Zatrzymali 7 pijanych kierowców. Rekordzista z 2,2 promila.

4
1612

Jednym z najpoważniejszych zagrożeń na drogach są pijani kierowcy. Osoby, które prowadzą pojazdy pod wpływem alkoholu, stwarzają nie tylko ryzyko dla swojego życia, ale również dla innych użytkowników dróg.

 

 

Statystyki dotyczące wypadków drogowych z udziałem pijanych kierowców są jednoznaczne. Według danych policyjnych i organizacji zajmujących się bezpieczeństwem drogowym za znaczną liczbą wypadków drogowych stoją właśnie osoby będące pod wpływem alkoholu. Pijani kierowcy są główną przyczyną śmiertelnych wypadków drogowych. Dlatego tak istotne jest eliminowanie z ruchu kierowców prowadzących pojazdy po wpływem alkoholu, czy teraz coraz modniejszych środków odurzających.

Tylko w ciągu ostatnich 3 dni policjanci prowadzący działania na terenie powiatu lwóweckiego przebadali 638 kierowców i ujawnili 7 kierujących, którzy powadzili pojazdy w stanie nietrzeźwości.

 

 

„Niechlubnym rekordzistom okazał się być 27-letni mieszkaniec powiatu lwóweckiego, którego funkcjonariusze ruchu drogowego zatrzymali w niedzielny poranek w Rakowicach Wielkich. Mężczyzna kierując samochodem marki Opel znajdował się w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone badanie alkomatem wykazało u niego ponad 2,2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.” – wspomina starszy sierżant Olga Łukaszewicz z lwóweckiej policji.

W trakcie trwania akcji 5 kierujących, którzy wsiedli za kółko swoich pojazdów, będąc pod wpływem alkoholu straciło prawo jazdy. Policjanci zatrzymali również dwóch nietrzeźwych rowerzystów. Ci ostatni muszą liczyć się z wysokimi mandatami, które na nich czekają.

„Za jazdę po alkoholu i po narkotykach kierowcy grożą poważne konsekwencje. Kierowanie pod wpływem alkoholu zawsze wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy i uniemożliwieniem dalszej jazdy”. – dodaje policjantka.

 

 

Warto przypomnieć, że jeżeli badanie trzeźwości wykaże:

  • od 0,2 – 0,5 promila – kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny – nawet do 30 tys. zł zostanie mu zatrzymane prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
  • powyżej 0,5 promila – kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, zakazem prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat oraz grzywną. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Pijani kierowcy stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa drogowego. Ich nieodpowiedzialne decyzje mają tragiczne konsekwencje dla nich samych i dla innych uczestników ruchu drogowego. Aby skutecznie przeciwdziałać temu problemowi, konieczne jest podniesienie świadomości społecznej i intensyfikacja działań prewencyjnych. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo drogowe jest naszym wspólnym interesem, a walka z jazdą pod wpływem alkoholu powinna być priorytetem społecznym i prawnym. Tylko wtedy możemy dążyć do poprawy bezpieczeństwa na drogach i ochrony życia ludzkiego.

4 KOMENTARZE

  1. Dlatego proponuje powoływać się na błąd pomiarowy i przestrzegam ze lepiej mieć aplikacje obywatel bo większość specjalistów z branży policyjnej nie do końca zna przepisy to raz a dwa druki wypisują subtelnie ale wprowadzić do systemu nie potrafią wiec możecie myśleć ze już prawka a brak a jednak jest pozdrawiam

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj