Umiejętności twarde i miękkie w CV

0
324
fot.: pracuj.pl

Każdy chce zaprezentować się najlepiej i dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Warto jakoś przekonać do siebie rekrutera i zrobić to za pomocą umiejętności twardych, czyli doświadczenia, ale czasem liczą się też umiejętności miękkie, czyli np. cechy charakteru, które mogą nam na danym stanowisku. Podpowiadamy, jak je opisać w swoim życiorysie.

 

Prawda

Wiadomo, że kłamstwo ma krótkie nogi i prędzej czy później wyjdzie nam bokiem. Dlatego nie warto kłamać w CV, bowiem nasze zdolności i tak zostaną kiedyś zweryfikowane i dokładnie sprawdzone. Co więcej, uczciwość dodaje pewności siebie oraz nie musimy się o nic martwić, że ktoś np. zarzuci nam niekompetencję.

Dostosowanie i dopasowanie do stanowiska

W ofertach pracodawcy często umieszczają informacje o mile widzianych umiejętnościach wobec kandydatów. Przemyślmy w takim razie, którymi z nich możemy się poszczycić i je zasygnalizujmy w naszym życiorysie. Szefa nie obchodzi, coś, co nie przyda się w pracy, tylko wszystko, co w niej pomoże, np. spontaniczność nie przyda się w urzędzie, bo wszystko jest tam oparte o dokładną wiedzę, formalności, sprecyzowane reguły, oraz konkrety. Stworzenie CV w oparciu o daną propozycję zrobi bardzo dobre wrażenie.

Kompetencje miękkie

Liczą się też cechy naszego charakteru. Kandydaci, wybierając spośród propozycji w serwisie pracuj.pl, mogą zobaczyć, że potencjalny szef często uwzględnia chociażby kreatywność, zdolność działania pod presją czasu, samodzielność, umiejętność współdziałania w grupie – to chyba najpopularniejsze i najbardziej pożądane obecnie zdolności. Powodem takich wymagań jest głównie chęć dobrania idealnego i pasującego do reszty zespołu pracownika, który nie przysporzy wielu problemów, nawet jeśli chodzi o relacje koleżeńskie w firmie.

Potwierdzone informacje

Wszystko, co się da, potwierdzamy dokumentami, certyfikatami oraz dyplomami. Głównie dotyczy to zdolności twardych, naszego doświadczenia zawodowego, przebytych szkoleń, a także wykształcenia. Zmyślając cokolwiek rekruterowi, czasem wystarczy jeden telefon, żeby dowiedzieć się, jaka jest prawda.

Staranność i oryginalność

Zawsze dbajmy o prawidłowy opis zarówno pod względem składniowym, jak i merytorycznym. Umiejętności miękkie można poprzeć konkretnymi danymi, np. sukces w sprzedaży czy obsłudze klienta świadczy o wysokim stopniu komunikatywności. Przeanalizujmy, co nas wyróżnia z tłumu i też to zaznaczmy. Jednym z aspektów wartych zaznaczenia jest z pewnością znajomość mało popularnego języka.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj