Spodnie chino – ich historia w pigułce

0
1375
Grafika: pexels.com

Jeansy, bojówki, szorty – pewnie te rodzaje spodni znajdują się w Twojej szafie. Ale czy słyszałeś o chinosach, które są bardzo popularne wśród mężczyzn? Poznaj genezę spodni chino i dowiedz się, jakie są ich rodzaje. Zapraszamy do czytania!

Made in China

Jeśli nazwa „chinosy” kojarzy ci się z Chinami, masz bardzo dobre skojarzenie. Pierwsze chinosy męskie powstały właśnie w tym kraju na potrzeby armii brytyjskiej. Ówczesny przywódca, Sir Harry Lums-den, zadecydował o zmianie koloru mundurów na beżowe. Taka decyzja była poparta argumentem o lepszym kamuflażu w indyjskich rejonach.

Jednak prawdziwą popularność zdobyły od momentu założenia przez amerykańskich żołnierzy wracających z Filipin, a konkretniej – z wojny amerykańsko-hiszpańskiej. Miało to miejsce pod koniec XIX wieku. Wówczas zakładano spodnie bawełniane, najczęściej w kolorze khaki (od indyjskiego słowa oznaczającego „kurz”).

Spodnie chinosy w środowisku studenckim

Po II wojnie światowej spodnie chino zaczęły być rozpowszechniane także w modzie użytkowej. W 1942 roku chinosy dla cywili zaczęli produkować jako pierwsi bracia Brooks (Brooks Brothers company). Te spodnie trafiły jednak tylko do elitarnych grup – zaczęli je nosić bogaci studenci amerykańskich uczelni wyższych. Beżowe spodnie chinosy do pary ze swetrem w serek wpisały się w kanon stylu preppy. Chinosy męskie nie tylko dla studentów znajdziesz w sklepie Denley: https://www.denley.pl/pol_m_Odziez-meska_Spodnie-meskie_Chinosy-406.html.

Chinosy męskie w wydaniu dla wszystkich

Wprost z elitarnych uczelni chinosy trafiły do mody codziennej. W latach 80 i 90 przodowały spodnie chino o kroju regular, dodatkowo wyposażone w podwójne zakładki. Spodnie chino z zakładkami przypadły do gustu zwłaszcza młodym brokerom z Wall Street, którzy w ten sposób łączyli wygodę z elegancją.

XXI wiek to czas kolejnej ewolucji spodni chinosów. Z kroju regular przeszły do kroju slim fit, czyli z maksymalnie zwężonymi nogawkami. Producenci rozpoczęli produkcję chinosów w różnych kolorach (nie tylko khaki. Popularne stały się też chinosy czarne). Ponadto szyto spodnie także z innych materiałów niż bawełna (np. z połączeniem elastanu, aby były jeszcze swobodniejsze).

Jak obecnie wyglądają chinosy męskie?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, nowy wiek przyniósł więcej kreatywności w projektowaniu spodni tego rodzaju. Obecnie można wyróżnić nie tylko klasyczne chinosy regular czy slim fit, ale także te z wysokim stanem inspirowanym modą z okresu międzywojennego XX w. Khaki zamieniono na biel, granat lub odcienie pastelowe. Zamiast bawełny wykorzystuje się miękkie płótno o skośnym splocie. Z kolei kieszenie są bardziej dyskretne – dwie skośne z przodu i dwie ukryte z tyłu.

Z czym zestawiać spodnie chinosy i w jakich sytuacjach sprawdzą się najlepiej?

Chinosy to spodnie męskie o casualowym charakterze, ale z powodzeniem sprawdzą się też w półformalnych sytuacjach. Polecamy zakładać je do biura i na spotkania służbowe jako alternatywę dla spodni od garnituru. Jeśli natomiast chcesz je założyć na co dzień – np. na zakupy czy na spotkanie ze znajomymi – będą świetnym zamiennikiem dla jeansów.

Chino męskie, najlepiej prezentują się w towarzystwie koszul. Do wyboru zwykle są koszule gładkie oraz w kratę. Postaw na spójność stylizacji – jeśli chino występują w jasnym odcieniu, niech jasna będzie też koszula i odwrotnie. Chinosy możesz też zestawiać z koszulkami polo w mniej zobowiązującym wydaniu. Do zestawu spodnie chiosy oraz koszula polecamy dobrać marynarkę w kontrastującym kolorze.

Chinosy już dawno zawładnęły światem męskiej mody. A Ty – masz ulubioną parę w swojej garderobie?

 

-/ Materiał partnera /- Ornion

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj