Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza do szkół sztuczną inteligencję, która ma wspierać nauczycieli w nauce matematyki. Czy to dobry pomysł?
Sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej dr Katarzyna Lubnauer i rektor Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba podpisali umowę na realizację przedsięwzięcia polegającego na wykorzystaniu sztucznej inteligencji w nauce matematyki.
Dzięki umowie podpisanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Politechnikę Warszawską, aż 50 tysięcy uczniów z klas IV–VI zostanie objętych innowacyjnym wsparciem w edukacji matematycznej.
Trzeba wykorzystywać szanse, jakie daje sztuczna inteligencja. Program Zeszyt.online może skutecznie wspierać nauczycieli w nauce matematyki i wyrównywaniu kompetencji matematycznych, które będą jednymi z kluczowych kompetencji przyszłości – powiedziała na konferencji prasowej wiceminister edukacji dr Katarzyna Lubnauer.
Narzędzie to może pomóc wyrównać poziom wiedzy matematycznej wśród uczniów, z którymi nauczyciele na co dzień borykają się z różnym poziomem trudności i tempem przyswajania wiedzy. Dzięki Zeszyt.online, nauczyciele będą mogli dostosować poziom ćwiczeń do indywidualnych potrzeb uczniów, co wcześniej było wyzwaniem, szczególnie przy liczniejszych klasach.
Algorytmy AI będą monitorować tempo pracy uczniów, ich reakcje i poziom trudności zadań, by wspierać ich rozwój poznawczy i logiczne myślenie. Jak dodał prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba, rektor Politechniki Warszawskiej, uczelnia od lat angażuje się w projekty społeczne i edukacyjne, a projekt realizowany z MEN „wpisuje się w misję Politechniki Warszawskiej”. Rektor wyraził przekonanie, że mają do czynienia „z produktem znakomitym i bardzo pomocnym”.
Wykorzystanie AI w edukacji niesie jednak również pewne wyzwania i potencjalne zagrożenia. Technologia może prowadzić do nadmiernego uzależnienia od algorytmów i osłabienia bezpośredniego kontaktu między nauczycielem a uczniem. Istnieje także ryzyko zbierania dużej ilości danych o uczniach, co wymaga wprowadzenia surowych zabezpieczeń w zakresie prywatności i bezpieczeństwa informacji. Ponadto algorytmy muszą być regularnie aktualizowane, by uniknąć uprzedzeń czy błędów, które mogłyby wpłynąć na wyniki edukacyjne.