwówek Śląski. Działka położona w centrum miasta, przy ul. R. Traugutta, w odległości ok. 150 m od Urzędu Gminy i Miasta Lwówek Śląski. Nieruchomość położona w sąsiedztwie browaru lwóweckiego, budynków wielorodzinnych oraz licznych placówek handlowych. Działka o kształcie wielokąta, zabudowana budynkiem starej słodowni. Budynek pięciokondygnacyjny, niepodpiwniczony.” – wskazuje w ogłoszeniu z 31 sierpnia wiceburmistrz L. Krokosz, który dodaje, iż strop dachu jest załamany, załamana więźba dachowa, okna zamurowane, a schody uszkodzone.

 

 

Cena wywoławcza

„Uwaga: Nieruchomości sprzedawane są na podstawie danych z powiatowej ewidencji geodezyjnej i Gmina nie bierze odpowiedzialności za ewentualne różnice w powierzchni nieruchomości.” – dodaje wiceburmistrz Krokosz, który informuje, iż cena wywoławcza nieruchomości wynosi: 123.000,00 zł.

Potrzebny dobry gospodarz

Gmina Lwówek Śląski potrzebuje dobrego gospodarza takiego, który będzie dostrzegał potrzeby mieszkańców, problemy z jakimi oni się mierzą, jak i problemy z jakimi mierzy się cała gmina oraz będzie potrafił te problemy szybko i skutecznie rozwiązywać.

Na co przeznaczyć nieruchomość?

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przedmiotowa działka oznaczona jest symbolem 3U/MW- jako tereny zabudowy usługowej i mieszkaniowej wielorodzinnej. Można więc stworzyć tu np. na parterze pomieszczenia na lokale usługowe, a na piętrze mieszkania. Kiedyś w przestrzeni publicznej funkcjonował pomysł przerobienia obiektu na muzeum. Swój pomysł miało także Stowarzyszenie Monitoring Zabytków, jednak nie dane im było kupić tego budynku.

Każdy dobry gospodarz z pewnością znajdzie wiele możliwości, dla tak pięknego obiektu w centrum Lwówka Śląskiego.

11 KOMENTARZE

  1. Mogło być tutaj tak wiele, restauracja, hotel, piwnica z winem i piwem, ale mieć obiekt zabytkowy to już nikt nie chce.
    Stowarzyszenie niech robi zrzutkę akcje szuka sponsorów i niech zbiera na zakup. Zgłosić do rejestru był prezes taki szybki to niech teraz zajmie się tym paskudztwem. Przepraszam, zabytkiem

  2. Ja czegoś nie rozumiem jak konserwator trzyma łapę i wogole jest pod ochroną ta ruina to niech się nią zajmuje najlepiej nakazać Gminie i mieć wszystko gdzieś to prawo u nas to masakra zburzyć to na koszt Państwa postawić blok i finito

  3. Cegiełki z komina mogę przytulić, zrobię sobie domek będzie zabytkowy. A tak na serio to rozebrać i postawić budynek mieszkalny podobny do obecnego i powinno być po problemie. Ale nie w naszym Kaczogrodzie.

    • To stowarzyszenie może kupić i uratować ten “zabytek”.

      Skoro tak zależalo na tej budowli.
      Ale to chodziło o brak rozwoju tej ulicy i rozgłos.
      Taki sposób na życie małomiasteczkowego histeryka.

      • ten małomiasteczkowy histeryk – nie historyk – bo prezes jest po zawodówce – przed laty opuścił Lwóweczek i remontuje jakiś pałac poza Dolnym Śląskiem. Zdążył jednak zadbać o wpis do rejestru zabytków. Tak kocha miejsce urodzenia.

  4. Jestem mieszkanką na ulicy Orzeszkowej i ów piękny budynek widzę przez okno. Prócz rozpadającej się konstrukcji, która zagraża bezpieczeństwu ludzi i mieszkańcom jest inny problem. Od strony wejścia do starej kotłowni wchodzą sobie małoletni i imprezują. Druga sprawa, była słodownia jest inkubatorem szczurów, kun, lisów, szopów i innych zwierząt. Czyżby nasi włodarze i właściciel starej kotłowni mieli spółkę ZOO bo co rok więcej żyje tam zwierząt? Proszę sobie wyobrazić, jak ten budynek w rozsypce z powodów naturalnych zaczął by płonąc(piorun, wandal albo imprezującemu w nim dzieci)? Wszystkie garaże mu przyległe oraz budynek mieszkalny spłoną. Kto zapłaci odszkodowanie?

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj