Wraca „Kulturalna piątka”

8
1471

Z inicjatywy Olgierda Poniźnika, Przewodniczącego Rady Powiatu Lwóweckiego, oraz Małgorzaty Szczepańskiej, Starosty Powiatu Lwóweckiego, reaktywowano „Kulturalną piątkę”.

 

W środę 26 marca w Starostwie odbyło się spotkanie, którego celem było ponowne zintegrowanie działań kulturalnych gmin w powiecie oraz koordynacja wydarzeń.

– 25 lat temu powołaliśmy taką „Kulturę na piątkę”, w skład, której weszły wszystkie gminy w naszym powiecie. Idea była taka, żeby opracować wspólny kalendarz imprez, żeby imprezy się nie nakładały i promować twórców z każdej gminy. To była inicjatywa komisji kultury jeszcze pierwszej kadencji Rady Powiatu. Teraz mamy już siódmą kadencję i chcemy wrócić do tej idei. Są dwaj nowi dyrektorzy instytucji kultury i chcemy też ich zainspirować do tego, żeby uzgodnić wspólny kalendarz imprez, może podjąć jakieś wspólne przedsięwzięcia. Przede wszystkim jednak, żeby lepiej się poznać i bardziej rozwinąć kulturę w powiecie. – powiedział Olgierd Poniźnik, Przewodniczący Rady Powiatu Lwóweckiego.

W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy instytucji kultury z terenu powiatu lwóweckiego: Anna Michalkiewicz Dyrektor MGOK w Gryfowie Śląskim, Bartosz Kuświk Dyrektor LCK w Lubomierzu, Daniel Antosik Dyrektor OKSiT we Wleniu i Bolesław Faściszewski kierujący działaniami kulturalnymi w gminie Mirsk, a także Jacek Żojdzik Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, Strategii i Promocji Powiatu, Dawid Kopeć Naczelnik Wydziału Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Promocji Powiatu i gospodarze spotkania Olgierd Poniźnik Przewodniczący Rady Powiatu oraz Małgorzata Szczepańska Starosta Lwówecki. Gościem specjalnym był Jacek Żukowski, przedstawiciel Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie oraz koordynator Instytutu na województwa dolnośląskie i lubuskie.

– Zostałem zaproszony przez pana Przewodniczącego Poniźnika do wzięcia udziału w spotkaniu z kierownictwem instytucji kultury powiatu lwóweckiego. Podczas spotkania opowiem o działalności Instytutu i o możliwościach współpracy. Przyniosłem ze sobą także numery naszego kwartalnika „Kultura Wsi”, z którym zachęcam wszystkich do zapoznania się. Można dowiedzieć się z niego bardzo wiele o naszej działalności, a także o różnych ciekawych zagadnieniach z zakresu etnografii czy rolnictwa. Myślę, że to bardzo ciekawy periodyk, wydawany od wielu lat. – podkreślił Żukowski

Podczas spotkania przedstawiono także różne programy wspierające rozwój kultury i dziedzictwa lokalnego.

– Prowadzimy liczne programy, mamy na przykład program stypendialny „Mistrz-Uczeń”, który aktualnie już zakończył nabór 23 marca, ale realizujemy go, co roku. Jest on skierowany do twórców ludowych, którzy chcieliby przekazać swoją wiedzę następnym pokoleniom. To tylko jeden z naszych projektów. Mamy też program stałej współpracy polegający na wspólnej organizacji wydarzeń. Niebawem ogłosimy także program wspierający warsztaty z zakresu rzemiosła, tańca, muzyki, stroju ludowego i zwyczajów. Możliwość składania wniosków będą miały samorządowe instytucje kultury, koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne, stowarzyszenia i fundacje, których przedmiotowym celem jest działalność kulturalna. – dodał przedstawiciel Instytutu.

 

Jak wspomina Anna Michalkiewicz, podczas spotkania poruszony został także temat sztandarowej imprezy Powiatu, czyli Darów Lasu, które w tym roku odbędą się 29 września.

Powiat lwówecki, z pięcioma miastami i 77 sołectwami w gminach, posiada duży potencjał kulturalny. Reaktywacja „Kulturalnej piątki” może być szansą na skuteczniejszą koordynację wydarzeń i lepszą promocję lokalnej twórczości. Inicjatorzy liczą na owocną współpracę, która przełoży się na działania dla mieszkańców.

8 KOMENTARZE

  1. Dary Lasu robi głównie Nadleśnictwo i tylko raz w roku i to po wakacjach.

    Dla odmiany może by cos nowego zrobić jakiś Lwówecki/Izerski Festiwal Turystyczny. Dla każdej gminy i twórców z całego powiatu a festiwal każdego roku w innej gminie.

    Tak samo może być Lwówecki/Izerski Festiwal Muzyczny. Ludzie chcą się bawić.

    Trzecia propozycja Lwówecki/Izerski Festiwal Smaków – dla całego powiatu.

    Jak chcecie promować twórców z każdej gminy i wspierać rozwój kultury i dziedzictwa lokalnego to gdzie reszta dyrektorów domów kultury i bibliotek?! Prawie zero inicjatyw kulturalnych, zero projektów o pozyskanie środków na rozwój kultury i robienie fajnych wydarzeń. I nie jedno wydarzenie w bibliotekach i domach kultury na miesiąc ale jedno w tygodniu!

  2. Wszystko ładnie na papierze, a fakty są niestety takie, że dyrektorka MGOK w Gryfowie nie ma nawet zespołu pracowników współtworzących kulturę, a dyrektor OKSiT we Wleniu, który dwoi się i troi jak na tak małą mieścinę, publikuje informację o planowanych cięciach gminy Wleń na prowadzonym przez niego OKSiT. Cud, że tym ludziom jeszcze się chce…jeszcze.

    • Ciekawe… Biblioteki w powiecie to raz na miesiąc zrobią albo wcale małe wydarzenie, zaproszą autora z Polski a nie lokalnego twórcę. Taka zaściankowość na prowincji. Każdy obcy jest super. W Lwówku ostatnio ponad połowa krzeseł była pusta. Odliczając pracowników przyszło kilka osob. Ważne że obcy był bo obcy to jest ktoś.

  3. Kultura kultura, ale nowe inwestycje, nowe miejsca pracy to jest zadanie dla starostwa., gmin I radnych wszystkich szczebli! Bedzie praca to I na kulture bedzie ochota, a tak to jest mydlenie oczu I temat zastepczy@

  4. Zamiast spotkań które wnoszą tyle co powiew wiatru proszę podać konkrety co będzie robione i wyjaśnić dlaczego nie było na spotkaniu dyrektorek z domu kultury i biblioteki w Lwówku Śląskim. LOK jeszcze zaczął cos robić więcej wydarzeń kulturalnych po latach posuchy.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj