Bocian czarny w powicie lwóweckim

11
1689
zdjęcie poglądowe (fot.: Michał Androsiuk, Nadleśnictwo Browsk)

Widok bociana czarnego zachwyca, bo to ptak, który jest bardzo nielicznym mieszkańcem polskich lasów, a ponadto prowadzi skryty tryb życia. W ostatnich dniach uchwycony został w Giebułtowie, ale widziany był także w Olszynie i Lubaniu.

 

Na świecie żyje obecnie 19 gatunków bocianów, z czego w Europie występują dwa – bocian biały i bocian czarny.

Bocian czarny Ciconia nigra (nazywany również hajstrą, czarnym czartem, czy leśnym lichem) jest bliskim krewnym bociana białego. W naszych przodkach jego widok budził lęk. Kojarzony był ze złem i upatrywano w nim przyczynę nieszczęść. Dziś jest to bocian czarny należy do gatunków objętych ochroną ścisłą, dla którego regionalny dyrektor ochrony środowiska może ustalić strefy ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania. Wokół gniazd bocianich wyznaczane są strefy ochrony całorocznej i okresowej. Ponadto jest to gatunek wymagający ochrony czynnej, w tym m.in. monitoringu stanu jego populacji, poprawy warunków siedliskowych (np. budowa platform gniazdowych czy umożliwienie dolotu do gniazd).

Ten majestatyczny ptak w ostatnim czasie widziany był w Lubaniu, Olszynie, a w tym tygodniu odwiedził Giebułtów i Augustów.

Aktualizacja: Regularnie w tym roku w Pokrzywniku, w gminie Lubomierz na łące widywane są 3 sztuki … przepiękne czarne bociany, o czym poinformowała nas Pani Aneta, która przesłała także krótki materiał wideo.

Bocian czarny napotkany w Strzyżowcu

11 KOMENTARZE

  1. Kilka lat temu oglądałem go w locie nad Nagórzem, mieszkańcy Mojesza w pobliżu Srebrnej. Wiedzę o lokalizacji gniazd posiadało Nadleśnictwo, lecz tylko dla swych potrzeb. Ptaki są bardzo płochliwe. Pozdro…

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj