Za nami X Przegląd Zespołów Teatralnych Osób Niepełnosprawnych

5
1170

Przegląd Zespołów Teatralnych Osób Niepełnosprawnych, zarówno dzieci jak i młodzieży, to wyjątkowe wydarzenie, które nie tylko daje szansę na prezentację artystycznych zdolności, ale także promuje integrację społeczną, wzmacnia poczucie własnej wartości oraz podkreśla jak istotna jest różnorodność oraz tolerancja.

 

 

W czwartek, 23 listopada 2023 roku, w gościnnych progach Pałacu Brunów koło Lwówka Śląskiego, odbył się X Przegląd Zespołów Teatralnych Osób Niepełnosprawnych. Pomysłodawcami i głównymi organizatorami Przeglądu był Zespół Placówek Edukacyjno–Wychowawczych w Lwówku Śląskim oraz Fundacja Pomocy Niepełnosprawnym „Płakowice”. Współorganizatorami i sponsorami wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Lwówku Śląskim, Urząd Gminy i Miasta Lwówek Śląski, Pałac Brunów, Lwówecki Ośrodek Kultury i Powiatowe Centrum Edukacji w Lwówku Śląskim. Patronat honorowy nad tegorocznym Przeglądem objęli: Daniel Koko Starosta Lwówecki i Mariola Szczęsna Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski. Imprezę poprowadzili: Małgorzata Wojciechowska oraz Ireneusz Łądkiewicz. Patronat medialny: Lwówecki.info.

Tegoroczny Przegląd swoją obecnością zaszczycili: Daniel Koko – Starosta Lwówecki, Radni Rady Powiatu Lwóweckiego z Wiceprzewodniczącym Jerzym Fidorów na czele, a także Katarzyna Romanowicz- Kłosin – Dyrektor Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Lwówku Śląskim, Beata Wasilewska – Przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Izabela Romanek – Kierownik PCPR w Lwówku Śląskim, Bartłomiej Młodziński – Kierownik WTZ w Lwówku Śląskim, Dawid Kobiałka – Przewodniczący Rady Gminy Lwówek Śląski, Wiceburmistrz Lwówka Śląskiego Lesław Krokosz, Ala Janz – była Dyrektor ZPEW w Lwówku Śląskim, wspierająca działalność Fundacji Płakowice Daria Puchalska- Dancewicz i Komendant Gminny OSP Artur Drozdowicz. Komendanta Powiatowego Policji w Lwówku Śląskim reprezentowały: sierżant sztabowy Olga Łukaszewicz oraz asp. Aleksandra Grzelczyk. Najważniejsi w tym dniu byli jednak mali aktorzy z placówek z całego regionu.

Zgromadzonych powitali Pan Marek Sokołowski Dyrektor ZPEW w Lwówku Śląskim i Eugeniusz Ścigan Wiceprezes Fundacji „Płakowice”.

– Trzymam kciuki, żeby ta praca, którą włożyliście w przygotowanie przedstawień, pokonywanie słabości, tremy, nieśmiałości, przyniosła efekt. Jestem przekonany, że tak właśnie będzie, że sprawicie widzom dużo satysfakcji, dużo radości. – mówił zwracając się do artystów Pan Marek Sokołowski Dyrektor ZPEW w Lwówku Śląskim.

Eugeniusz Ścigan Fundacja Płakowice i Marek Sokołowski Dyrektor ZPEW w Lwówku Śląskim
Daniel Koko Starosta Lwówecki

– Przegląd Zespołów Teatralnych to przegląd osób wyjątkowych, osób wielkich talentów. Jest to wydarzenie o wielkiej tradycji, które ma swoją markę, wydarzenie które przełamuje stereotypy, niweluje wszelkie bariery, ale także wydarzenie, które ma na celu pokazanie najmocniejszych stron tych wyjątkowych artystów dzisiaj występujących – podkreślił Starosta Lwówecki Daniel Koko, który zwracał uwagę, iż wydarzenie to ma na celu dobrą zabawę

– Cieszę się, że impreza ta wpisała się na stałe w kalendarz tych pięknych jesiennych dni i jest to z pewnością jedna z najwspanialszych imprez w tym okresie. – mówił Pan Daniel Koko.

Współzałożyciele Fundacji Pomocy Niepełnosprawnym „Płakowice” przypominają, iż Fundacja powstała, by pozyskiwać środki i wspierać rozwój Zespołu Placówek Edukacyjno- Wychowawczych w Lwówku Śląskim.

Wiadomo, że zawsze tych środków finansowych brakuje, a organizacja pożytku publicznego może pozyskiwać te pieniądze od sponsorów. I tak od tego 2005 roku współpracujemy z placówką, z dyrektorami, bo kiedyś z panią dyrektor Alą Janz, a z teraz z panem dyrektorem Sokołowskim i ta współpraca układa się doskonale. – przyznaje Pani Lidia Jędral.

– Fundacja pozyskując środki ma zapisane w swoim statucie, że te środki są wydatkowane tylko i wyłącznie na Ośrodek, z którego się wywodzimy. Jest to zdecydowanie dużo lepsza sytuacja niż innych organizacji, które mają rozszerzone statuty i zakresy działania. – podkreśla Eugeniusz Ścigan, który zwraca uwagę, iż Fundacja angażuje się także w organizację wydarzeń jak na przykład czwartkowy Przegląd Zespołów Teatralnych Osób Niepełnosprawnych.

– Myślą przewodnią jest to, co widać to, co robimy, ale także ukazanie tej całej działalności naszej na zewnątrz, by społeczności pokazać to, co te dzieci robią, a my przy nich. Mało jest takich jednostek na naszym terenie, które poruszają temat niepełnosprawności, czy inności. Mało jest takich instytucji, które tak się włączają w to wszystko by ukazać życie tych właśnie osób, które mamy pod opieką. – zaznaczał Pan Ścigan.

Organizatorzy Przeglądu jasno wskazują cel, jaki im przyświeca. – To jest powód żeby przeżyć coś ekscytującego, w ten taki właśnie ponury, listopadowy dzień. Zarówno dzieci jak i my chcemy przeżyć coś wyjątkowego. Nasze życie nie może się składać tylko z takich szarych dni. Te dzieci ciężko pracują. My ciężko pracujemy przez cały rok. Ich opiekunowie ciężko pracują. To, żeby przygotować takie przedstawienie 10 minutowe, to jest kilka tygodni, jeżeli nie miesięcy pracy. I później po tej pracy należy się ta nagroda. Właśnie to ekscytujące przeżycie, na które cały rok czekamy. – mówi Pani Lidia Jędral.

Pracujący na co dzień z dziećmi i młodzieżą ich opiekunowie przyznają, że wydarzenie to jest sposobem na przełamywanie barier i stereotypów.

Przegląd jest przepustką dla naszych dzieci w dorosłe życie. Daje im możliwość otworzenia się, zobaczenia też jak inni się prezentują, jak to wszystko wygląda. Myślę, że to jest piękna sprawa, wspaniała. – powiedziała nam Pani Beata Drozdowicz, która od ponad dwudziestu lat w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Lwówku Śląskim prowadzi zespół „Debiut”, zespół fantastycznych młodych ludzi, którzy rokrocznie otwierają Przegląd w Brunowie.

„Inspiracją do założenia i przeprowadzenia zajęć kółka tanecznego było rozbudzenie zainteresowań uczniów różnymi formami spędzania wolnego czasu oraz fakt, że dzieci i młodzież bardzo lubią tańczyć. Taniec w grupie stwarza wiele radości, satysfakcji i przyjemności oraz sprzyja integracji grupy. Dziewczynki często wykazują się pomysłowością w tworzeniu własnych układów tanecznych do wybranej przez grupę muzyki.” – wskazała w prezentacji grupy „Pasjonatki” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Lwówku Śląskim jej opiekunka Pani Irena Mikłaszewska.

– Ten przegląd jest dla nas możliwością pokazania jak zdolnych mamy uczniów, pokazania ich palety barw uczuć. Bo tutaj stawiamy na emocje, na emocje, które często w nich drzemią, często są lekceważone, często niezauważalne, a my chcemy pokazać, że nasi uczniowie potrafią. Chcemy zmienić postrzeganie osób z niepełnosprawnościami. Bo my ich znamy, wiemy, co oni potrafią wiemy, że potrafią dać z siebie bardzo dużo, że potrafią emocjonalnie nas rozbroić po prostu. Są cudownymi, fajnymi osobami. Na co dzień są koleżeńscy, są sympatyczni, potrafią pomagać, dbają o siebie… – wskazuje Iwona Janikowska ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Lubaniu.

– Ten przegląd to przełamywanie barier przede wszystkim i wzmacnianie poczucia własnej wartości. Taki występ dla naszych dzieci to jest niesamowite przeżycie. W ciągu jednego występu to poczucie wartości potrafi urosnąć od ziemi aż po niebo. – dodaje Irena Śleboda z SOSW w Lubaniu.

Ten Przegląd jest dla nas przełamywaniem barier w kwestii komunikacyjnej i pokazaniem się szerszej publiczności z umiejętnościami naszych uczniów – wyjaśnia Pani Anna Pronkiewicz z PZSiPS w Bolesławcu, która dodaje, iż grupa „Guzik z pętelką” istnieje od kilku lat, ale w obecnym składzie był to ich pierwszy występ przed publicznością.

– Przyjechaliśmy z programem piosenki żeglarskiej połączonym ze skeczami, zabawnymi sytuacjami, które przedstawimy na scenie razem z dziećmi. – wskazuje Jacek Świderski z Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze, który przyznaje, iż placówka stara się brać udział we wszystkich tego tupu wydarzeniach organizowanych w okolicy, a w swoim dorobku ma także wyjazdy na przeglądy do Częstochowy.

Wyprawa na taką imprezę, na taki przegląd, jest dla nas zawsze ciekawym przeżyciem. Dzieci chętnie się prezentują na scenie. Jest to dla nich i przeżycie i później mnóstwo wspomnień z tych wyjazdów. – dodaje Pan Świderski.

Na scenie podczas Jubileuszowego X Przeglądu Zespołów Teatralnych Osób Niepełnosprawnych wystąpili artyści z:

Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Lwówku Śląskim – zespół „ Debiut”, pod opieką Pani Beaty Drozdowicz.

Grupa teatralna „Na jednej nodze” z Zespołu Szkół Specjalnych Świebodzice składająca się z uczniów klas I-V pod opieką Aureli Trybuły i Agnieszki Śmierciak. Autorką scenografii była Dorota Prucnel, a oprawę muzyczną przygotował Bogusław Czech.

Grupa teatralna „Razem” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Lubaniu. Grupa powstała w 1990 roku. Prowadzona jest prze Irenę Ślebodę, Agnieszkę Boryczkę, Iwonę Janikowską i Genowefę Chmiel.

Zespół artystyczny z Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze pod opieką Agnieszki Dyrcz i Jacka Świderskiego.

Działająca od dwóch lat grupa taneczna „Pasjonatki” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Lwówku Śląskim, pod opieką Pani Ireny Mikłaszewskiej.

Artyści z Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Świebodzicach z przedstawieniem opracowanym na podstawie tekstu Stanisława Jachowicza.

Grupa pod nazwa „Guzik z Pętelką” z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu z przedstawieniem Mała Gerda poznaje świat w reżyserii Doroty Kowalskiej. Scenariusz: Gabriela Klimas, Scenografia: Anna Pronkiewicz, muzyka Aleksandra Sozańska – Kut.

Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 10 w Wałbrzychu. Grupa w listopadzie obchodzi 20-lecie swojej działalności. Przez te lata przewinęło się przez nią około 60 artystów. W Brunowie uczniowie wystąpili z mocnym wsparciem swoich nauczycieli i opiekunów: Natalii Świrydczuk, Alicji Morawskiej i Anety Kozery.

Grupa teatralna ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Wojcieszowie działająca pod kierunkiem Marzeny Zaręby i Anny Struś.

Powstała w 2019 roku grupa teatralna „Fantazja” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Lwówku Śląskim pod opieką Katarzyny Jasińskiej i Doroty Szlachciuk.

Teatr to magiczne miejsce, gdzie granice rzeczywistości rozmywają się, a każdy może wcielić się w swoją wymarzoną postać – czy to księcia, rycerza, tancerkę czy nawet miss. Przyjmując rolę, człowiek staje się kimś zupełnie innym, wkładając się w świat wyobraźni, ruchu i muzyki. To doświadczenie przełamuje bariery i pokonuje strach, co ma szczególne znaczenie dla osób niepełnosprawnych, które często spotykają się z niezrozumieniem i odtrąceniem.

Teatr jest miejscem, gdzie stereotypy zostają zburzone, a osoby niepełnosprawne stają się prawdziwymi bohaterami. Na scenie widzimy aktorów, niezależnie od ich sprawności fizycznej, i podziwiamy to, co chcą nam przekazać poprzez swoje występy. To miejsce, gdzie nikogo nie ocenia się według stopnia sprawności, ale liczy się sama sztuka.

Przegląd Teatrów w Brunowie nie tylko dostarczył artystycznych przeżyć, ale także pełnił ważną rolę społeczną, kształtując wrażliwość i empatię widzów. Poprzez takie wydarzenia, społeczeństwo staje się bardziej świadome różnorodności, zyskując zrozumienie dla indywidualnych potrzeb i potencjału każdej osoby.

5 KOMENTARZE

  1. Wspaniała impreza. Ogromne słowa wdzięczności dla organizatorów, zespołów teatralnych, ich opiekunów. Wszystko dopięte na ostatni guzik. Przecudne wystąpienia, pełne radości, kolorów, emocji. Super. Dziękujemy i liczymy, że za rok znów się widzimy

  2. Dla takich chwil jak przegląd zespołów teatralnych warto żyć i czekać rok. Kto był to wie o czym piszę. Wspaniałe miejsce, wspaniali ludzie, wspaniałe ciasta, wspaniała atmosfera i nietuzinkowe emocje. Dziękuję

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj