Będziemy mieli nowoczesną pracownię densytometryczną

0
1398
Szpital w Gryfowie Śląskim inwestycje

Powiat Lwówecki i spółka Powiatowe Centrum Zdrowia w Lwówku Śląskim realizują kolejną ciekawą inwestycję na terenie szpitala w Gryfowie Śląskim. Wkrótce otwarta tam zostanie nowoczesna pracownia densytometryczna.

 

 

– Bardzo dużo się dzieje w szpitalu, bardzo dużo inwestycji jest realizowanych. Teraz na tej części gryfowskiej powstaje nowa pracownia densytometryczna – wyjaśnia Daniel Koko Starosta Lwówecki.

Pracownia densytometryczna, to taka, w której znajduje się aparatura diagnostyczna dokładnie badająca gęstość mineralną układu kostnego. Za pomocą precyzyjnego urządzenia dokonywana jest analiza składu wybranego fragmentu kości. Badanie trwa od kilkudziesięciu sekund do kilku minut, jest nieinwazyjne, bezbolesne i nie wymaga żadnego przygotowania. Pozwala ono określić ryzyka osteoporozy, a tym samym większego ryzyka złamań kości.

Dziś w szpitalu w Gryfowie Śląskim oprócz przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, pracowni chirurgii ogólnej, czy chirurgii urazowo- ortopedycznej znajduje się m.in. poradnia leczenia bólu, poradnia rehabilitacyjna, ośrodek rehabilitacji dziennej, poradnia reumatologiczna, czy oddział reumatologiczny.

 

Szpital Gryfów Śląski
Szpital Gryfów Śląski

 

Kiedy śp. Bogdan Łasisz budował tę reumatologię to równolegle powstawało centrum osteoporozy przy szpitalu w Gryfowie Śląskim i on się w diagnostykę i leczenie osteoporozy bardzo mocno zaangażował. Akurat też uczestniczyłem w tym procesie. Pamiętam dwa densytometry zakupione na przełomie l999/2000. Jeździliśmy po byłym województwie jeleniogórskim z tymi aparatami, gdzie z przedramienia badało się gęstość masy kostnej. I ten aparat też cały czas był do dyspozycji na reumatologii w Gryfowie Śląskim i pacjenci, którzy przebywali na oddziale mieli nieograniczony dostęp do tego sprzętu i szeroko pojętej diagnostyki połączonej z leczeniem. – wspomina Daniel Koko, który zanim objął funkcję Starosty Lwóweckiego długo pracował w gryfowskim szpitalu.

Podkreślić warto, iż osteoporoza, to taki cichy zabójca osoby, które są najbardziej narażone to kobiety o wątłej budowie ciała, niskim wskaźniku BMI, jasnej karnacji po okresie menopauzy. Używki alkohol, tytoń również zwiększają ryzyko. Brak witaminy D i słaba przyswajalność wapnia z różnych produktów powoduje, że kości mogą się łamać nie tylko w typowych miejscach przy upadku, ale również samoistnie.

– Diagnostyka i wczesne leczenie są bardzo ważne. – dodaje Daniel Koko, który wskazuje, iż po nowe urządzenie będzie mogło badać cały organizm, nie tylko przedramię, ale i kręgosłup, szyjkę kości udowej, po prostu cały kościec wraz z tkanką mięśniową.

Daniel Koko Starosta Lwówecki i Zbigniew Grześków Wicestarosta Lwówecki

Pomieszczenie, w którym zlokalizowana będzie pracownia zostało już zmodernizowane. To mieści się w budynku „C”, tam gdzie pracownia RTG. Oprócz wykonania niezbędnego dostosowania pomieszczenia dokonano także zakupu nowoczesnego sprzętu. Jego koszt to ponad 180 tys. złotych.

Starosta Lwówecki nie kryje, iż spory wkład w inwestycję ma także Fundacja KGHM, która przeznaczyła 100 tysięcy złotych, za co Prezes Zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia w Lwówku Śląskim Pan Adam Zdaniuk oraz Daniel Koko Starosta Lwówecki składają serdeczne podziękowania Pani Helenie Krupskiej – Prezes Zarządu Fundacji KGHM Polska Miedź.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj