Bezpieczeństwo na wodzie – o czym należy pamiętać?

0
143
materiał partnera

Zaplanowałeś wypoczynek nad wodą, ale czy wiesz, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w trakcie kąpieli w jeziorze lub podczas pływania kajakiem? Zapoznaj się z naszymi poradami, które mogą uratować Ci zdrowie, a nawet życie.

 

Bądź bezpieczny na wodzie – cenne wskazówki

Już nie możesz doczekać się, aby wsiąść do łódki lub kajaka, a może czeka Cię przeprawa przez jezioro na rowerku wodnym? Przed rozpoczęciem podróży koniecznie załóż na siebie kamizelkę. Ratunkowa czy asekuracyjna – czym się kierować przy wyborze? Zapoznaj się z tekstem: https://www.decathlon.pl/c/secu/kamizelka-asekuracyjna-a-ratunkowa-jaki-model-wybrac_ca9fd48e-d682-4a5f-8c31-4603de6d0b80.

Zanim wsiądziesz do łódki, kajaka czy na rower wodny, zwróć uwagę na aktualną pogodę i zapowiadane prognozy. Przełóż wyprawę jeśli otrzymałeś alert, że niebawem nadejdzie burza. Zrezygnuj z pływania, gdy na niebie pojawiają się ciemne chmury lub zaczyna wiać porywisty wiatr. Upewnij się, że Twoi bliscy pozostający na lądzie wiedzą, gdzie się udajesz i jak długo Cię nie będzie. To bardzo ważne – w przypadku Twojej dłuższej nieobecności natychmiast wezwą pomoc.

Nigdy nie wsiadaj do łodzi czy kajaka po spożyciu alkoholu. Prowadzenie pojazdów mechanicznych (również tych wodnych) pod wpływem alkoholu czy środków odurzających jest przestępstwem.

Jak zachować bezpieczeństwo w wodzie?

Przygotowaliśmy również kilka rad dla osób wypoczywających nad wodą. Przeczytaj je uważnie i weź do serca.

  1. Zażywaj kąpieli w miejscach odpowiednio oznakowanych i będących pod nadzorem funkcjonariuszy Policji Wodnej lub WOPR.
  2. Nie korzystaj z kąpieli na żwirowiskach, zarośniętych stawach czy w gliniankach. Zakazane jest płynie w pobliżu mostów, torów, zapór i na odcinkach szlaków żeglugowych.
  3. Zwracaj uwagę na ostrzeżenia na kąpielisku. Czerwona flaga oznacza, że kąpiel jest zakazana, biała, że możesz wejść do wody. Brak flagi to znak, że na kąpielisku nie ma ratowników.
  4. Nie zażywaj kąpieli w czasie burzy, deszczu, mgły, a także gdy wieje porywisty wiatr.
  5. Nie skacz do wody, po bezpośredniej ekspozycji na słońcu, ponieważ możesz nabawić się wstrząsu termicznego.
  6. Nie skacz do wody na główkę.
  7. Nie pływaj na czczo, zaraz po posiłku i po spożyciu alkoholu.
  8. Nie pływaj po zapadnięciu zmroku.

Jak ratować tonącego – wskazówki

Widzisz, że ktoś się topi? Natychmiast działaj! Wybierz sposób ratowania tonącego z wody. W zależności od sytuacji możesz użyć koła ratunkowego/liny, podać z pomostu długi przedmiot np. gałąź lub podpłynąć do takiej osoby łodzią.

Po wyniesieniu tonącego na brzeg sprawdź czy poszkodowany oddycha. Jeśli nie wykonaj resuscytację – 30 uciśnięć i dwa wdechy. Kiedy zdołasz przywrócić oddech i krążenie, ułóż osobę poszkodowaną w pozycji bocznej i przygotuj się na wystąpienie wymiotów.

Okryj osobę poszkodowaną kocem termicznym i zaczekaj na przyjazd karetki. Zapisz w telefonie numer ratunkowy nad wodą 601 100 100. Zadzwoń pod niego w razie wypadku. Dyżurny poinstruuje Cię jak udzielić pomocy w sytuacji awaryjnej.

-/artykuł sponsorowany/-tm

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj