Zamiast ze stacji w Gryfowie Śląskim korzystajcie ze stacji w Jeleniej Górze

12
1841
stacja w Gryfowie Śląskim

Absurd roku! Osobom mającym problemy z poruszaniem się po schodach kolejarze sugerują, by zamiast stacji kolejowej w Gryfowie Śląskim korzystali ze stacji w Jeleniej Górze! Tam otrzymają pomoc w dotarciu na peron.

 

Pociąg z Gryfowa Śląskiego do Świeradowa- Zdroju

To już niemal rok, jak dokonano uroczystego otwarcia linii kolejowej z Gryfowa Śląskiego do Świeradowa- Zdroju. Z tej okazji był specjalny przejazd dla VIP-ów, podczas którego kolejarze, przedstawiciele Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, czy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego chwalili się sukcesem. 10 grudnia 2023 roku przeszedł do historii, jako dzień, w którym stacja w Gryfowie Śląskim po niemal 30 latach przerwy znowu stała się stacją węzłową.

Modernizacja stacji kolejowej w Gryfowie Śląskim

Warto tu podkreślić, iż przed uroczystym otwarciem linii na gryfowskiej stacji przeprowadzono remont wiat peronowych i przejścia podziemnego. Nie pomyślano wówczas jednak w jakiś szczególny sposób o osobach niepełnosprawnych, osobach z problemami w poruszaniu się, osobach starszych, schorowanych, czy o matkach z dziecięcymi wózkami. Nie powstało dla nich żadne udogodnienie w dotarciu na peron.

Ułatwienia dla osób o ograniczonej mobilności

Osoby o ograniczonej mobilności korzystały jednak z technicznego przejścia przez tory znajdującego się tuż za wejściami do przejścia podziemnego. Nie było ono komfortowe, bo droga wysypana była kamiennym tłuczniem. Nie było też w pełni bezpieczne, bo prowadziło wprost przez tory. Ale pozwalało wielu osobom wejść na peron i wsiąść do pociągu. To udogodnienie się jednak skończyło.

Przejście przez tory zabronione

Kilka dni temu przejście ułatwiające poruszanie się osobom z ograniczoną mobilnością zostało zlikwidowane. Z pomiędzy torów zdjęte zostały płyty i ustawiony został płot. Kolejarze podkreślają, iż przejście to było przejściem służbowym a nie przejściem dostosowanym do poruszania się dla wszystkich.

„Wykorzystywaliśmy je do przewozu przesyłek. Wraz ze wznowieniem ruchu pociągów w kierunku Świeradowa- Zdroju, w rozkładzie jazdy pojawiło się wiele pociągów jadących przez stację Gryfów Śląski w różnych kierunkach. Dla zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym i w celu bezpiecznego prowadzenia ruchu pociągów, podjęto decyzję o demontażu płyt.” – wskazuje Marta Pabiańska z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Zrozumienie, iż wraz z uruchomieniem nowej linii wzrośnie liczba pociągów i pasażerów kolejarzom zajęło dziewięć miesięcy.

Dyskryminacja osób z niepełnosprawnościami

Zlikwidowanie przejścia między peronami na stacji w Gryfowie Śląskim, które umożliwiało swobodne przemieszczanie się osobom na wózkach inwalidzkich, z wózkami dziecięcymi czy rowerami, jest działaniem, które od początku budzi uzasadnione pytania o dostępność publicznego transportu dla wszystkich. Niestety, brak udogodnień takich jak windy, odpowiednio przystosowane przejścia czy pochylnie sprawia, że osoby o ograniczonej mobilności są w znacznym stopniu wykluczone z możliwości korzystania z transportu kolejowego.

Miała być likwidacja barier architektonicznych

Zgodnie z wytycznymi rządowymi oraz licznymi raportami naukowymi, likwidacja barier architektonicznych jest kluczowym elementem integracji społecznej osób z niepełnosprawnościami. Polityka Unii Europejskiej, w tym Europejska Strategia na rzecz Osób Niepełnosprawnych, podkreślają, że każdy obywatel powinien mieć równy dostęp do transportu publicznego. W Polsce, Krajowy Program Dostępności Plus, realizowany przez rząd, również przewiduje poprawę dostępności przestrzeni publicznych, w tym środków komunikacji, dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Niestety, najwyraźniej te przepisy nie dotyczą Gryfowa Śląskiego, bo schody prowadzące do podziemnego przejścia bez odpowiednich przystosowań nie są rozwiązaniem zgodnym z ideą równości.

Likwidacja barier transportowych

Likwidacja barier transportowych powinna być priorytetem. I jak zapewnia PKP PLK tak też jest w tym przypadku. Kolejarze na stacji Gryfów Śląski, do końca bieżącego roku planują wybudować przejście w poziomie szyn dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Wprawdzie logika podpowiada, iż wpierw należałoby wybudować nowe przejście a dopiero później likwidować stare, ale w PKP ta logika nie obowiązuje.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. tłumaczy, iż stacja w Gryfowie Śląskim jest niedostępna dla osób o ograniczonej mobilności. Jednocześnie kolejarze mają dla podróżnych z ograniczoną sprawnością alternatywę:

„Zgodnie z zapisami „Zasad korzystania z elementów infrastruktury kolejowej dostępnych dla pasażerów na stacji Gryfów Śląski”, umieszczonymi w gablotach na peronie, stacja obecnie jest niedostępna dla osób o ograniczonej mobilności. Najbliższa stacja, na której obecny jest personel udzielający pomocy osobom potrzebującym wsparcia w przejściu, to stacja Jelenia Góra.” – wskazuje Marta Pabiańska z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Jak dobrze rozumiemy, chcąc dojechać z Gryfowa Śląskiego do Jeleniej Góry i z powrotem. Należałoby w Gryfowie wsiąść do taksówki, dojechać na dworzec do Jeleniej, gdzie z pomocą personelu będziecie wsiąść do pociągu, kupić bilet, a następnie z pomocą tegoż samego personelu wrócić do taksówki i nią do Gryfowa, po drodze załatwiając swoje sprawy. Hmmm.

Co o tym myślicie?

12 KOMENTARZE

  1. “Kolejarze na stacji Gryfów Śląski, do końca bieżącego (???) planują wybudować przejście w poziomie szyn dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.” Bieżącego miesiąca czy roku?

    Dawniej było jeszcze przejście przez tory od strony poczekalni. Też zamknięto. To się w głowie nie mieści. Mieszkańcy sami mają jechać do PKP PLK walczyć o swoje prawa, czy są tutaj jakieś władze lokalne?

  2. Dodam tylko ze Stanislaw Bareja przez czesc swojego zycia byl mieszkancem Jeleniej Gory i absolwentem tamtejszego liceum ,stad tez moze przekierowanie. Gratulacje .
    Kolejarze w holdzie Barei nie dadza o nim zapomniec.

  3. W Jeleniej Gorze??? Przeciez intercity z Wroclawia do JG o 12.37 zawsze wjezdza na ostatni peron gdzie nie ma windy i ludzie z walizkami, kuracjusze,, starsi, chorzy musza dralowac po stromych schodach. To jest dopiero Bareja.

  4. Ciekawy obrazek, z którego wynika, że pieszy jest na schodach a pociąg wjeżdża na schody. Coś artyście kolejowemu nie wyszedł obrazek. Można było dodać windę do tunelu, albo zaporę przez tory kolejowe otwieraną przez pracownika. To jest mniej więcej tak, jak z bankomatami, bankomat jest uszkodzony a najbliższy znajduje się 100 km dalej.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj