Bezpieczny Dolnoślązak – podsumowanie

0
191

Jak udzielić pierwszej pomocy, uniknąć zagrożenia bezpieczeństwa w sytuacji pożaru czy powodzi, a także jak zachować się prawidłowo na drodze, w internecie lub na wakacjach – tego nauczyły się dzieci, które wzięły udział w trzeciej edycji programu „Bezpieczny Dolnoślązak”. Organizatorem projektu skierowanego do uczniów i nauczycieli szkół oraz przedszkoli jest Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Podczas Pikniku Bezpieczeństwa można było nauczyć się m.in.: udzielania pierwszej pomocy, porozmawiać z policjantem, strażakiem, poznać bliżej specyfikę pracy ratownika medycznego, ratowników GOPR-U i WOPRu oraz dowiedzieć się jak wygląda praca psów ratowniczych. Każdy uczestnik mógł także skorzystać z symulatora zdarzeń drogowych.

– Szkoły, które wzięły udział w programie, samodzielnie przygotowywały projekty z zakresu edukacji dla bezpieczeństwa. W tegorocznej, trzeciej już edycji programu, wzięły udział 53 placówki. Łączna ilość uczniów objętych programem wyniosła 20 000. W tym roku szczególny nacisk położyliśmy na tematykę bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

Dla trzech szkół, które wykazały się największą kreatywnością oraz zrealizowały najwięcej przedsięwzięć z zakresu bezpieczeństwa zostały zorganizowane pikniki bezpieczeństwa, podczas których partnerzy zaprezentowali sprzęt ratowniczy oraz pokazy umiejętności. W piknikach uczestniczyli uczniowie z wyróżnionych szkół:

· 3 czerwca 2019 r. w Zespole Szkół Specjalnych w Strzegomiu,
· 06 czerwca 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Jerzmanowej,
· 10 czerwca 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Emilii Plater w Platerówce.

Pikniki to nie tylko nauka ale też wiele innych atrakcji. Organizatorzy przygotowali mini teleturniej „Koło Fortuny”, z atrakcyjnymi nagrodami, oczywiście związanymi z poprawą bezpieczeństwa. W trakcie pikniku dzieci mogły posilić się kiełbaską, a na łasuchów czekał słodki poczęstunek i owoce.

Partnerami programu Bezpieczny Dolnoślązak są m.in. Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu, Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze, Pogotowie Ratunkowe w Legnicy, Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu, Dolnośląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, WORD we Wrocławiu, WORD w Legnicy, WORD w Wałbrzychu, WORD Jelenia Góra, Regionalny Oddział KRUS we Wrocławiu, Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 KS Commando, Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Starówka, Chorągiew Dolnośląska ZHP, Urząd Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Fundacja Edukacja Dla Bezpieczeństwa i Cyberbezpieczeństwa.

autor: UMWD

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj