Węgliniec. Siedem osób, w tym 4 dzieci porażonych piorunem

0
2243
zdjęcie poglądowe (fot. pixabay)

Wyładowanie raziło rodzinę, która w niedzielenie popołudnie wybrała się na spacer. Jak podają strażacy z OSP Węgliniec wśród poszkodowanych są 3 osoby dorosłe i 4 dzieci. Jedno z dzieci to noworodek.

 

Do zdarzenia doszło w niedzielę kwadrans po 17. w parku przy Placu Wolności w Węglińcu. Wyładowanie raziło rodzinę, która w niedzielenie popołudnie wybrała się na spacer. Jak podają strażacy z OSP Węgliniec wśród poszkodowanych są 3 osoby dorosłe i 4 dzieci. Jak podają lokalne media jedno z dzieci to noworodek.

Te osoby schroniły się pod drzewem albo w pobliżu. Wśród poszkodowanych są trzy osoby dorosłe i czworo dzieci – przekazał młodszy aspirant Przemysław Ratajczak z zespołu prasowego KWP we Wrocławiu.

Wszystkie osoby były przytomne, z poparzeniami i innymi dolegliwościami. Wszystkie 7 osób trafiło do lokalnych szpitali w Zgorzelcu i Bolesławcu.

Na miejscu pracowały 2 zastępy OSP Węgliniec, 4 Zespoły Ratownictwa Medycznego i JRG PSP Zgorzelec. – informują w mediach społecznościowych druhowie z OSP Węgliniec.

Bezpieczeństwo podczas burzy

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa tłumaczy, iż o burzy mówimy wtedy, gdy następuje jedno lub kilka nagłych wyładowań atmosferycznych (piorunów). Wyładowania występują zarówno pomiędzy chmurami jak i między chmurą a ziemią.

Burza - bądź bezpieczny

Jak zachować się podczas burzy?

Jeżeli burza zastanie nas poza domem należy:

  • jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,
  • unikać przebywania pod drzewami,
  • unikać przebywania na otwartej przestrzeni,
  • jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni – znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami,
  • jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym,
  • unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu – przedmioty metalowe mogą „przyciągać” pioruny,
  • pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży) – samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,
  • natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy „stają nam dęba”,
  • osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,
  • jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.

-/eLuban.pl/ red/-

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj