Od dzisiaj jest dostępna legitymacja emeryta w wersji elektronicznej. mLegitymację można ściągnąć po wcześniejszym zalogowaniu się do bezpłatnej aplikacji mObywatel. Jeżeli legitymacja emeryta i rencisty nie jest widoczna w dokumentach, które można dodać – należy zaktualizować aplikację mObywatel.
ZUS rozstaje się z plastikową wersją legitymacji wydawanych po przyznaniu emerytury. Każdej osobie, która ma już przyznaną emeryturę lub rentę i wcześniej posługiwała się legitymacją w formie plastikowej karty identyfikacyjnej (przed 1 stycznia 2023 r.) zostanie automatycznie udostępniona także legitymacja w wersji elektronicznej.
– Te osoby mogą korzystać z obu wersji dokumentu – i tradycyjnej, i elektronicznej – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Nowi emeryci dostaną legitymację tylko w wersji elektronicznej – dodaje.
Z legitymacji emeryta-rencisty wydanej przez ZUS w formie elektronicznej można korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, po zalogowaniu się do mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty”.
– od razu uprzedzam osoby, które z mObywatela korzystają już od dawna, że legitymacja emeryta może nie być widoczna w dokumentach, które można dodać. To oznacza, że należy zaktualizować aplikację mObywatel – wyjaśnia.
Według rzeczniczki, mLegitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfonu, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. zniżek na bilety.
– Jeżeli ktoś bardzo będzie chciał dostać od nas legitymację w formie plastikowej karty – może ją uzyskać po złożeniu do nas wniosku na formularzu ERL – zapewnia Kowalska-Matis.
Co ważne, legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 rokiem, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.
mLegitymacja to po udostępnieniu bezpłatnej aplikacji mZUS, kolejny krok na drodze elektronizacji kontaktów ZUS z klientami.
Straszna głupota
Wyobraźcie sobie teraz seniora, który nie potrafi posługiwać się smartfonem w stopniu zaawansowanym, albo osobę niepełnosprawną intelektualnie, lub niewidomą. Jak taki człowiek ma pokazać np kontrolerowi biletów w autobusie, że posiada legitymację?
Poza tym to znacznie wydłuży czas kontroli, bo trzeba się zalogować do aplikacji, żeby dokument był widoczny. I załóżmy, że ktoś jedzie jeden lub dwa przystanki a trafi na kontrolę i co wtedy?
ja głupie i podłe widza tylko młodych co to za kraj stary ma zdy…..c do krematorium nas wysla niedługo tam nie trzeba ligitymacji