5 najczęstszych pytań o kredyt hipoteczny

0
263

Kredyty hipoteczne należą do jednych z najpopularniejszych produktów bankowych na rynku. Dzięki nim można przyspieszyć realizację swoich celów i spełnić marzenia o posiadaniu własnego domu lub mieszkania. Tematyka kredytów wielu osobom wydaje się skomplikowana. Jednak nie do końca tak jest. W związku z tym postanowiliśmy wyjaśnić kilka kluczowych kwestii dotyczących procesu ubiegania się o kredyt hipoteczny.

 

 

                Co to jest wpis do hipoteki?

Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt na mieszkanie lub dom, zapewne spotkałeś/aś się już z określeniem „hipoteka”. Co dokładnie kryje się pod tym terminem? Otóż jest to forma zabezpieczenia kredytu przez bank, która powstaje z chwilą dokonania wpisu w księdze wieczystej właściwej dla danej nieruchomości. Dzięki temu wierzyciel (w tym przypadku bank pożyczający pieniądze) otrzymuje zabezpieczenie, z którego może skorzystać, jeżeli dłużnik nie wywiąże się ze swojego zobowiązania. Po tym, jak spłacisz kredyt, hipoteka wygasa. W tej sytuacji właściciel nieruchomości musi złożyć w sądzie wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Pamiętaj, że na każdym z tych etapów pomoże Ci Twój ekspert kredytowy.

                Na co można wziąć kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny najczęściej jest zaciągany na zakup mieszkania, domu albo budowę domu, ewentualnie garażu. Jednak to nie jedyne dostępne opcje. Może być on również dobrym rozwiązaniem, by pozyskać środki na remont lub wykończenie nieruchomości albo na zakup działki budowlanej.

                Co ma wpływ na zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa jest jednym z podstawowych czynników, które wpływają na pozytywną bądź negatywną decyzję banku o przyznaniu kredytu hipotecznego. Pokazuje ona, jaką maksymalną sumę bank jest skłonny pożyczyć danemu klientowi. Innymi słowy, jest to wskaźnik określający, na jaką kwotę kredytu nas stać. Najważniejsze czynniki wpływające na zdolność kredytową to m.in.: źródło i wysokość dochodów, posiadane zobowiązania finansowe i liczba osób na utrzymaniu. Należy podkreślić, że każda z instytucji ma własne algorytmy służące wyliczania zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców. Przed złożeniem wniosku w konkretnym banku warto porównać kilka ofert. W przeanalizowaniu własnych możliwości finansowych pomoże kalkulator kredytu hipotecznego.

                Na czym polega wkład własny w kredycie hipotecznym?

Banki udzielające kredytów hipotecznych wymagają spełnienia wielu wymogów. Oprócz wykazania się odpowiednią zdolnością kredytową ewentualny kredytobiorca musi wpłacić tzw. wkład własny. Jest to kapitał, który należy posiadać, aby bank pożyczył nam pieniądze. Bank nie podpisze z nami umowy na udzielenie kredytu hipotecznego, jeśli nie mamy odpowiednio wysokiego wkładu własnego. Jego wysokość zależy od wartości nieruchomości i wyrażana jest procentowo. W 2023 r. powinien wynieść co najmniej 10% wartości nieruchomości. Na przykład: chcąc nabyć mieszkanie za 600 tys. złotych, możesz liczyć na pożyczenie maksymalnie 540 tys. złotych. Resztę musisz już zgromadzić samodzielnie.

                Czy można spłacić kredyt hipoteczny przed czasem?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy można skrócić okres spłaty kredytu hipotecznego. Otóż zgodnie z Art. 38 ustawy o kredycie hipotecznym konsument ma prawo w każdym czasie dokonać spłaty całości lub części kredytu hipotecznego przed terminem określonym w umowie o kredyt hipoteczny. Ponadto w niemal każdym banku możliwa jest tak zwana nadpłata kredytu hipotecznego: https://www.creditspace.pl/nadplata-kredytu-hipotecznego/. Polega ona na wpłacaniu dodatkowej kwoty, innej, niż jest to zapisane w umowie czy harmonogramie kredytu. Każda nadpłata zmniejsza saldo kredytowe, czyli kapitał pozostały do spłaty, na podstawie którego naliczane są odsetki. Dla wielu osób stanowi to bardzo atrakcyjną opcję, ponieważ pozwala wcześniej uwolnić się od długu, a także znacząco obniżyć całkowity koszt kredytu. Zawsze warto wziąć pod uwagę to rozwiązanie, jeśli dysponuje się wolnymi środkami.

-/materiał partnera/-pl7

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj