Zakończyła się inwestycja mająca na celu zagospodarowanie terenu pomiędzy budynkiem Starostwa Powiatowego w Lwówku Śląskim a murami obronnymi.
We wtorek, 10 maja 2022 roku, zdjęciem znaku zakazu wjazdu przez Starostę Daniela Koko i Wicestarostę Zbigniewa Grześków oficjalnie otwarty został teren pomiędzy budynkiem Starostwa Powiatowego w Lwówku Śląskim a murami obronnymi. Chwilę wcześniej nastąpił odbiór inwestycji. W tym udział wzięli Daniel Koko Starosta Lwówecki, Zbigniew Grześków Wicestarosta Lwówecki, Wiesław Ziółkowski członek Zarządu Powiatu Lwóweckiego, Barbara Rosochacka- Horanin Sekretarz Powiatu, Marek Makowski Kierownik Zarządu Dróg Powiatowych, Dawid Kopeć Naczelnik Wydziału Rozwoju, Integracji Europejskiej i Promocji, Wojciech Różycki Inspektor w wydziale Rozwoju w Starostwie Powiatowym, a także Aleksander Lorych projektant i inspektor nadzoru budowlanego oraz Jerzy Żoga z Firmy Drogowo- Budowlanej BRUK-BUD Jerzy Żoga, Zbigniew Franczyk, Grzegorz Jewtuch Spółka Cywilna, która wykonywała o zadanie.
Podkreślić warto, iż przygotowania do samej inwestycji trwały bardzo długo, bo przypomnijmy, do budynku przy ulicy Szpitalnej w Lwówku Śląskim Powiat wprowadził się w listopadzie 2014 roku. Jak wyjaśnia dziś nam Starosta już wówczas mówiło się o konieczności realizacji tego zadania, jednak dopiero w obecnej kadencji przystąpiono do działań.
– Ja rozumiem moich poprzedników, zawsze były sprawy wydawałoby się pilniejsze do załatwienia niż zagospodarowanie tego terenu, ale nadszedł ten czas, że nie mogliśmy pozostawać bierni i musieliśmy zagospodarować ten teren z takiego nawet czystego szacunku do osób, które przybywają do starostwa. – wspomina Daniel Koko, który przyznaje, iż teren ten nie należał do komfortowych, szczególnie dla osób niepełnosprawnych i przypomina nasyp, który znajdował się na jego środku, co wielu petentom sprawiało trudności.
– Ten czas był dosyć długi, ale szczęśliwie został zakończony i sama realizacja odbyła się błyskawicznie pomimo tego, że odkrywki, które pojawiły się po rozebraniu tej pierwszej warstwy, gdzie napotkaliśmy fundamenty dawnych murów obronnych w wyniku, czego na pewien czas wstrzymane zostały prace przez konserwatora zabytków, żeby móc poczynić wszelkie uzgodnienia i uzyskać warunki, żeby można było dalej inwestycję realizować. – wyjaśnia Starosta Lwówecki.
Prace przy inwestycji rozpoczęły się na początku roku, kilka dni po podpisaniu 19 stycznia umowy. Wykonawca termin miał do połowy czerwca, jednak sporym wysiłkiem zadanie zrealizował o miesiąc wcześniej, co dla mieszkańców, użytkowników tego miejsca nie jest bez znaczenia.
– Była to jakże oczekiwana i potrzeba inwestycja – podkreślał dziś Wicestarosta Zbigniew Grześków. – Wykonanych zostało ponad dwa tysiące metrów kwadratowych utwardzonego terenu z solidnym podłożem. Co jest niezwykle istotne, to zaznaczenie tego średniowiecznego muru. Jest to efekt prac konserwatorskich. Odkopaliśmy ten mur i trzeba było zaznaczyć piaskowcem istnienie tego muru, jego przebieg, co zostało wykonane. – tłumaczy Wicestarosta Lwówecki, który dodaje, iż niezwykle ważnym zadaniem przy tej inwestycji było wykonanie kanalizacji deszczowej, całego odwodnienia terenu. Ponadto zamontowano oświetlenie i ławki.
O pełnej współpracy podczas realizacji tego zadania tak z władzami Powiatu, jak i z wykonawcą robót zapewnia nas inspektor nadzoru budowlanego.
– Była pełna współpraca i realizacja ustaleń. Co tydzień spotykaliśmy się żeby na bieżąco omawiać wszystkie sprawy. Problemy oczywiście były, bo było dużo sieci podziemnej niezinwentaryzowanej. Nasza zaprojektowana kolidowałaby z nią, dlatego musieliśmy ją przesuwać, zmieniać. Ponadto mur zabytkowy, którego wizualizację podkreśliliśmy płytami z piaskowca też nanosiliśmy go według faktycznego przebiegu, faktycznego odkrycia i wskazań konserwatora. Pan konserwator był tu w ubiegłym tygodniu i odebrał te prace. Problemy generalnie jak to na budowie były, ale na bieżąco kierownictwo budowy przy moim udziale i przy udziale Pana Starosty je rozwiązywało i efekt jest taki jak widzimy. – mówi Aleksander Lorych projektant i inspektor nadzoru budowlanego.
O bardzo dobrej współpracy z władzami Powiatu zapewnia też wykonawca robót.
– Współpraca układała się naprawdę bardzo dobrze. Dużo nam pomógł Pan Wicestarosta Zbigniew Grześków i Pan Różycki. – wspomina Pan Jerzy Żoga.
Inwestycja jest już oddana do użytku z pewnością cieszy oko, ale przede wszystkim będzie przez długie lata służyć petentom i pracownikom Starostwa Powiatowego w Lwówku Śląskim.
– Dzisiaj wydaje mi się, że to jest to, czego oczekiwaliśmy i wszyscy, którzy będą tutaj przyjeżdżali do Starostwa żeby załatwić swoje sprawy w urzędzie już będą przebywać w komfortowych warunkach. – zauważa Daniel Koko Starosta Lwówecki.
– Uważam, jest to bardzo dobrze zrobione. Bardzo ważne, że jest tu kanalizacja deszczowa wykonana porządnie – zauważa Wiesław Ziółkowski członek Zarządu Powiatu, który wspomina, iż teraz realizując prace od czoła budynku będzie można dopiąć sieć kanalizacji deszczowej do tej teraz wykonanej.
Trochę luzu będzie teraz w okolicach szpitala i kościoła dzięki zakończeniu tej inwestycji.
Bardzo dobra informacja. Teraz jeszcze żeby ludzie zaczęli tam parkować.
Bardzo potrzebna inwestycja w przeciwieństwie do tych wszystkich rewitalizacji dla turystów.
przecież gmina zrobiła rok temu duży parking obok szpitala to są tez inne inwestycje no a turyści zostawiają kasę
Super
Żeby to nie był parking dla pracowników starostwa.
A gdzie winda dla osób niepełnosprawnych?