Wraca temat pracy zdalnej

0
664

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ma już projekt nowelizacji Kodeksu pracy, która unormuje prawnie pracę zdalną.

 

 

 

Jak twierdzi Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej prawne unormowanie pracy zdalnej to bardzo korzystne i oczekiwane rozwiązanie. Stąd też resort opracował projekt nowelizacji Kodeksu pracy. W środę na tym pracował Sejm.

Wszystkie proponowane zmiany w Kodeksie pracy dotyczące pracy zdalnej bazują na porozumieniach, które pracodawca będzie mógł zawrzeć z pracownikiem już w chwili przyjęcia do pracy, bądź na późniejszym etapie. Cały projekt opiera się właśnie na zawarciu porozumienia – wskazał w Sejmie wiceminister Stanisław Szwed.

Główne zmiany w Kodeksie pracy

Kluczowym założeniem noweli jest wprowadzenie definicji pracy zdalnej jako pracy wykonywanej całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą.

Pracodawca co do zasady będzie musiał uwzględnić wniosek o pracę zdalną złożony m.in. przez pracownicę w ciąży, rodzica dziecka do 4. roku życia lub pracownika, który ma dziecko z niepełnosprawnością. Projekt umożliwia również pracę zdalną w szczególnych przypadkach m.in. w okresie obowiązywania stanu nadzwyczajnego.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj