5 częstych problemów z przepływami pieniężnymi (cash flow) w firmie

0
101

Każdy przedsiębiorca ma swoje mocne i słabe strony. Banał – mógłbyś powiedzieć. Jednak wiedz, że Twoja firma też je ma. Sukces zależy od tego, jak zaopiekujesz się różnymi obszarami biznesu. Jednym z nich są finanse przedsiębiorstwa.

 

Możesz być świetnym sprzedawcą i generować potężne wolumeny. Jeśli jednak pieniądze „gdzieś” się rozchodzą, to cash flow firmy może na tym ucierpieć. W tym artykule krótko przyjrzymy się najczęstszym problemom z przepływami pieniężnymi.

1. Opóźnienia w płatnościach klientów

Króciutko: cash flow – co to? To przepływ środków pieniężnych w firmie. Jest to różnica między wpływami (przychodami) a wypływami (kosztami, wydatkami). Wskaźnik ten pozwala ocenić kondycję finansową przedsiębiorstwa, a ta może się zachwiać, jeśli Twoi kontrahenci nie płacą Ci na czas. Wówczas Ty także możesz mieć problem z terminowym regulowaniem zobowiązań, co prowadzi do poważniejszych trudności. Jakich? O tym przeczytasz więcej na: https://solemis.com/cash-flow-prognozowanie-przeplywu-gotowki/.

2. Złe zarządzanie zapasami

Utrzymywanie zbyt dużych zapasów sprawia, że Twój kapitał jest zamrożony. Nadmierne magazynowanie towarów, które nie przynoszą szybkich przychodów może prowadzić do problemów z cash flow. Szczególnie jest to widoczne w branżach, gdzie zapotrzebowanie jest zmienne. Co zrobić? W takiej sytuacji warto sięgnąć po rozwiązania dla biznesu, które mogą Ci pomóc w rozwiązaniu problemów, takie jak np. https://solemis.com.

3. Zbyt duże koszty operacyjne

Koszty operacyjne, takie jak wynagrodzenia, czynsze, energia, mogą być zbyt wysokie w stosunku do generowanych przychodów. Brak kontroli nad wydatkami powoduje, że firma ma mniej środków na bieżące potrzeby. Nie trzeba od razu zwalniać zespołu. Choć to przeważnie najwyższy koszt, ale są inne obszary, które można odchudzić. Dobra załoga pomoże przetrwać sztorm. Bez odpowiedniej obsady statek z samym kapitanem nie da rady.

Jeśli do tego zarządzasz kilkoma biznesami, to wyzwanie staje się jeszcze większe. Również w kontekście finansów. Wówczas konsolidacja finansowa pomoże Ci zintegrować dane finansowe do jednego spójnego sprawozdania. Ułatwi Ci to zarządzanie finansami przedsiębiorstwa i zapewni lepszą ocenę sytuacji ekonomicznej całej grupy. Z takimi danymi dużo łatwiej podejmować strategiczne decyzje biznesowe. Więcej o konsolidacji sprawozdań finansowych i metodach znajdziesz na: https://solemis.com/efektywna-konsolidacja-finansowa/.

4. Zbyt szybka ekspansja

Dynamiczny rozwój biznesu bez odpowiedniego planowania finansowego może prowadzić do problemów z płynnością. Inwestycje w rozwój (nowe oddziały, linie produktów, personel) często wymagają znacznych nakładów, które nie przynoszą natychmiastowych zwrotów, co może obciążać cash-flow.

5. Brak rezerw finansowych

Nieprzewidziane wydatki, takie jak naprawy, spłaty kredytów czy inne zobowiązania, mogą poważnie wpłynąć na płynność finansową, jeśli firma nie posiada odpowiednich rezerw. Brak zapasów gotówki na „czarną godzinę” zwiększa ryzyko problemów z cash flow w przypadku nagłych wydatków lub spadku przychodów.

Jeśli chcesz rozwiązać problemy z cash flow, firmy to warto poprawić zarządzanie należnościami i zapasami, kontrolować wydatki operacyjne oraz lepiej planować inwestycje, unikając zbyt szybkiej ekspansji. Co więcej, tworzenie rezerw finansowych i regularne monitorowanie przepływów pieniężnych pomoże zabezpieczyć firmę przed nieprzewidzianymi wydatkami.

-/materiał partnera/-of

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj