Szkolili się z obsługi AED

0
791

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Gmina Gryfów Śląskim zakupiła kolejne defibrylatory, które mają pomagać w ratowaniu życia. Burmistrz zorganizował także szkolenie.

 

 

AED to skrót z angielskiego, który oznacza: Automated External Defibrillator, co możemy przetłumaczyć jako: Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny. To małe i poręczne urządzenie służy do przeprowadzenia defibrylacji u osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

Zakupiliśmy dwie sztuki w ramach programu „Rosnąca odporność”. Jedna trafiła do Szkoły Podstawowej nr 1, a druga będzie w Urzędzie i dyspozycji Straży Miejskiej. – wspomina Marek Madeksza Komendant Straży Miejskiej w Gryfowie Śląskim.

Robert Skrzypek, pracownik pogotowia ratunkowego a jednocześnie miejski radny zdecydowanie mówi, iż jest to bardzo potrzebne i przydatne urządzenie.

To jest urządzenie, które może stać przez dwa, trzy lata i nie być w tym czasie potrzebne, ale w tym jednym przypadku, w którym będzie potrzebne pomoże uratować komuś życie. – przyznaje ratownik medyczny, który wspomina, iż takie urządzenia możemy dziś spotkać w urzędach, marketach, dużych firmach, czy centrach miast.

 

 

To są fajne, dobre urządzenie i bardzo łatwe w obsłudze. Tylko trzeba przełamać ten strach, żeby nie bać się tego użyć – dodaje Robert Skrzypek, który nie kryje, iż warto wcześniej zapoznać się z obsługą i sposobem jego działania.

Właśnie w celu zapoznania się z obsługą AED we wtorek 24 stycznia br. w gryfowskim magistracie zorganizowane zostało krótkie szkolenie, które prowadził doświadczony ratownik medyczny.

Samo czytanie instrukcji oczywiście jest bardzo pomocne, natomiast tu mamy okazję namacalnie zobaczyć zawartość opakowania oraz sposób posługiwania się tym urządzeniem. – przyznaje Marek Madeksza, który nie kryje, iż takie szkolenie w formie przystępnej pogadanki oraz możliwości zadawania pytań doświadczonemu ratownikowi będzie z pewnością pomocne i pozwoli przełamać ewentualne bariery.

Wtorkowe szkolenie w gryfowskim urzędzie było takim pierwszym, wstępnym. Władze gminy planują przeprowadzenie dużej akcji szkoleniowej wśród pracowników urzędu, czy nauczycieli z wykorzystaniem defibrylatora w wersji szkoleniowej.

 

 

Jak używać AED?

W przypadku podejrzenia wystąpienia zatrzymania akcji serca powinniśmy rozpocząć resuscytację krążeniowo- oddechową, wezwać zespół ratownictwa medycznego i jak najszybciej przygotować defibrylator do użycia.

Postępowanie

  1. Włącz AED i słuchaj poleceń głosowych urządzenia.
  2. Naklej elektrody na odsłoniętą klatkę piersiową, tak jak pokazano na opakowaniu elektrod:
    1. pod prawym obojczykiem wzdłuż tułowia
    2. pod lewą pachą wzdłuż tułowia.
  3. Odsuń się od poszkodowanego! Po naklejeniu elektrod następuje analiza rytmu serca. W trakcie analizy nie wolno dotykać poszkodowanego!
  4. Jeśli po analizie pojawi się komunikat: Wyładowanie elektryczne wskazane, odsuń się od poszkodowanego i wciśnij przycisk wstrząs.
  5. Podczas wyładowania nie wolno dotykać poszkodowanego!
  6. Po wyładowaniu natychmiast rozpocznij uciskanie klatki piersiowej oraz oddechy ratownicze (30 uciśnięć: 2 oddechy). Czynności te należy wykonywać do czasu odzyskania przytomności przez poszkodowanego, bądź do czasu przejęcia poszkodowanego przez pogotowie.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj