Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla

0
2915

Mimo starań strażaków i ratowników medycznych nie udało się przywrócić czynności życiowych u mężczyzny, który najprawdopodobniej zatruł się tlenkiem węgla – czadem.

 

 

Tlenek węgla (czad) jest bezbarwny i bezwonny, co czyni go szczególnie niebezpiecznym, powstaje w wyniku niepełnego spalania się węgla, koksu, drewna, a także gazu (butanu, propanu). Przyczyną zagrożenia czadem mogą być niesprawne przewody kominowe, źle wietrzone pomieszczenia, wadliwe palniki gazowe. Objawy, które mogę wskazywać na zatrucie tlenkiem węgla: ból głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi i orientacji, osłabienie, zaburzenia świadomości (do śpiączki włącznie), drgawki, ból w klatce piersiowej (szczególnie u osób z chorobą wieńcową), nagłe zatrzymanie krążenia.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, ponieważ łatwiej niż tlen łączy się z hemoglobiną. Tworzy połączenie zwane karboksyhemoglobiną, które jest trwalsze niż służąca do transportu tlenu z płuc do tkanek oksyhemoglobina (połączenie tlenu z hemoglobiną). Dochodzi więc do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci. Już wdychanie powietrza ze stężeniem 0,16% objętościowego CO, powoduje po dwóch godzinach zgon.

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w dniu wczorajszym, w piątek, 27 października 2023. Około godziny 11. Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowogrodźcu zostali zadysponowani do osoby nieprzytomnej na terenie jednej z miejscowych firm.

„Po przybyciu na miejsce zdarzenia natychmiast ewakuowano osobę poszkodowaną ze strefy piwnicznej. Nasz detektor wielogazowy wykazał wielokrotnie podwyższone wskazania tlenku węgla (czad). Stwierdzono brak funkcji życiowych, przystąpiliśmy do resuscytacji krążeniowo oddechowej.” – relacjonują strażacy.

Po chwili na miejscu stawił się także zespół ratownictwa medycznego.

„Do naszych zadań należało jeszcze wygaszeniu w piecu oraz przewentylowaniu całego obiektu aż atmosfera wewnątrz będzie bezpieczna.” – dodają druhowie z OSP w Nowogrodźcu.

Niestety po około godzinnej walce strażaków i ratowników medycznych stwierdzono zgon. Charakter zdarzenia pokazuje jak niebezpieczny jest tlenek węgla czyli czad.

Na miejscu pracowali strażacy z OSP KSRG Nowogrodziec, OSP Nowogrodziec Osiedle, ZRM i Policja.

Wyposaż mieszkanie, zakład pracy w czujkę czadu.

Wykrywa ona już minimalne, a nadal bezpieczne dla życia stężenie tlenku węgla (czadu) w powietrzu i natychmiast to sygnalizuje przez głośny alarm i migoczącą czerwoną diodę. Dzięki temu masz czas, by zapobiec zatruciu czadem, zwanym potocznie „cichym zabójcą”. Rozważ zamontowanie takiej czujki w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek, w sypialni śpiących trudno obudzić…, a także w pobliżu podgrzewacza gazowego, tzw. junkersa. Pamiętaj o konieczności właściwego użytkowania czujki tlenku węgla – tylko w pełni sprawna i odpowiednio konserwowana skutecznie ostrzeże Cię przed „cichym zabójcą”.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj