Dzień Strażaka to nie święto munduru, lecz ludzi, to jedna z nielicznych okazji, by wyrazić wdzięczność za ich codzienną gotowość do niesienia pomocy.
Współczesny strażak to nie tylko ratownik gaszący pożary, ale wszechstronny specjalista niosący pomoc w najróżniejszych sytuacjach kryzysowych. Jego rola obejmuje działania gaśnicze, ratownictwo techniczne, wodne, chemiczne i ekologiczne, a także pomoc ofiarom wypadków drogowych czy klęsk żywiołowych. Strażak uczestniczy w ewakuacjach, poszukiwaniach osób zaginionych, usuwa skutki wichur i powodzi. Działa z ogromnym poświęceniem, często ryzykując własne życie. To osoba, która cieszy się dużym zaufaniem społecznym. Według badań CEBOS z maja 2025 roku, aż 95% respondentów największym szacunkiem darzy strażaków.
Strażacy – zarówno zawodowi, jak i ochotnicy – są fundamentem bezpieczeństwa i nieodzownym ogniwem systemu ratowniczego w Polsce. Ich trud i zaangażowanie znajdują szczególne uznanie w maju, kiedy obchodzony jest Dzień Strażaka. W tym roku uroczystości z okazji święta lwóweckich strażaków odbyły się w środę, 21 maja 2025 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim.
Strażaków oraz licznie przybyłych na dzisiejszą uroczystość gości powitał Komendant Powiatowego PSP w Lwówku Śląskim st. bryg. Mariusz Mróz, który w krótkim przemówieniu podziękował wszystkim, którzy wspierają strażaków w ich codziennej pracy. Komendant podziękowania skierował także do samych strażaków, tak tych zawodowych, jak i tych z Ochotniczych Straży Pożarnych, składając tradycyjne życzenia tylu samo powrotów, co wyjazdów.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Piotr Grzyb, Komendant Powiatowy Policji w Lwówku Śląskim mł. insp. Jarosław Baran, Starosta Lwówecki Małgorzata Szczepańska, Olgierd Poniźnik Przewodniczący Rady Powiatu Lwóweckiego, burmistrzowie gmin powiatu lwóweckiego, przewodniczący rad miejskich, a także kierownicy jednostek powiatowych oraz instytucji współpracujących na co dzień ze strażakami. W uroczystościach udział wzięli także przedstawiciele Miejsko- Gminnych Zarządów OSP z terenu powiatu lwóweckiego. Nie zabrakło także przedsiębiorców z terenu powiatu lwóweckiego.
W tak ważnym dla wszystkich strażaków dniu nie zapomniano o tych strażakach, którzy odeszli na wieczną służbę. Ich pamięć uczczona została minutą ciszy.
Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń i awansów.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał odznaczenia państwowe strażakom Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim oraz druhom Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu lwóweckiego:
Za wybitne osiągnięcia w realizacji zadań wynikających z bycia członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej, KRZYŻEM ŚWIĘTEGO FLORIANA odznaczony został: dh Artur Drozdowicz.
Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa odznaczeni zostali:
ZŁOTYM MEDALEM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ: starszy brygadier Mariusz Mróz;
SREBRNYM MEDALEM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ: starszy ogniomistrz Przemysław Janków.
BRĄZOWYM MEDALEM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ:
- młodszy ogniomistrz Krzysztof Hammer,
- młodszy kapitan Marcin Kwakszys,
- starszy ogniomistrz Emil Lampart,
- ogniomistrz Kamil Lampart,
- aspirant Adam, Franciszek Pawłowicz,
- młodszy kapitan Adam Rzeczycki.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” przedstawicielom samorządu terytorialnego Powiatu Lwóweckiego oraz funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim.
Złotą Odznaką „ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ” odznaczony został: brygadier Andrzej Więdłocha.
Wyżej wymienione odznaczenia w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zostaną wręczone podczas Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka wraz z nadaniem sztandaru Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kamiennej Górze, w dniu 23 maja br. oraz podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka we Wrocławiu w dniu 25 maja br.
Srebrną Odznaką „ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ” odznaczeni zostali:
- starszy kapitan Marcin Grala,
- starszy ogniomistrz Paweł Janicki,
- starszy aspirant Sebastian Żak.
Brązową Odznaką „ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ” odznaczeni zostali:
- starszy aspirant Wojciech Pawłusiów,
- starszy aspirant Marek Zawada.
Brązową Odznaką „ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ” odznaczeni zostali:
- Zbigniew Grześków,
- Andrzej Jasiński,
- Daniel Koko,
- Olgierd Poniźnik,
- Małgorzata Szczepańska,
- Mariola Szczęsna,
Artur Zych.
Odznaką Świętego Floriana za zasługi dla społeczności lokalnej odznaczeni zostali:
- dh Sławomir Cichuta,
- dh Izabela Krzyśków,
- dh Stanisław Jóźwiak.
Uroczystości z Okazji Dnia Strażaka w Lwówku Śląskim były także okazją do wręczenia strażakom awansów na wyższe stopnie.
Na stopień starszego kapitana awansowany został:
- kapitan Bartosz Lisowski.
Na stopień młodszego kapitana awansowani zostali:
- starszy aspirant Marcin Kwakszys,
- aspirant Adam Rzeczycki,
- aspirant Paweł Sokołowski.
Na stopień aspiranta sztabowego awansowany został:
- starszy aspirant Robert Sysak.
Na stopień aspiranta awansowany został:
- młodszy aspirant Adam Pawłowicz.
Na stopień starszego ogniomistrza awansowani zostali:
- ogniomistrz Emil Lampart,
- ogniomistrz Marcin Paplicki.
Na stopień młodszego ogniomistrza awansowani zostali:
- starszy sekcyjny Małgorzata Czepiel,
- starszy sekcyjny Łukasz Perzyński,
- starszy sekcyjny Wojciech Wojciechów,
- starszy sekcyjny Artur Wroński.
Na stopień starszego strażaka awansowani zostali:
- strażak Dawid Bryniak,
- strażak Mikołaj Leśniak,
- strażak Łukasz Martniak.
Ponadto decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z okazji „Dnia Strażaka”, za wzorowe wykonywanie zadań służbowych nagrodę pieniężną otrzymał starszy ogniomistrz Przemysław Janków.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Wojciech Kruczek wyróżnił Dyplomem okolicznościowym z okazji 30-lecia krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego, jednostki powiatu lwóweckiego włączone do systemu, w skład których wchodzą:
- Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza w Lwówku Śląskim
- Ochotnicza Straż Pożarna w Gryfowie Śląskim
- Ochotnicza Straż Pożarna w Lubomierzu
- Ochotnicza Straż Pożarna w Mirsku
- Ochotnicza Straż Pożarna w Orłowicach – Krobicy
- Ochotnicza Straż Pożarna w Pasieczniku
- Ochotnicza Straż Pożarna w Pilchowicach
- Ochotnicza Straż Pożarna w Rębiszowie
- Ochotnicza Straż Pożarna w Uboczu
- Ochotnicza Straż Pożarna we Wleniu
- Ochotnicza Straż Pożarna w Zbylutowie
W związku z ukończeniem niestacjonarnych studiów I stopnia w Akademii Pożarniczej w Warszawie przez funkcjonariuszy lwóweckiej Komendy i uzyskaniem przez nich tytułu inżyniera pożarnictwa oraz promocji na pierwszy stopień oficerski, kapitanom wręczono pamiątkowe upominki.
- młodszego kapitana Marcina Kwakszys,
- młodszego kapitana Adama Rzeczyckiego,
- młodszego kapitana Pawła Sokołowskiego.
Podziękowania za ciężką służbę strażakom złożył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Piotr Grzyb.
– Wykazaliście się dużą determinacją, przez kilkanaście dni prowadziliście trudne działania ratownicze, bardzo męczące – spaliście po kilka godzin. – wspominał w nawiązaniu do wrześniowej powodzi Komendant.
– Chciałbym Was serdecznie pogratulować awansów, odznaczeń, wyróżnień. Zasłużyliście na to bezwzględnie tym, co zrobiliście w tym roku, dla bezpieczeństwa mieszkańców powiatu lwóweckiego. – dodawał.
Najserdeczniejsze życzenia i podziękowania strażakom w imieniu Zarządu Powiatu i Rady Powiatu złożyli Starosta Małgorzata Szczepańska, Wicestarosta Zbigniew Grześków i Przewodniczący Rady Olgierd Poniźnik.
– Dziękuję za odwagę w sytuacjach, kiedy inni robili krok w tył, za gotowość, za zaangażowanie, determinację. Życzę Wam szczęśliwego kolejnego roku pracy z jak najmniejszą liczbą interwencji, nieprzewidzianych zdarzeń, zaskakujących sytuacji. Rozwijajcie zawodowe skrzydła! – życzyła pani starosta.
Wszystkim strażakom życzymy zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Niech podejmowane działania przyniosą Wam wiele satysfakcji i będą inspiracją do dalszej pracy na rzecz lokalnej społeczności, w myśl strażackiej dewizy „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.
Zabawne że odznaczonych za zasługi dla ochrony przeciwpożarowej jest więcej samorządowców niż strażaków.
Za to w Radomicach był chuczny dzień strażaka aż pogotowie było. Hahahahha
Wszyscy samorządowcy docenieni a z Lwówka – burmistrz Mariola 🙂
W każdej chwili, w każdym momencie może się komuś coś przytrafić. Takie życie, a cieszyć się,że komuś stała się krzywda, gdy wszyscy fajnie się bawili z okazji Gminnego Dnia Strazaka to raczej nie wypada. Choć dalej na tym świecie są ….. to nic z tym nie zrobimy. Tacy się rodzą by psuć życie innym