Prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny dla młodych (stażem) kierowców, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym, ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych oraz cofnięcie uprawnień za jazdę w okresie zatrzymania prawa jazdy: to główne rozwiązania przygotowanej przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Propozycje MI przedstawił 15 listopada 2024 r. minister infrastruktury Dariusz Klimczak podczas konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wzięli w niej udział minister sprawiedliwości Adam Bodnar oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, którzy zaprezentowali propozycje zmian dotyczących złamania sądowego zakazu jazdy, uczestnictwa w nielegalnych wyścigach i zaostrzenia sankcji za jazdę pod wpływem alkoholu i środków odurzających.
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak podczas konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
– Bezpieczeństwo ruchu drogowego jest absolutnym priorytetem naszego rządu. Chcemy, żeby ludzie czuli się bezpiecznie na polskich drogach, a służyć mają temu przepisy – powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Opracowany w MI projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw 8 listopada br. został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Kolejnym krokiem będą szerokie konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe, tak aby wszyscy zainteresowani mogli zgłaszać swoje uwagi i rozwiązania. Po przyjęciu przez Radę Ministrów, co jest planowane w I kw. 2025 r., projekt zostanie skierowany do Sejmu.
Prawo jazdy od 17. roku życia – jazda pod okiem doświadczonego kierowcy
Nowelizacja zakłada wprowadzenie możliwości kierowania samochodami osobowymi (kat. B prawa jazdy) przez osoby, które osiągnęły wiek 17 lat, z doświadczonym kierowcą (opiekunem). Obniżenie dolnej granicy wiekowej odbywa się na wzór innych państw Unii Europejskiej. Obecnie prawa jazdy kategorii B są wydawane 17-latkom m.in. w Austrii, Estonii, Francji, Danii, Luksemburgu, Holandii oraz w Niemczech. Zmiana ta jest podyktowana potrzebą zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jednocześnie ma na celu zwiększenie mobilności młodych osób, co jest kluczowe w niwelowaniu zjawiska wykluczenia komunikacyjnego.
Młody kierowca do ukończenia 18 roku życia będzie korzystał z prawa jazdy na specjalnych zasadach. Prawo jazdy dla 17-latka będzie ważne tylko w Polsce. Co najważniejsze, jego uzyskanie będzie się wiązało z doskonaleniem umiejętności kierowania pojazdem, ponieważ kierowca taki będzie musiał jeździć w towarzystwie doświadczonego kierowcy – przez pół roku od otrzymania prawa jazdy lub do ukończenia 18 lat.
Osoba towarzysząca z kolei będzie musiała mieć ukończone co najmniej 24 lata, posiadać prawo jazdy kategorii B od co najmniej 5 lat, nie może mieć zakazu prowadzenia pojazdów w ciągu ostatnich 5 lat oraz nie może znajdować się pod wpływem alkoholu czy narkotyków.
Okres próbny dla młodych stażem kierowców
W 2-letnim okresie próbnym kierujący pojazdem będą objęci surowszymi regulacjami. Obowiązywał ich będzie limit 0,0 prom. alkoholu w organizmie. Kierujący w okresie 2 lat od uzyskania prawa jazdy nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym i 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej. Nie będzie miał ponadto możliwości wykonywanie przewozu osób taksówką albo w ramach przewozu okazjonalnego.
Odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym
Kolejnym postulatem MI jest zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości dopuszczalnej o więcej niż 50 km/h na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej poza obszarem zabudowanym.
– Postanowiliśmy, że każdemu kierowcy, który na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej poza terenem zabudowanym, przekroczy dozwoloną prędkość o 50km/h, także zostanie zatrzymane prawo jazdy na trzy miesiące. Podkreślam, że nie dotyczy to autostrad i dróg ekspresowych – mówił minister D. Klimczak.
Większość ofiar śmiertelnych to skutek wypadków drogowych poza obszarem zabudowanym (61,4% proc. w 2023 r.), spowodowanych jazdą z nadmierną prędkością, dlatego w ocenie MI konieczne jest rozszerzenie obecnego przepisu obejmującego zatrzymywanie prawa jazdy na obszarze zabudowanym na takie drogi.
Cofnięcie uprawnień za jazdę w okresie zatrzymania prawa jazdy
Bardzo częstym zjawiskiem jest niestety łamanie zakazu jazdy samochodem w okresie zatrzymanego prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h. Dziś grozi za to jedynie przedłużenie zakazu do 6 miesięcy.
– Kierowcy często nic sobie nie robią z czasowego zatrzymania prawa jazdy. Proponujemy, by taka osoba, która nie zastosuje się do czasowego zatrzymania prawa jazdy i wsiądzie za kółko i zatrzyma ją policja, miała odebrane uprawnienia na stałe i dopiero po pięciu latach będzie mogła ubiegać się o nabycie tego typu uprawnień – powiedział szef resortu infrastruktury.
Redukcja punktów karnych nie za wszystkie wykroczenia
Projekt MI przewiduje też ograniczenia w możliwości redukcji punktów karnych za najcięższe w skutkach wykroczenia, m.in. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych czy przejazd na czerwonym świetle, a także drastyczne przekraczanie prędkości.
Zwiększenie prędkości ciągników rolniczych do 40 km/h
Odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez rolników jest zwiększenie dopuszczalnej prędkości ciągników rolniczych z 30 km/h do 40 km/h. Ciągniki rolnicze dziś są bardzo nowoczesne, dużo bezpieczniejsze niż kiedyś, przystosowane do poruszania się z dużo większą prędkością, są też dużo lepiej wyposażone. Nie ma więc uzasadnienia dla ograniczeń, takich jak dla pojazdów sprzed kilkudziesięciu lat.
-/ministerstwo infrastruktury/-
Niech żyje państwo policyjne! Ale skoro nie można inaczej, to musi tak być.
Nie chodzi o państwo policyjne , tylko bezpieczeństwo. Chronić przed debilami na drodze , gdzie giną całe rodziny.
Naiwna kobieto, ci piraci to znikomy procent, są wielokrotnie karani i dalej wsiadają za kółko, albo są na tyle bogaci,żeby wylecieć do Dubaju. Te przepisy uderzą w zwykłych ludzi, są stopniowo zaostrzane tak ,żeby kasa się zgadzała.
OD NAIWNYCH NAZYWAJ SIEBIE . JEŻDŻĘ 36 lat bezwypadkowo . Raz zostałam ukarana za prędkość i nie mam obaw , bo nie jeżdżę na ” dwóch gazach”
A to ciekawe dla naszego dobra to tak samo jak zakaz palenia węglem gazem i chuj wie czym jeszcze wszystko dla naszego dobra hurra
Bezpieczeństwo kasy państwowej nic dla obywateli tylko characz
W państwie gdzie co drugi to debil nic nie pomoże zaostrzanie prawa skażony naród domieszką wschodniej krwi wielu myśli że są polakami w czasie wojny gwałty do lat 90 romanse wschodnie wojska tu stacjonowały co się spodziewać a w rządzie koszerni jak ma być dobrze przepisy nic nie zmienią bed ie większy kryzys i więcej alkocholizowania.
Wy najpierw drogi poróbcie,a potem skubcie.
Wszystko dla tak zwanego bezpieczeństwa. Czyli małymi krokami do zniewolenia.
Wraz za tymi przepisami powinno być pozbawienie immunitetów tym co to wymyślili iż w jakich kolwiek wyborach nie macie mojego glosu
Dobre
Co z pieszymi?Powinni być karani tak samo surowo jak kierowcy. Dlaczego kierowca za incydent na pasach dostaje 1500zl kary a pieszy tylko 300???
Za szybko i za ???????????
W dup….ch wam się poprzewracało od tego bogactwa,kuta…..ny pelowskie
Państwo socjalne zawsze ale to zawsze jest państwem policyjnym i totalitarnym.Dla naszego dobra rzecz jasna.
Chcą starszych pozbawić na wsiach do lekarza apteki z powodu wieku, a jeszcze obniżyć wieku i od 12 roku życia dawać prawo jazdy.
Chory kraj i chore przepisy które uderzą w zwykłych obywateli. Krajem rządzą debi..
Chory kraj i chore przepisy które uderzą w zwykłych obywateli. Krajem rządzą debi.. Trzeba zacząć głosować na normalnych ludzi . PiS zrezygnował z chorych przepisów bo uderzały w zwykłych obywateli i ich krzywdziły bo źle zaparkowałeś, miałeś stłuczkę i nie miał byś prawka a oto nie trudno . Niech przepisy ustala ktoś normalny a nie oderwany od rzeczywistości
Policja jest potrzebna tylko przeraża mnie to kto tam pracuje kiedyś zatrzymał mnie patrol jechałem z żoną na motocyklu ok zwykła kontrola dwóch panów o wygladzie chłopców z może szóstej klasy szkoły podstawowej z dyskusji wywnioskowałem że z mizerną znajomością motoryzacji nawet moja żona była przerażona tym że w policji pracują ludzie którzy wyglądem nie budzą respektu bo jednak policjant to powinien być postury która budzi respekt a nie wygladać jak chłopak z podstawowej szkoły powinno się w tej branży zatrudniać ludzi na poziomie i o wygladzie i postuże która mówi kto tu rzadzi chłopcom o wygladzie szkoły podstawowej dziekujemy !
Pierwsza rzecz jak to się ma do zielonego ładu jeszcze więcej kierowców i więcej samochodów na drogach może zróbmy prawo jazdy od 15 roku życia druga sprawa co to znaczy młody kierowca jeśli ktoś już ma inną kategorię prawa jazdy wcześniej i zdobędzie kolejną to dalej jest młodym kierowcą dlaczego ministerstwo tego nie wyjaśnia banda debili i przygłupów
Kilka nieścisłości po pierwsze co to znaczy młody kierowca jeśli ktoś już posiada inną kategorię prawa jazdy i zdobywa kolejną to nadal jest młodym kierowcą czego ministerstwo tego nie wyjaśnia po drugie niech ministerstwo dobrze przejrzy testy jakie buduje dla nowych kierowców bo w jednym z testów droga dwujezdniowa jednokierunkowa i błędem jest odpowiedź nie a dotyczy to wyprzedzania w pobliżu przejścia dla pieszych według tych którzy ten test opracowali można wyprzedzać kolejna rzecz prawo jazdy od 17 roku może zrobimy od 15 będzie więcej kierowców więcej samochodów na drogach i co wtedy z zielonym ładem bamba przy głupów idiotów
Tak to jest, gdy się likwiduje historię, a następnie wprowadza się zachodnie przepisy i nie tylko. Przypomnę, że w Polsce prawo jazdy kat b było można otrzymać od 16 roku życia. I do dziś kierowcy, którzy posiadają lepiej się zachowują na drodze niż Ci po otrzymaniu prawa jazdy od 18 roku .życia. Wracając do historii, to Polska była, jest i będzie pod zaborami. Obecnie zmieniła zaborców ze wschodu na zachód.