Drogowcy przymierzają się ruszyć jeszcze w tym roku z remontem wiaduktu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 364 km 0+850 w miejscowości Gryfów Śląski, wjazd od Ubocza.
Istniejący wiadukt powstał w 1963 roku. Jego całkowita długość wynosi 38,5 metra, a wraz ze skrzydłami podpór ok. 38,5 m, szerokość jezdni 6 metrów, a szerokość chodników dla pieszych: 2 x 1,80 m, światło pionowe (nad torem czynnym główka szyny) min. 5,91 m. Nośność użytkowa wiaduktu to 30 ton. Współrzędne mostu : 51.036394; 15.427536 [51°02’11.0″N 15°25’39.2″E].
W lutym 2021 roku Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu wyłoniła wykonawcę, który miał wykonać pełną dokumentację projektową remontu. Inwestor zaznaczył, iż w projekcie należy przewidzieć m.in. wymianę płyty pomostowej wraz z wyposażeniem oraz naniesienie nowej powłoki antykorozyjnej na istniejące elementy stalowe.
Wykonanie dokumentacji projektowej trwało dwanaście miesięcy. Jednak w ubiegłym roku o przystąpieniu do prac drogowcy nie wspominali ani słowem. Dopiero w grudniu ubiegłego roku w rozmowie z Cezarym Przybylskim Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego redakcja Lwówecki.info uzyskała potwierdzenie, co do zamierzeń związanych z remontem wiaduktu w ciągu drogi wojewódzkiej 364, nad linią kolejową w Gryfowie Śląskim. Marszałek przyznał nam wówczas, iż dokumentacja jest gotowa i na początku 2023 roku DSDiK ogłosi przetarg na wyłonienie wykonawcy prac.
Z początkiem marca ukazało się ogłoszenie o przetargu na roboty budowlane w Gryfowie Śląskim. „Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót remontowych wiaduktu drogowego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 364 w km 0+850 nad czynną linią kolejową nr 274 Wrocław Świebodzki – Zgorzelec” – czytamy w ogłoszeniu.
Projektuje się remont istniejącego obiektu z zachowaniem jego podstawowych parametrów konstrukcyjnych i pełnionej funkcji. Po remoncie wiadukt cechował się będzie następującymi parametrami:
- klasa drogi: G,
- klasa obciążenia: „B” (40 ton),
- rozpiętości teoretyczne 25,60 m (bez zmian),
- długość całkowita (wraz ze skrzydłami podpór) ok. 38,5 m,
- ukos konstrukcji 90 °,
- światło poziome 19,00 m,
- światło pionowe (nad torem czynnym główka szyny) 5,91 m,
Co z pewnością zaciekawi mieszkańców, to fakt, iż wykonawca istniejącą konstrukcję mostu zgodnie z projektem będzie musiał rozebrać. „Materiały stalowe z rozbiórki należy dostarczyć do najbliższego punktu skupu złomu oferującego najkorzystniejszą cenę.” – wskazuje DSDiK.
Złożone w przetargu oferty powinniśmy poznać jeszcze w marcu. Jeżeli wskazane przez firmy kwoty będą mieściły się w budżecie DSDiK to można zakładać, iż prace ruszą w połowie roku.
Rewelacja , a ile to potrwa?
Chcielibyśmy zobaczyć projekt barierek nowego mostu – czy będą to może delikatne pylony, czy jakaś inna
konstrukcja zabezpieczająca, no i żebyśmy byli wcześniej powiadomieni o objazdach, które nie będą takie
oczywiste (chyba)…
Objazd pewnie będzie przez ubocze
Zabezpieczam ruch przy takich robotach… zwykle trwa to od piatku wieczorem 20h do poniedzialku do 5h rano. Hahaha
To, że remont będzie to w porządku ale w jakim celu podajesz współrzędne ? Takich rzeczy się nie ujawnia. Po drugie brakuje informacji którędy będzie objazd.