Ta historia przypominać zaczyna scenariusz kolejnych odcinków komedii Stanisława Barei. Tasiemiec ciągnie się kolejny już rok i końca nie widać. A rozwiązanie problemu leży na stole.
Mieszkańcy dwóch przysiółków w gminie Mirsk: Woli Augustowskiej i Augustowa walczą o zachowanie tożsamości. Początkowo walka toczyła się o ustanowienie nowych sołectw, co jak wskazywali zainteresowani byłoby i z korzyścią dla mieszkańców i z korzyścią dla całej gminy. Jednak mirscy radni powiedzieli „nie”. I kiedy wydawało się, że sprawa się zakończyła, że pozostało po staremu, pojawił się nowy kierunek, pomysł wprowadzenia nazw ulic w sołectwie, co tym samym raz na zawsze wymazałoby z map oba przysiółki.
Mieszkańcy znowu podnieśli się z krzeseł. Jednak zanim zaczęli ostrzyć kosy napisali petycję. Dziś, po trzech miesiącach wycofują się z żądań składanych w tamtym dokumencie. Przyznają, że swoimi ścieżkami dotarli do dokumentów, o których wcześniej nie mieli pojęcia, przez co ich postulaty straciły ważność. To jednak nie kończy sprawy. Mieszkańcy Augustowa i Woli Augustowskiej mają nowe postulaty.
W nowej petycji dotyczącej, toczącego się postępowania dotyczącego uporządkowania numeracji przysiółków Augustów i Wola Augustowska wszczętego na wniosek Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii z dnia 01.03.2022 r. oraz działaniami związanymi z nadaniem nazw ulic w Giebułtowie wnioskują i żądają:
1. Wycofujemy Petycję złożoną w dniu 20 maja 2023 roku, skierowaną do Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Mirsk, w sprawie braku zgody na likwidację przysiółka Augustów i prośby o zaprzestanie prób zmian w dotychczasowej organizacji i funkcjonowaniu wsi, przekazaną przy piśmie z dnia 23.05.2023 r., znak RMG.152.2.2023.2, do Komisji Skarg Wniosków i Petycji Rady Miejskiej Gminy Mirsk.
2. Zmiany rodzaju miejscowości Augustów /stanowiącej cześć Giebultowa/ z „Przysiółek” na „Kolonia”, z jednoczesną zmianą nazwy tej jednostki osadniczej z,,Przysiółek Augustów” na „Kolonia Augustów”, w trybie art. 8 /w związku z art. 3/ ustawy z dnia 29 sierpnia 2003 roku o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych /Dz.U. 2003 Nr 166 poz. 1612 z póź.zm./.
3. Zmiany rodzaju miejscowości Wola Augustowska /stanowiącej część Giebułtowa/ z „Przysiółek” na ,,Kolonia”, z jednoczesną zmianą nazwy tej jednostki osadniczej z Przysiółek Wola Augustowska” na Kolonia Wola
Wysłano
Augustowska”, w trybie art. 8 /w związku z art. 3/ ustawy z dnia 29 sierpnia 2003 roku o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych /Dz.U. 2003 Nr 166 poz.1612 z póź.zm./.
4. Nieuwzględniania uchwały mieszkańców sołectwa Giebułtów, podjętej w dniu 3 lipca 2023 roku na zebraniu mieszkańców Giebułtowa, wnoszącej o pozostawienie bez zmian organizacyjnych przysiółków Augustów i Wola Augustowska i uzyskania wykładni prawnej w przedmiotowym zakresie, w pracach Rady Miejskiej Miasta i Gminy Mirsk, związanych z realizacją wniosku Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, wyrażonego w mailu z dnia 01.03.2022 r., w sprawie numeracji do części miejscowości w sołectwie Giebułtów.
5. Ewentualne nadanie nazw ulicom oraz nowych numerów porządkowych istniejącym i projektowanym obiektom dokonać, wyłącznie w obszarze wsi Giebułtów, tj. bez obszaru Augustowa i Woli Augustowskiej, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami sołectwa Giebułtów w trybie art.5a ust.2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym /Dz.U.1990 Nr 16 poz.95 z póź.zm./.
W uzasadnieniu swoich postulatów podpisani pod petycją mieszkańcy obu przysiółków tłumaczą:
Ad.1.
Mieszkańcy Przysiółka Augustów wsi Giebułtów po spotkaniu w dniu 18 maja 2023 r. /określonego jako nieformalne konsultacje/, w sprawie zmian organizacyjnych we wsi Giebułtów, wystosowali w dniu 20 maja 2023 roku petycje do Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Mirsk, wnoszącą o niedokonywanie żadnych zmian organizacyjnych. Jednakże w momencie wystosowywania tej petycji osoby podpisujące nie miały pełnej i rzetelnej wiedzy o uwarunkowaniach formalno-prawnych wskazujących na konieczność dokonania pewnych zmian. Dopiero w późniejszym terminie, po zebraniu mieszkańców Giebułtowa w dniu 3 lipca 2023 r. oraz po otrzymaniu od władz Gminy na wniosek o udostępnienie informacji publicznej/ dokumentu z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii z dnia 01.03.2022 r., możliwe stało się dokładne przeanalizowanie problemu. W sytuacji kolizji dotychczasowych stanów z obowiązującymi przepisami prawa /wyjaśnienie poniżej/ przedmiotowa petycja z dnia 20 maja 2023 r. jest niemożliwa do zrealizowania, gdyż wnosi o działania sprzeczne z obowiązującym prawem. Z tych to względów będzie musiała być odrzucona. Ponadto pozostawienie tej petycji /niewycofanie jej/ skutkowało by kolizją z niniejszą petycją, gdyż w tej samej sprawie były by dwa sprzeczne stanowiska tych samych mieszkańców.
Ad.2.
Mieszkańcy Przysiółka Augustów bardzo sobie cenią pewną odrębność tej jednostki osadniczej, która jest wynikiem uwarunkowań historycznych i osadnictwa niezależnego od samego Giebultowa, choć lokowanego na gruntach tej wsi. Augustów, założony w 1730 roku, stanowił enklawę uchodźców z innych krajów i niezmiennie od czasu swojego powstania tworzył odrębną wspólnotę, asymilującą się stopniowo i współpracującą z mieszkańcami Giebułtowa. Ta odrębność nie została zniszczona nawet przez Fryderyka Wielkiego Króla Prus podczas włączania w 1815 roku część Górnych Łużyc /do których należał Giebułtów/ do Śląska. /Generalnie procesy związane z włączaniem do Prus nowych terytoriów wiązały się z likwidacją samorządności i jakiejkolwiek odrębności. I nawet wielkie migracje ludności po II wojnie światowej nie zniweczyły tego stanu. Tak ukształtowana tożsamość tworzyła i tworzy więzi lokalne, które należy szanować i wspierać.
Dlatego też mieszkańcy nie zgadzają się na likwidację tej odrębności i włączenie wprost do wsi Giebułtów, choć oczywiście szanują fakt, że zgodnie z prawem są jego częścią. Ponadto nie chcą zmian numerów porządkowych, gdyż wiązało by się to z dużymi utrudnieniami, dodatkowymi kosztami /konieczność dokonywania zmian w urzędach, bankach, instytucjach ubezpieczenia etc./ oraz brakiem poszanowania dla już ukształtowanych tradycji i przyzwyczajeń.
Ponieważ przepisy prawa nie dopuszczają aby Przysiółek, jako integralna część wsi, posiadał numerację taka samą jak we wsi /szczegółowe wyjaśnienie prawne poniżej w Ad.4/, to aby zachować istniejące numery porządkowe oraz odrębność osadniczą, konieczna jest zmiana rodzaju miejscowości” z przysiółka” na kolonię” wraz ze stosownym nazewnictwem. W ten sposób można zachować odrębność jednostki osadniczej, bez zmiany numerów porządkowych obiektów, z poszanowaniem historii oraz woli mieszkańców.
Ad.3
Wola Augustowska, która powstała w 1713 roku /analogicznie jak w przypadku Augustowa, który powstał nieco później, jako jednostka osadnicza miała odrębność ukształtowaną historycznie i ludnościowo. Te same procesy i uwarunkowania społeczno-polityczne jakie występowały w odniesieniu do Augustowa miały miejsce w również w odniesieniu do Woli Augustowskiej. Dlatego, nie powtarzając tych samych argumentów wyrażonych w Ad.2 podkreśla się, że mieszkańcy tej jednostki osadniczej podnoszą te same postulaty w związku z planowanymi zmianami organizacyjnymi. Nie zgadzają się na likwidacje pewnej odrębności osadniczej i włączenie wprost do wsi Giebułtów.
Wyrażone to zostało już wcześniej, w petycji skierowanej do Rady Miejskiej Miasta i Gminy Mirsk. Jednakże z uwagi na wady prawne tego dokumentu mogące de facto prowadzić do jej nieważności i nieuwzględnienia przez właściwe organa /nie spełnia on norm dla petycji, jakie muszą być spełnione, zgodnie z ustawą o petycjach/, konieczne jest ponowne wyrażenie woli mieszkańców, aby mogła być ona uwzględniona w pracach administracji.
Ponadto, z uwagi na przegłosowane stanowisko na zebraniu mieszkańców w dniu 03.07.2023 r. /o którym mowa w punkcie 4 niniejszej petycji/, które jest sprzeczne z wola wyrażoną w w/w petycji, aby uniknąć niejasności co do prawdziwych intencji i oczekiwań mieszkańców, należy ponownie wyrazić wolę i zadania w formie, która zagwarantuje jej poprawność formalną oraz odniesie się do w/w stanowiska, wnioskującego w warstwie formalnej o nierespektowania prawa /uzasadnienie w Ad.4/.
Ad.4
W dniu 3 lipca 2023 roku zostało zorganizowane przez Sołtysa wsi Giebułtów i władze Miasta i Gminy Mirsk zebranie mieszkańców sołectwa Giebułtów, na którym przedstawiciele władz zaprezentowali problem związany z kolizją numeracji porządkowej w Przysiółkach Giebułtowa /Augustowie i Woli Augustowskiej/.
Ta kwestia prawna nie została w pełni, jasno i przejrzyście wyjaśniona mieszkańcom na tym zebraniu. Literalne, techniczne, odczytywanie niektórych przepisów prawa, które z natury rzeczy pisane są hermetycznym” językiem prawnym i przez to niejednokrotnie niezrozumiałe dla przeciętnego człowieka, niewyjaśnienie ich w szerokim kontekście prawnym oraz brak rzeczowego przełożenia tych norm prawnych na tzw. „Chłopski rozum”, spowodowało, że dyskusja była bardzo chaotyczna, a większość zebranych nie zrozumiała istniejącego problemu. W konsekwencji przegłosowano, na wniosek jednego z mieszkańców Woli Augustowskiej, stanowisko, które w swoim wymiarze formalnym, de facto, wnosi o nierespektowanie obowiązującego prawa. Nastąpiło to w sytuacji, gdy mieszkańcy Giebułtowa nie wiedzieli, nie mieli dostatecznej świadomości prawnej, tego co przegłosowują. Wnioskując o niepodejmowanie działań wymaganych prawem uchwała ta jest również sprzeczna z wcześniej wyrażoną w petycji /bez daty, skierowanej do Rady Miejskiej Gminy Mirsk/wolą wyrażoną w petycji /bez daty, skierowanej do Rady Miejskiej Gminy Mirsk/ wolą mieszkańców Woli Augustowskiej. Tym samym nie może ta uchwała być uznana za wyraz woli mieszkańców i uwzględniona w postępowaniu administracyjnym przez Radę Miejską Miasta i Gminy Mirsk.
Z całą mocą należy jednak zauważyć, że prowadzona dyskusja i wypowiedzi mieszkańców na przedmiotowym zebraniu, jak i wymowa podjętego stanowiska, jednoznacznie wskazują, iż mieszkańcy Augustowa i Woli Augustowskiej chcą zachować odrębność osadniczą od Giebułtowa i historyczne nazwy tych osad oraz nie zgadzają się na nadawanie tam nazw ulicom i zmianę dotychczasowej numeracji porządkowej.
Ażeby sprostać tym oczekiwaniom i respektować porządek prawny, należy szukać możliwych rozwiązań na gruncie obowiązującego prawa. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy, Rozwoju i Technologii z dnia 21 lipca 2021 roku, w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów /Dz.U. z 2021 r. poz. 1368/, nie można prowadzić odrębnej numeracji dotyczącej części tej samej miejscowości /§ 6 ust.4/. Natomiast definicja Przysiłka”, zawarta w art.2 pkt 10 ustawy z dnia 29 sierpnia 2003 roku o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych /Dz. U. 2003 Nr 166 poz.1612 z póź. zm/, stanowi, że przysiółek to skupisko kilku gospodarstw położonych poza zabudową wsi, ale stanowiące integralną część tej wsi. Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż na gruncie prawa, numeracja w przysiółku nie może być taka sama jak we wsi. /Takie właśnie stanowisko wyraził Główny Urząd Geodezji i Kartografii wskazując w mailu z 01.03.2022 r. na istniejące nieprawidłowości./
Szukając właściwego rozwiązania zaistniałego problemu należy przeanalizować, możliwe działania, uwzględniające normy prawa i oczekiwania mieszkańców. I tak:
a) możliwa jest zmiana numeracji porządkowej w obecnych przysiółkach pozostawienie istniejącego status quo /rozwiązanie nieakceptowane przez mieszkańców/;
b) likwidacja odrębności przysiółków i włączenie ich wprost do Giebułtowa z jednoczesną zmianą numeracji porządkowej/rozwiązanie całkowicie negowane przez mieszkańców/;
c) zmiana rodzaju miejscowości” na taką, która pozwali zachować odrębność osadniczą w obrębie sołectwa Giebułtów i nie wymaga zmiany numeracji porządkowej; możliwe jest to przy konstrukcji prawnej dla „Kolonii”, które to rozwiązanie jest ukształtowane zupełnie inaczej niż dla Przysiółka”, zgodnie bowiem z art.2 pkt 2 w/w ustawy, kolonia to jednostka osadnicza powstała jako rezultat ekspansji danej miejscowości poza obszar wcześniej istniejącej zabudowy i w związku z tym nie stanowi integralnej części wsi – jako jednostka osadnicza /wyodrębniony przestrzennie obszar zabudowy mieszkaniowej wraz z obiektami infrastruktury technicznej zamieszkały przez ludzi/ może mieć odrębną numerację.
Dlatego też w niniejszej petycji w punktach 2 i 3 żąda się zmiany rodzaju miejscowości, gdyż zapewnia to zachowanie historycznej odrębności i nazewnictwa Augustowa i Woli Augustowskiej przy jednoczesnym pozostawieniu istniejącej numeracji porządkowej.
Ad.5
Propozycja uporządkowania numeracji w Giebułtowie musi być niezależna od Woli Augustowskiej i Augustowa, gdyż mieszkańcy tych jednostek osadniczych nie widzą potrzeby i żadnego uzasadnienia do wprowadzania nazw ulic przy obecnym sposobie zorganizowania tych przestrzeni. Ponadto mieszkańcy nie widzą żadnego uzasadnienia dla łączenia tych osad w jeden organizm z Giebułtowem, gdyż jak to wszędzie manifestują, czują się podmiotami odrębnymi i niezależnymi, choć oczywiście połączonymi z Giebułtowem w jedno sołectwo. Dlatego też jeśli mieszkańcy samego Giebułtowa, w wyniku przeprowadzonych konsultacji, w trybie ustawy o samorządzie gminnym, uznają, że chcą mieć nazwane ulice i zmienioną numerację porządkową, to wtedy niech taki proces nastąpi, ale tylko i wyłącznie na terenie samego Giebułtowa.
Obserwując, to co się dzieje aż trudno nie odnieść wrażenia, iż wystarczyłby dialog i odrobina więcej dobrej woli żeby sprawy w ogóle nie było. A tak pozostaje nam czekać na kolejny odcinek telenoweli.
Ciekawe czy ten Pan co złożył pierwszą petycję pofatygował się ją odebrać czy kolejnego pachoła wysłali z petycją …
To się robi wielkie bagno sami kręcą afere myślę że radni zrobią z tym porządek i będą wkoncu ulice
Tym co tak bardzo chcą zmian proponuję odrębną kolonie na san eskobar i niech w końcu znajdą tam swoje korzenie. Ludzie co się z Wami porobiło ? Urodziłam się i wychowałam w Giebułtowie i do dzisiaj nigdy się swojej wsi nie wstydziłam i pytam ponownie ludzie o co Wam chodzi o jaką odrębność, czy nie czujecie się Polakami a może wolakami z lepszego sortu ?
Co tu się dzieje ? Mieszkam już dużo lat w Giebultowie. Kiedy się pojawia jakiś pomysł na jakaś inwestycje zawsze ktoś zrobi aferę i dzięki temu zamiast się rozwijać ciagle stoliki w Miejscu a nawet się cofamy.
Znów Kostecki z Urbanowiczem wymyślili i Baśka razem z nimi znów się pogubili każdy co innego chce masakra Panie burmistrzu my chcemy ulice i będzie porządek w naszej miejscowości bo tato mógł żyć ale pogotowie zbyt długo szukało nas
My mieszkańcy Woli Augustowskiej ani Augstowa nie chcemy ulic. Proszę podawać poprawny adres to nie będzie problemu i Proszę pamiętać że lepiej dbać o to co jest i nie ZABIJAĆ tego co nie narodzone. A my nie chcemy być Giebultowem nie z tego że nie lubimy mieszkańców bo lubimy i chcemy aby nasze stosunki się nie zmieniły ale chcemy aby były na mapie Wola Augustowska oraz Augustów i bedziemy o to walczyć do końca. Mam nadzieję że się zrozumieliśmy
Ale teraz nie ma wedle prawa Woli ani Augustowa w dokumentach tak zrozumiałam na zebraniu więc teraz nie ma mieszkańców woli czy Augustowa tylko są Giebułtowem więc co oni piszą więc robimy ulice i będzie porządek wedle mnie nie istnieją tylko ludzi na Augustowie skłócili Basia pierwsza ma najwięcej do powiedzenia a nic na wiosce nie robi
Panie Boże, pobłogosław Wszystkie Osoby, które tu piszą i które odważą się pisać anonimowo, ulecz Ich poranienia, Ich żale, gniew, frustrację, pogubienia, ulecz Ich wszystkie rany, łzy, cierpienia.Ty Panie Boże, znasz Ich osobiście, przebacz Im każde słowo.
W miłości ❤️
Barbara Kanecka
Augustów
Podzieliłaś Augustów na pół a teraz wzywasz Pana Boga zastanów się co robisz bo my nie pozwolimy na to co robisz w naszej miejscowości
A.M.
Wolna skałka natura 2000 nie pozwolimy żeby ktoś tam stawiał co kolwiek
Natura 2000 a odpady z niemiec jadą do Rebiszowa, jeszcze chwila a zostanie postawiona fotowoltaika na Giebułtowie za Kosciołem oraz na Augustowie, nie wspomnę o maszcie telefoni komórkowej i to w pobliżu skałki.
Zwrócono mi uwagę, że ktoś używa mojego imienia i moich inicjałów (A.M.) . Oświadczam, że to nie moje wpisy. Pod wszystkimi publikacjami podpisuję się pełnym imieniem i nazwiskiem i nie bawię się w anonimowe tchórzostwo. Andrzej Majewski.
Ktoś ma za dużo czasu na to wygląda, jak odpracuje w czynie społecznym dla wioski i odpowiednią kwotą zasili cel charytatywny, dwa razy pomyśli zanim napisze anonimowo, publicznie znieważając ludzi!
Dla przykładu!
Barbara Kanecka
Augustów
Ale Andrzejów jest dużo więc wczym widzicie problem A.M. ktoś ma może też taki inicjały poraszka może ma się za skóra coś że odrazu się tłumaczą