Zasłużeni dla Powiatu Lwóweckiego – Dunawiec ze Zbylutowa

4
1125
Wielopokoleniowy Góralski Teatr Pieśni „Dunawiec" ze Zbylutowa
Wielopokoleniowy Góralski Teatr Pieśni „Dunawiec" ze Zbylutowa (fot.: UMWD)

Podczas piątkowej (27 maja) sesji Rady Powiatu Lwóweckiego radni przyjęli uchwały nadające tytuł Zasłużony dla Powiatu Lwóweckiego. Tego zaszczytu tym razem dostąpiły trzy zespoły. Wśród tych znaleźli się twórcy ze Zbylutowa.

 

Wielopokoleniowy Góralski Teatr Pieśni „Dunawiec” – historia

Wielopokoleniowy Góralski Teatr Pieśni „Dunawiec” powstał pod koniec lat 80-tych w ramach Koła Gospodyń Wiejskich w Zbylutowie w Gminie Lwówek Śląski. Członkowie Zespołu i ich rodziny na Dolny Śląsk przybyli z Bukowiny w Karpatach Wschodnich. Są oni potomkami górali czadeckich, którzy w II połowie XIX wieku, w granicach cesarstwa austrowęgierskiego przesiedlili się tam z polskich okolic Cieszyna, a do Polski powrócili z Karpat po wojnie w 1946 roku i osiedlili się na tzw. Ziemiach Odzyskanych.

Dunawiec to nazwa wsi na Bukowinie Rumuńskiej, znajdującej się obecnie w granicach Ukrainy, skąd wywodzą się członkowie zespołu. Społeczność ta zachowała swoją gwarę, strój, stare pieśni i zwyczaje. Zespół przywiózł ze sobą skrzynie z ludowymi ubraniami, a w pamięci pieśni i tańce. Dzięki temu ich rdzenny folklor miał szanse się tu odrodzić.

Taniec Jelenia

Ich kulturą zainteresował się Pan Henryk Dumin, etnograf i folklorysta z Muzeum Etnograficznego w Jeleniej Górze, który uważa, iż zespół przechowuje w swojej tradycji bardzo cenny skarb, którym jest „Taniec Jelenia”. Taniec ten jest jednym z najstarszych zachowanych obrzędów kultury polskiej i jest przykładem tańca korowodowego – najstarszą formą tańców spotykaną w wielu kulturach. Podstawowym elementem był tam taniec wokół kapłana pogańskiego, przebranego za jelenia, będącego symbolem płodności i szczęścia. Taniec ocalał, ale został zaadoptowany przez kulturę chrześcijańską i odtąd wykonywano go raz w roku, we wtorek poprzedzający Popielec, a sam taniec wokół mężczyzny, symbolizującego płodność i powodzenie miał zapewnić urodzaj.

Taniec pozostał do dziś w pamięci kilkunastu mieszkańców Zbylutowa. Najcenniejsze skarby przeszłości zachowały się właśnie dzięki zespołowi i ogromnemu zaangażowaniu i pracy jego członków.

„Baszta” – Ludowy Oskar

Najlepszym potwierdzeniem tego jest nagroda, jaką „Dunawiec” przywiózł z najważniejszego, najbardziej oryginalnego i największego festiwalu folklorystycznego odbywającego się na terenie Polski, w Kazimierzu nad Wisłą, gdzie zespół w 1991 roku zdobył główną nagrodę „Basztę” (ludowy Oskar). Kolejnymi nagrodami, jakimi może pochwalić się grupa są: III nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Anglii (1997r.), nagrody dla Solistek – „Baszta” dla Zofii Tarasiewicz. II nagroda dla Jadwigi Zakrzewskiej i III nagroda dla Brygidy Ściga, wszystkie na festiwalu w Kazimierzu oraz II nagroda dla całego zespołu w Kazimierzu Dolnym (2013r.). Ponadto zespół aktywnie uczestniczy w wielu różnych konkursach i festiwalach na terenie województwa dolnośląskiego jak i całego kraju. Wyjeżdża również co roku na międzynarodowe festiwale bukowińskie na Ukrainę, Słowację, Węgry oraz do Rumuni.

Wielopokoleniowy Góralski Teatr Pieśni „Dunawiec” – Zasłużony dla Powiatu Lwóweckiego

W uznaniu zasług zespołu, który przez dziesięciolecia promował Powiat w roku ubiegłym do Rady Powiatu Lwóweckiego wpłynął wniosek Starosty Lwóweckiego Daniela Koko o przyznanie mu tytułu „Zasłużony dla Powiatu Lwóweckiego”.

Cienia wątpliwości, co do zasadności tego wniosku nie miała Kapituła Tytułu, która skierowała go pod obrady szanownej rady. Projekt uchwały stanął na sesji w dniu 27 maja 2022 roku i co wydaje się oczywiste został zaakceptowany przez radnych.

„Pragnąc docenić postawę i pracę Góralskiego Teatru Pieśni Dunawiec, Rada Powiatu Lwóweckiego uważa za zasadne, aby uświetnił on grono osób odznaczonych tytułem „Zasłużony dla Powiatu Lwóweckiego”.” – czytamy w uchwale.

4 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj