Utylizacja opon – przepisy

4
996
zdjęcie poglądowe

Ogumienie samochodowe to tak zwane wyposażenie eksploatacyjne każdego pojazdu mechanicznego. Oznacza to, że nawet pomimo przestrzegania zasad właściwego użytkowania, serwisu i przechowywania, opony po pewnym czasie stracą swoje idealne parametry. Mieszanka gumowa i bieżnik ściera się w wyniku jazdy po różnych drogach, a także ulega degradacji w wyniku niekorzystnych temperatur i innych czynników.

 

 

 

Opony stare, uszkodzone lub posiadające nadmiernie zużyty bieżnik, charakteryzują się słabą przyczepnością, wydłużoną drogą hamowania oraz ogólnym pogorszeniem komfortu i bezpieczeństwa podróżowania. To dlatego sprawą absolutnie konieczną jest wymiana opon raz na jakiś czas. Pozostaje jeszcze problem pozbycia się zużytego ogumienia zgodnie z prawem obowiązującym w naszym kraju.

Pozbycie się zużytego ogumienia zgodnie z polskimi przepisami

Co prawda, opony (https://www.24opony.pl/) samochodowe można wykorzystywać do innych praktycznych celów, jednak nie wszyscy mają na to czas i chcą po prostu pozbyć się odpadów tego rodzaju. Zgodnie z polskimi przepisami absolutnie zabronione jest wyrzucanie opon wraz ze zwykłymi śmieciami, oddawanie ich na wysypiska czy też ich palenie, ze względu na szkodliwe substancje zawarte w mieszance gumowej, które negatywnie wpływają na środowisko naturalne.

W przypadku niezgodnego z prawem pozbywania się opon należy liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi oraz wysokimi mandatami. Warto lepiej przeanalizować różne opcje legalnej utylizacji opon zaliczanych do grona odpadów “trudnych”. Okazuje się, że takich opcji jest całkiem sporo:

  • Oddanie opon podczas zbiórek odpadów. Dość często różne instytucje oraz firmy organizują zbiórki odpadów na terenie konkretnych gmin. Można w ten sposób między innymi pozbyć się opon, które są następnie przekazywane do utylizacji lub recyklingu.
  • Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Punkty PSZOK są organami działającymi w wielu gminach na terenie Polski. Do takich punktów można przywozić różne odpady, których nie można utylizować ani wyrzucać w sposób standardowy. Wśród takich odpadów znajdują się między innymi zużyte opony samochodowe.
  • Sprzedaż zużytego ogumienia. Opony, które nie nadają się do użytku, można sprzedać w specjalnych punktach skupu. W ten sposób możliwe jest pozbycie się odpadów i zyskanie dodatkowych środków finansowych.
  • Pozostawienie opon w serwisie wulkanizacyjnym. Najłatwiejszym i najpopularniejszym wyborem wielu klientów jest pozostawienie zużytych opon u wulkanizatora. Firmy takie oferują odbiór ogumienia przeznaczonego do utylizacji. Koszt takiej usługi to zaledwie kilka lub kilkanaście złotych od opony, dlatego tak wielu ludzi decyduje się rozwiązać problem w ten sposób.
  • Oddanie zużytego ogumienia centrum utylizacji. Po wcześniejszym umówieniu terminu możliwe jest zostawienie opon w centrum utylizacji. Na rynku zdziała sporo takich podmiotów, więc ich poszukiwanie nie stanowi dużego problemu.
  • Oddanie opon do bieżnikowania. Zakłady bieżnikowania zajmują się odnawianiem rzeźby bieżnika i dodawaniem jej do starej opony. Dzięki temu ogumienie odzyskuje część swoich parametrów i nadaje się do dalszego użytku przez pewien czas.

Inne sposoby zapewnienia “drugiego życia” oponom

Zużyte ogumienie można nie tylko wyrzucić, ale istnieje też możliwość bardziej praktycznego wykorzystania takich elementów. Oto popularne przykłady:

  • tworzenie donic i dekoracji ogrodowych,
  • tory przeszkód na placach zabaw,
  • ławeczki,
  • zabezpieczenia parkingów i torów wyścigowych,
  • malowanie opon i tworzenie z nich kolorowych płotków.

Opcji jest bardzo wiele, a jedynym ograniczeniem jest inwencja twórców. Dzięki temu opon nie trzeba wyrzucać i można cieszyć się ich praktycznym oraz estetycznym wykorzystaniem.

-/materiał partnera/-wp.

4 KOMENTARZE

  1. Najbliższy taki skup jest… za granicą naszego państwa. Oczywiście, że pozbycie się opon legalnie jest łatwe. Tylko w art. nikt nie napisał, że kosztowne. Pomijając koszt dowozu opon do punktu, trzeba opłacić utylizację. Dlaczego zwyczajnie opon nie może odbierać firma odbierająca odpady komunalne? Czy ktoś potrafi wytłumaczyć, dlaczego taki prosty sposób nie jest realizowany?

    • W przypadku prywatnego użytkowania nie ma problemu, przynajmniej w Gryfowie. Trzeba tylko sprawdzić godziny otwarcia PSZOKu i pamiętać o limicie 4 sztuk. Punkt w mieście, przy okazji zakupów czy przejazdu można zajechać, nie generuje to żadnych kosztów poza odrobiną pracy przy załadunku/rozładunku. Odbieranie z komunalnymi z jednej strony generowałoby dodatkowe koszty i pracę dla ekipy sprzątającej, bo pewnie nie zawsze mają warunki żeby je oddzielnie zbierać. Do tego znając mentalność ludzką zaraz zrobiłoby się wielkie śmietnisko i stos podrzuconych opon, a tego chyba nie chcemy. Wystarczy spojrzeć jak często podrzucane są śmieci pod pojemniki do ich segregacji – hurtowe ilości.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj