Trenerzy AP Zagłębia Lubin zachwyceni kompleksem boisk w Gryfowie

1
2576

Nad budynkiem Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Bohaterów Łużyckiej Brygady WOP w Gryfowie Śląskim obok Biało- Czerwonej powiewała flaga olimpijska. Na boiska dumnie wkroczyła młodzież. Kolejne roczniki uczniów ubranych w kolory olimpijskich kół symbolizujących poszczególne kontynenty przyszły, żeby odebrać nową inwestycję i wreszcie móc nie tylko spoglądać na nią ze szkolnych okien, ale także przetestować. Sygnał do tego gwizdkiem dał Senator Rafał Ślusarz.

 

W środę 10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w Gryfowie Śląskim odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia nowopowstałego kompleksu boisk sportowych. Wśród przybyłych na to wydarzenia gości byli politycy, samorządowcy wszystkich szczebli, pracownicy gryfowskiego magistratu i jednostek mu podległych, przedstawiciele wykonawcy oraz najważniejsi, Ci, dla których ta inwestycja powstała, czyli uczniowie i nauczyciele gryfowskiej podstawówki. Wszystkich gorąco powitała Pani Dyrektor Jadwiga Hawryluk. – Witam wszystkich Państwa w gościnnych progach Szkoły Podstawowej Nr 1 w Gryfowie Śląskim – mówiła Pani Jadwiga Hawryluk, która przypomniała, że Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Bohaterów Łużyckiej Brygady WOP w Gryfowie Śląskim funkcjonuje już 62 lata.

 

24 stycznia 1959 roku na sesji gryfowskiej miejskiej rady narodowej przekazano informację o budowie tysiąca szkół dla uczczenia tysiąclecia państwa polskiego. Wśród tych tysiąca szkół znalazła się również i nasza szkoła. Odbiór nowej szkoły odbył się 31 sierpnia 1960 roku a dzień później odbyła się inauguracja roku szkolnego i wybrzmiał pierwszy dzwonek. – wspominała podczas uroczystości Pani Dyrektor Hawryluk, która nie kryła, iż przez te lata obiekt zmieniał się, ale do dziś brakowało mu obiektów sportowych, które spełniałby potrzeby i pomagały w realizacji marzeń dzieci.

O tym, iż jeszcze nie tak dawno temu boiska przy szkole podstawowej były w bardzo złym stanie mówił także burmistrz: – Nie wszyscy pamiętają, jak wyglądały te szkolne boiska. Jedno boisko trawiaste, wyboiste, drugie urazogenne boisko asfaltowe i brak jakichkolwiek urządzeń, do bezpiecznego uprawiania sportu i do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego. – przyznawał Pan Olgierd Poniźnik Burmistrz Gryfowa Śląskiego – Z propozycją zmiany tej sytuacji występowali dyrektorzy szkół a także nauczyciele wychowania fizycznego. Ze strony Gminy takim inicjatorem tej zmiany był nasz skarbnik Gminy Pan Marek Kurec, który jest absolwentem tejże szkoły. Drugą osobą wspierającą był gość, który jest także absolwentem tejże szkoły, a dla nas jest dumą i chlubą, Dyrektor Wydziału Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, Pan Piotr Wnukowicz. – tłumaczył zgromadzonym Burmistrz Gryfowa Śląskiego, który dodawał, iż od chwili pojawienia się pomysłu w jego realizację zaangażowało się bardzo wiele osób, od pracowników gryfowskiego urzędu, poprzez radnych, dyrekcję szkoły, po wspierającego budowę Pana Senatora. Dziś wszyscy, którzy przyczynili się do tego, iż tak wspaniały obiekt w Gryfowie Śląskim powstał otrzymali z rąk pana burmistrza, przewodniczącego rady i pani dyrektor szkoły najserdeczniejsze podziękowania i pamiątkowe statuetki.

Tak pięknego obiektu nie byłoby bez wsparcia gryfowskich radnych, którzy przyznawali, że tego typu inicjatywy zawsze będą wspierać. – My, jako radni przysposobieni do sportu, kochający sport, jak najbardziej wspieramy sport w Gryfowie Śląskim – mówił nam Radny Mariusz Kozak, który dodawał, iż cała inwestycja kosztowała ok. 2,5 miliona złotych, z czego połowę musiała dopłacić Gmina. – My naprawdę pełnym sercem jesteśmy dla dzieciaków, dla sportu, żeby szczególnie teraz po pandemii, po tym siedzeniu półtorarocznym w domu miały gdzie uprawiać sport. – dodawał gryfowski radny.

 

Przy szkole podstawowej powstały trzy duże boiska plus stoły do tenisa, bieżnia, miejsce do pchnięcia kulą i skocznia oraz stojaki na rowery.

Jest to obiekt lekkoatletyczny, którego brakowało na terenie Gryfowa Śląskiego. Był orlik, było boisko do grania w piłkę nożną, ale nie było obiektu lekkoatletycznego z prawdziwego zdarzenia. ¬ przyznawał Pan Mateusz Królak Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Gryfów Śląski.

Radości z powstania kompleksu nie krył Pan Daniel Koko, Starosta Lwówecki, ale także mieszkaniec gminy Gryfów Śląski i od lat aktywny działacz sportowy – Jestem związany bardzo ściśle ze sportem, przez parę lat byłem prezesem gryfowskiego klubu sportowego, przez wiele lat byłem trenerem grup młodzieżowych, później drużyn seniorów i wiem jak brakuje tych obiektów sportowych na terenie każdej z gmin i to nie tylko naszego powiatu. Tym bardziej taka inwestycja w Gryfowie Śląskim cieszy. – przyznawał nam w rozmowie Starosta Daniel Koko, który zwracał uwagę, iż dzięki tej inwestycji w dzisiejszym świecie zdominowanym przez telewizję, smartfony i internet młodzież ma alternatywę do spędzania wolnego czasu i spędzania go w sposób aktywny.

 

Nieco przekornie o sens powstania kompleksu pytał uczniów podczas uroczystości Pan Senator. – Drodzy uczniowie, po co jest nam to boisko, ta bieżnia, te kosze, po co nam te siatki, po co to wszystko? – pytał na wstępie krótkiego przemówienia Senator Rafał Ślusarz i szybko śpieszył z odpowiedzią – Żebyśmy mogli uprawiać sport. Ale, po co człowiek ma uprawiać sport? Ano są ku temu przyczyny. Po pierwsze człowiek, który uprawia sport jest zdrowszy, jego serce lepiej pracuje, jego mięśnie się wzmacniają, jego stawy stają się elastyczne, jest odporny na choroby, … i to jest pierwszy powód, dla którego warto uprawiać sport. Ale jest też drugi powód. To jest formowanie charakteru. Bo pomyślcie uczniowie, czy człowiek leniwy osiągnie jakieś efekty w sporcie? Trzeba wstać od komputera, przyjść i ćwiczyć. Ale bez tego nie będzie sukcesów. A trzecim powodem, dla którego warto uprawiać sport jest współzawodnictwo. – zapewniał Pan Senator.

Michał Rogowski z Akademii Piłkarskiej Zagłębia Lubin, który, na co dzień zajmuje się szkoleniem młodych talentów, ale także dużo jeździ po Polsce w poszukiwaniu tych talentów przyznaje, iż niejedno boisko miał okazję już przetestować. Kompleks w Gryfowie Śląskim trener ocenia bardzo wysoko. – Bardzo fajny pod względem technicznym obiekt. Jest to obiekt całoroczny, drenaż boiska pozwala trenować w różnych warunkach pogodowych. – zauważał trener Rogowski – Mówimy o KGHM-ie, mówimy o profesjonalnej piłce, ale musimy pamiętać, że wszystko zaczyna się w takich miejscach jak tutaj. Kompleks ten powinien być inspiracją. I oby był jak najbardziej oblegany, bo to w tych czasach jest najtrudniejsze. – przyznawał nam trener Akademii Piłkarskiej Zagłębia Lubin.

 

Na uroczystość otwarcia kompleksu boisk Pan Starosta, wraz z Panią Przewodniczącą Rady Powiatu Lwóweckiego Małgorzatą Szczepańską i Radnym Tadeuszem Jagiełło przyszli z prezentami dla uczniów gryfowskiej podstawówki. – Uznaliśmy z Panią Przewodniczącą Rady, która reprezentuje całą Radę a ja Zarządu Powiatu, że podarujemy młodzieży piłki sportowe i tak jak przystało na kompleks sportowy, gdzie jest boisko do kosza, do ręcznej, do piłki nożnej, to do każdej z tych dziedzin sportu ufundowaliśmy piłki. – tłumaczył Starosta Lwówecki.

Z upominkami dla uczniów przyszli także gryfowscy radni. – My, jako radni, myśląc o prezencie dla uczniów poszliśmy w kierunku lekkoatletyki. Dlatego prezent od Rady to są płotki do lekkoatletyki, bo chcielibyśmy, żeby lekkoatletyka oprócz piłki nożnej w Gryfowie Śląskim bardzo mocno się rozwinęła. – tłumaczył Radny Mariusz Kozak.

– Płotki, żeby dzieci od małego uczyły się pokonywania przeszkód, żeby pokonywały wszelkie przeszkody i z sukcesami przez życie szli. – wyjaśniał Pan Przewodniczący Rady – Życzymy dzieciakom, żeby jak najczęściej z tego kompleksu korzystali i po południu i w trakcie zajęć sportowych. – dodawał Mateusz Królak.

Poświęcenia obiektu dokonał ks. Krzysztof Kurzeja, Proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Gryfowie Śląskim.

Po części oficjalnej na boiska weszli uczniowie. Sygnał do rozpoczęcia zajęć gwizdkiem dał Pan Senator. I wystartowali. Jedni grali w koszykówkę, inni piłkę ręczną, a jeszcze inni trenowali skok wzwyż, skok w dal i pchnięcie kulą. Obok trenerzy z AP Lubin prowadzili zajęcia dla następców Lewandowskiego. Nie brakowało także chętnych do gry w ping ponga.

Wczoraj wszystkie boiska były oblegane przez uczniów. To cieszy. My wierzymy, że obiekt ten będzie symbolem zdrowego wysiłku sportowego, przełamywania słabości i rywalizacji w duchu fair play i że pozwoli dzieciom i młodzieży rozwijać swoje pasje i każdego dnia sięgać „jeszcze wyżej”. Mamy także nadzieję, że teraz do Gryfowa Śląskiego będą przyjeżdżali uczniowie z okolicznych miejscowości, żeby właśnie tu trenować i brać udział we współzawodnictwie. Oby obiekt służył jak najdłużej.

-/zdjęcia z drona: Mariusz Dragan/-

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj