Biało- Czerwona leży na dachu budynku urzędu!

14
1417

Nie po raz pierwszy przychodzi nam pokazywać brak poszanowania naszej flagi państwowej. Kolejna taka sytuacja ma miejsce na budynku urzędu Gminy i Miasta Lwówek Śląski!

 

Brak poszanowania dla Biało – Czerwonej

Niespełna rok temu pokazywaliśmy brak poszanowania dla naszej flagi. „Niestety, władze Lwówka Śląskiego najwyraźniej nie panują już nawet nad tym, co się dzieje pod ich nosem. Na budynku Urzędu Gminy i Miasta w Lwówku Śląskim wisi coś, co zapewne ma udawać naszą flagę państwową, jednak z daleka widać, iż ten kawałek materiału (żeby nie użyć tu mocniejszych słów) ma niewiele wspólnego z naszą dumą narodową. Biały kolor już dawno zszarzał, a czerwony wypłowiał. Brzegi materiału są postrzępione, na wietrze powiewają frędzle i jak na razie nikomu to nie przeszkadza.”. – pisaliśmy w sierpniu ubiegłego roku zwracając przy tym uwagę, iż przykład idzie z góry:

„W szkołach dzieciom wpajamy miłość do ojczyzny, patriotyzm i szacunek do naszych symboli narodowych. Niestety, te po wyjściu na ulicę dostrzegają jak ten szacunek wyrażają dorośli.”

Porwana flaga Polski wisi na budynku urzędu w Lwówku Śląskim

Biało – Czerwona to nasza duma. Jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby narodowej.

Historia flagi Polski

Biel i czerwień symbolem Polski i polskości są od kilku stuleci. Pierwszym aktem prawnym regulującym kwestię barw narodowych była podjęta w 1831 r. uchwała połączonych izb sejmowych polskiego parlamentu z czasu powstania listopadowego ws. wprowadzenia kokardy narodowej. W II RP obowiązywała ustawa z 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej. „Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolory biały i czerwony, w podłużnych pasach, równoległych, z których górny – biały, dolny zaś – czerwony” – głosiła jej treść. Barwy narodowe na fladze ułożone miały być w proporcji wysokości do szerokości 5:8 – ten układ obowiązuje do dziś. Od 1928 r. przepis został zmieniony i doprecyzowany na mocy rozporządzenia Prezydenta RP: „Barwami państwowymi są kolory biały i czerwony w dwóch poziomych równoległych pasach o równej szerokości i długości, z których górny jest biały, dolny zaś czerwony. Kolor czerwony odpowiada barwie cynobru”.

Obecnie obowiązujące przepisy stanowią, że „barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego”.

Dzień Flagi

W 2004 roku Sejm ustanowił „Dzień Flagi”. Ten przypada na 2 maja. Święto to ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Fladze należy się szacunek, a za jej znieważenie grozi więzienie

Dziś flaga Rzeczypospolitej Polskiej może być eksponowana każdego dnia przez wszystkich obywateli, instytucje oraz organizacje, w szczególności w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń, pod warunkiem zachowania czci i szacunku. Zgodnie z Konstytucją barwy narodowe podlegają ochronie prawnej. Fladze państwowej należny jest szacunek – ta powinna być zawsze zadbana. Eksponowana publicznie musi być czysta i mieć czytelne barwy. Nie może być pomięta lub postrzępiona, dlatego nie powinno się podnosić i wywieszać flagi w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze, a w czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć. Za znieważenie symbolów państwa ustawodawca przewidział surowe konsekwencje.

Kara za brak szacunku do flagi

Podstawą prawną jest art. 28 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku, zgodnie, z którym symbolami państwowymi są godło, barwy i hymn. Szczegółowe kwestie dotyczące ich reguluje ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Dopełnieniem tych regulacji jest art. 137 § 1 i 2 Kodeksu karnego z 6 czerwca 1997 r. „kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”. Ważny jest także art. 49 § 2 Kodeksu wykroczeń z dnia 20 maja 1971 r. stanowi, że „kto narusza przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze aresztu albo grzywny”.

Flaga Polski leży na dachu urzędu

Jak informują nas czytelnicy flaga Rzeczpospolitej Polskiej leży na dachu urzędu Gminy i Miasta w Lwówku Śląskim. Jej część spoczywa w rynnie.

Sprawdziliśmy. Faktycznie, jadąc drogą wojewódzką, Aleją Wojska Polskiego w Lwówku Śląskim w kierunku urzędu z daleka widać leżącą na dachu magistratu Biało- Czerwoną.

Kto za to odpowiada? Kto zarządza tą Gminą, kto jest gospodarzem tego obiektu? I co zrobić, żeby takie sytuacje się nie powtarzały?

w materiale wykorzystano fragment historii flagi ze stron Sejmu RP

14 KOMENTARZE

  1. Pani burmistrz Lwówka Śląskiego Mariola Szczęsna czy naprawdę nie wstyd Pani za taki obraz? Można mieć różne zdanie na temat polityki, posłów, senatorów , premierów , prezydentów ale flaga naszego Państwa to świętość ! Za jej barwy ginęli nasi bohaterowie na krańcach świata a tutaj leży w rynnie!!!!!! Powinna się Pani razem ze swoimi urzędnikami ze wstydu spalić i przeprosić za całkowity brak szacunku. Pewnie żaden urzędnik tego nie widzi bo patrzy pod nogi i do portfela a rynna wysoko .

  2. światowy ten nasz gospodarz, a na swoim podwórku bałagan … żeby inaczej tego nie nazwać . jak wspomniano w artykule to już kolejny raz. widać nie dociera więc ukarać albo wywalić tego burmistrza i po kłopocie.

  3. Widziały gały co brały, widać znudziło się lato agatowe raz na zawsze. Miasto moherów to i flaga byle jaka tak jak wszystko inne. Jako tako i fajrancik do końca kadencji i emeryturka bo to już nie może więcej kandydować bo takie prawo.

  4. Lato Agatowe odwołane ale imprezka przy fontannie na powitanie lata będzie?? Piszą tak na stronie gminy. To jak to jest na lecie agatowym wirus zaraża ale na imprezie przy czaplej fontannie już jest spoko???

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj