Dane z Barometru Zawodów 2025 mówią między innymi o tym, w jakich zawodach łatwiej znajdziemy pracę, a także wskazują branże, w których najtrudniej o pracę.
Według Głównego Urzęduj Statystycznego (GUS) stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie dolnośląskim we wrześniu wyniosła 4,6%, w kraju wskaźnik bezrobocia kształtuje się na poziomie 5%. W rankingu województw, dolnośląskie charakteryzowało się średnią wartością stopy bezrobocia i z tego względu plasowało się na 7. miejscu w kraju (przed rokiem na szóstym miejscu w kraju). W ujęciu rok do roku stopa bezrobocia wzrosła w 25 powiatach, w tym najwięcej w powiecie ząbkowickim (o 1,1 p.proc.) oraz powiecie kłodzkim (o 1 p.proc.). Spadek stopy bezrobocia odnotowano w 3 powiatach w tym największy w powiecie wołowskim (o 0,7 p.proc.). W powiecie lwóweckim rok do roku stopa bezrobocia wzrosła o 0,2 punkty procentowe i we wrześniu 2024 roku wynosiła 8,8 proc.
Z najnowszego raportu Barometr Zawodów 2025 dla województwa dolnośląskiego wynika, że sytuacja na rynku pracy w regionie systematycznie się stabilizuje. W porównaniu do lat ubiegłych, liczba zawodów deficytowych spada, co oznacza bardziej zrównoważoną relację między liczbą ofert pracy, a liczbą dostępnych kandydatów. Nie oznacza to jednak, że brakuje wyzwań – nadal istnieją sektory, które borykają się z trudnościami w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników.
Choć ogólny obraz rynku pracy w województwie dolnośląskim wskazuje na poprawę, pewne sektory, takie jak edukacja i służby mundurowe, wciąż zmagają się z poważnymi niedoborami. Dodatkowym wyzwaniem są niskiej jakości oferty pracy w zawodach takich jak kucharze, ratownicy medyczni czy pracownicy socjalni, które często nie spełniają oczekiwań kandydatów.
Osoby poszukujące pracy mogą skorzystać z możliwości rozwijania swoich kwalifikacji w zawodach, które są stale poszukiwane. Dotyczy to zarówno młodych ludzi wchodzących na rynek pracy, jak i osób, które chcą zmienić zawód. Branże takie jak edukacja, medycyna czy technologia będą przez najbliższe lata oferować stabilne zatrudnienie i atrakcyjne perspektywy rozwoju.
W powiecie lwóweckim występuje deficyt poszukujących pracy w następujących zawodach:
- Kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych
- Kierowcy samochodów osobowych
- Magazynierzy
- Nauczyciele przedszkoli
- Pomoce kuchenne
- Pozostali specjaliści edukacji
- Pracownicy administracyjni i biurowi
- Pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego
- Pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie
- Pracownicy służb mundurowych
- Pracownicy socjalni
- Przetwórcy mięsa i ryb
- Psycholodzy i psychoterapeuci
- Robotnicy budowlani
- Rolnicy i hodowcy
- Spawacze
- Tapicerzy
- Zaopatrzeniowcy i dostawcy
W uzasadnieniu deficytu jest nie tylko brak kandydatów do pracy, ale także są to kandydaci nie spełniający warunków pracodawców a także kandydaci, którym nie odpowiadają warunki pracy przedstawione przez potencjalnego pracodawcę.
W obliczu niedoborów kadrowych, firmy muszą podejść strategicznie do zarządzania zasobami ludzkimi. Priorytetem staje się inwestowanie w szkolenia oraz oferowanie lepszych warunków zatrudnienia, które przyciągną i zatrzymają wykwalifikowanych specjalistów – podkreśla Wojciech Bochnak – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
Co ciekawe, to według najnowszych danych w powiecie lwóweckim występuje nadwyżka osób poszukujących pracy w zawodach: operatorzy maszyn włókienniczych.
Ja potrafię dużo ale nie mam zawodu i co wy na to 🙂
Jakich mundurowych brakuje ?