Będzie remont wiaduktu i będą utrudnienia w ruchu

5
5478
wiaduktu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 364 w miejscowości Gryfów Śląski
wiaduktu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 364 w miejscowości Gryfów Śląski

Drogowcy przymierzają się ruszyć jeszcze w tym roku z remontem wiaduktu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 364 km 0+850 w miejscowości Gryfów Śląski, wjazd od Ubocza.

 

 

Istniejący wiadukt powstał w 1963 roku. Jego całkowita długość wynosi 38,5 metra, a wraz ze skrzydłami podpór ok. 38,5 m, szerokość jezdni 6 metrów, a szerokość chodników dla pieszych: 2 x 1,80 m, światło pionowe (nad torem czynnym główka szyny) min. 5,91 m. Nośność użytkowa wiaduktu to 30 ton. Współrzędne mostu : 51.036394; 15.427536 [51°02’11.0″N 15°25’39.2″E].

W lutym 2021 roku Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu wyłoniła wykonawcę, który miał wykonać pełną dokumentację projektową remontu. Inwestor zaznaczył, iż w projekcie należy przewidzieć m.in. wymianę płyty pomostowej wraz z wyposażeniem oraz naniesienie nowej powłoki antykorozyjnej na istniejące elementy stalowe.

 

 

Wykonanie dokumentacji projektowej trwało dwanaście miesięcy. Jednak w ubiegłym roku o przystąpieniu do prac drogowcy nie wspominali ani słowem. Dopiero w grudniu ubiegłego roku w rozmowie z Cezarym Przybylskim Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego redakcja Lwówecki.info uzyskała potwierdzenie, co do zamierzeń związanych z remontem wiaduktu w ciągu drogi wojewódzkiej 364, nad linią kolejową w Gryfowie Śląskim. Marszałek przyznał nam wówczas, iż dokumentacja jest gotowa i na początku 2023 roku DSDiK ogłosi przetarg na wyłonienie wykonawcy prac.

Z początkiem marca ukazało się ogłoszenie o przetargu na roboty budowlane w Gryfowie Śląskim. „Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót remontowych wiaduktu drogowego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 364 w km 0+850 nad czynną linią kolejową nr 274 Wrocław Świebodzki – Zgorzelec” – czytamy w ogłoszeniu.

 

 

Projektuje się remont istniejącego obiektu z zachowaniem jego podstawowych parametrów konstrukcyjnych i pełnionej funkcji. Po remoncie wiadukt cechował się będzie następującymi parametrami:

  • klasa drogi: G,
  • klasa obciążenia: „B” (40 ton),
  • rozpiętości teoretyczne 25,60 m (bez zmian),
  • długość całkowita (wraz ze skrzydłami podpór) ok. 38,5 m,
  • ukos konstrukcji 90 °,
  • światło poziome 19,00 m,
  • światło pionowe (nad torem czynnym główka szyny) 5,91 m,

Co z pewnością zaciekawi mieszkańców, to fakt, iż wykonawca istniejącą konstrukcję mostu zgodnie z projektem będzie musiał rozebrać. „Materiały stalowe z rozbiórki należy dostarczyć do najbliższego punktu skupu złomu oferującego najkorzystniejszą cenę.” – wskazuje DSDiK.

Złożone w przetargu oferty powinniśmy poznać jeszcze w marcu. Jeżeli wskazane przez firmy kwoty będą mieściły się w budżecie DSDiK to można zakładać, iż prace ruszą w połowie roku.

5 KOMENTARZE

  1. Chcielibyśmy zobaczyć projekt barierek nowego mostu – czy będą to może delikatne pylony, czy jakaś inna
    konstrukcja zabezpieczająca, no i żebyśmy byli wcześniej powiadomieni o objazdach, które nie będą takie
    oczywiste (chyba)…

  2. To, że remont będzie to w porządku ale w jakim celu podajesz współrzędne ? Takich rzeczy się nie ujawnia. Po drugie brakuje informacji którędy będzie objazd.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj