Tylko jedna godzina religii w szkole. Projekt MEN trafił do konsultacji

14
517

Resort edukacji dąży do ograniczenia liczby godzin lekcji religii w szkołach do jednej tygodniowo. Ponadto lekcje te mają się odbywać na pierwszej, bądź ostatniej godzinie lekcyjnej.

 

Obecnie nauka religii w szkołach publicznych odbywa się w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo. Jednocześnie wymiar ten może ulec zmniejszeniu za zgodą biskupa diecezjalnego Kościoła Katolickiego albo władz zwierzchnich pozostałych kościołów i innych związków wyznaniowych. Natomiast nauka etyki odbywa się w wymiarze ustalanym przez dyrektora szkoły. Taki stan prawny powoduje, że nie każdy uczeń ma możliwość pobierania nauki religii i etyki w takim samym wymiarze. Ze względu na obligatoryjność organizowania nauki religii i etyki przez publiczne szkoły dla chętnych uczniów zasadne jest ujednolicenie tygodniowego wymiaru tych zajęć na poziomie przepisów powszechnie obowiązujących, tak aby każdy uczeń w publicznej szkole pobierał tę naukę w takim samym wymiarze.

„Konieczność dokonania przedmiotowej nowelizacji wynika z potrzeby ujednolicenia tygodniowego wymiaru godzin nauki religii i etyki w szkołach publicznych przez określenie nowego tygodniowego wymiaru godzin nauki religii w szkołach oraz ustalenie tygodniowego wymiaru godzin nauki etyki.” – wskazuje w uzasadnieniu Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Resort edukacji proponuje wprowadzenie w nowelizowanym rozporządzeniu nowej regulacji zobowiązującej dyrektora szkoły do organizowania zajęć religii lub etyki przed rozpoczęciem obowiązkowych zajęć edukacyjnych przewidzianych dla ucznia w danym dniu albo po zakończeniu tych zajęć.

Jak zapewnia MEN zmiany przewidziane w projekcie rozporządzenia powinny ułatwić dyrektorom publicznych szkół bardziej elastyczne organizowanie nauki religii i etyki, w szczególności w szkołach z dużą liczbą uczniów, przy jednoczesnych trudnościach z zatrudnieniem kadry o wymaganych kwalifikacjach, a także mogą przyczynić się do zlikwidowania problemu dwuzmianowości w niektórych szkołach.

Rozporządzenie, a zatem i zmiany godzin lekcyjnych religii w szkołach miałyby wejść w życie z dniem 1 września 2025 r.

14 KOMENTARZE

  1. Obywatele placacy podatek koscielny powinni miec mozliwoc realizowania swoich potrzeb duchowych gdziekolwiek zapragna poza swieckimi instytucjami panstwa. Dopoki takiego podatku nie ma nie widze potrzeby finansowania jakiegokolwiek zwiazku wyznaniowego z mojej kieszeni.

    • Drogi Polaku . Rozumiem, że jako prawdziwy Polak w życiu na zachodzie nie byłeś , jak również w Szwecji , więc chyba źródło twoich informacji , to Gazeta Polska , tudzież przemówienie prezesa. Jak to mówią “Podróże kształcą” a na naukę nigdy nie jest za późno , więc warto się ruszyć i zobaczyć ten zepsuty zachód , którym już za komuny straszono. Większość wojen na świecie miało podłoże religijne jak choćby husyckie , trzydziestoletnia i wiele innych a najwięcej ludzi zginęło właśnie przez święte księgi, a może raczej ich błędną interpretację,takie jak właśnie Koran , Biblia ,że o …… Atlasie Grzybów nie wspomnę

  2. Husycie Drogi, bez względu na rządzących – jakimi by nie byli, prawo jest prawem. I czy mi się to podoba czy nie, skoro w 1993 nasz rząd zawarł konkordat gdzie o religii ma decydować strona kościelna, to niestety: wszelkie ingerencje p. Nowackiej – z rocznym wyprzedzeniem … to zagrywka pod publiczkę.
    Wszystko zostanie po staremu.

    • Nawet WF bylby lepszy, bo kaleki straszne z tych dzieci , a znajomosc jezykow jeszcze nikomu nie zaszkodzila . Nawet pan prezydent sie uczy.
      Cjhrzescijanstwo to raptem ok 2000 lat . Co to w ogole znaczy w dziejach swiata ?

  3. Pani Nowacka chce też łączyć w jeden przedmiot chemię, biologię, geografię. Pogratulować wszelkich pomysłów pani minister. Szkoła będzie tylko budynkiem, dzieci nie nauczone i bez wartości. No ale widzę że nowa ministra się podoba społeczeństwu i jej pomysły

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj