Schrony na terenie powiatu lwóweckiego

4
3638

Czy wiesz, gdzie w Twojej najbliższej okolicy są miejsca, w których możesz się schronić w przypadku wojny, katastrofy, czy klęski żywiołowej? Sprawdź na mapie.

 

 

 

Budowle ochronne mają kluczowe znaczenie w czasie klęski żywiołowej, katastrofy lub wojny.

Schronem (ukryciem) może być piwnica domu, lub uszczelnione pomieszczenie w czasie przemieszczania się chmury trujących substancji. Od chwili ataku Rosji na Ukrainę temat schronów na terenie Polski stał się niezwykle gorący. Ludzie chcą wiedzieć, gdzie w razie niebezpieczeństwa mogą się ukryć.

Niestety, przez ostatnie dziesięciolecia w naszym kraju nie budowano schronów. W ubiegłym roku podczas inspekcji takich budowli na jaw wyszło, że polskie schrony – o ile w ogóle są – są w kiepskim stanie technicznym. Przez lata zapomniane, w wielu przypadkach nie nadają się już do użycia. W czerwcu ubiegłego roku w Sejmie mówili o tym Maciej Wąsik, wiceminister MSWiA, i Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Posłowie usłyszeli wtedy, że w całej Polsce jest 62 tys. miejsc, które można uznać za schrony. Jednak jest tam miejsce tylko dla 1,3 mln osób, czyli około 3 proc. społeczeństwa.

 

 

Z tego też powodu Państwowa Straż Pożarna, od października do lutego 2023 roku, przeprowadziła na terenie całego kraju inwentaryzację miejsc doraźnego schronienia (MDS), a także budowli ochronnych i schronów. Strażacy prowadzili działania w ramach tzw. rozpoznania operacyjnego związane z zarządzaniem kryzysowym oraz zagadnieniami dotyczącymi ochrony ludności.

Głównym celem inwentaryzacji była identyfikacja obiektów budowlanych, które można zakwalifikować jako miejsca doraźnego schronienia (MDS). W związku z tym pozyskano informacje z zasobów Państwowej Straży Pożarnej, spółdzielni mieszkaniowych, organów nadzoru budowlanego lub administracji architektoniczno-budowlanej.

Podczas działań PSP zinwentaryzowała w sumie 234 735 obiektów budowlanych na terenie całego kraju. Sklasyfikowano je jako budowle ochronne, czyli schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia (MDS).

Najwięcej obiektów zinwentaryzowano w województwie mazowieckim (29,7 tys.), a także w województwie śląskim (25,9 tys.). Na terenie całego kraju zewidencjonowano:

  • 224 113 miejsc doraźnego schronienia (MDS);
  • 10 622 budowle ochronne, w tym:
    • 903 – schrony,
    • 8 719 – ukrycia.

 

 

W czwartek 6 kwietnia 2023 roku w siedzibie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej odbyła się konferencja, podczas której wiceminister Maciej Wąsik, wspólnie z komendantem głównym PSP gen. brygadierem Andrzejem Bartkowiakiem, zaprezentowali wyniki ogólnopolskiej inwentaryzacji budynków i obiektów budowlanych służących do schronienia ludności.

Na potrzeby procesu inwentaryzacji opracowana została specjalna aplikacja na urządzenia mobilne (wraz z systemem opartym o serwer www). To w niej strażacy uzupełniali informacje o zinwentaryzowanych obiektach. Na jej podstawie opracowana została darmowa aplikacja, z której można skorzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej pod adresem schrony.straz.gov.pl, zarówno na komputerach stacjonarnych, laptopach, jak i urządzeniach mobilnych.

Aplikacja ma formę interaktywnej mapy, pozwala na łatwe i intuicyjne wyszukiwanie najbliższego miejsca schronienia w podziale na kategorie – miejsca doraźnego schronienia, ukrycia i schrony.

W Lwówku Śląskim schronienie doraźne (MDS) znajdziemy głównie w obrębie murów obronnych, gdzie zaznaczono szereg kamienic, szpital, budynek ratusza, ale są zaznaczone także szkoły, urząd gminy, poczta, bloki przy stadionie, budynki przy ulicy Kościuszki i Jana Pawła II, czy ul. Daszyńskiego. W Płakowicach schronienie można znaleźć w pałacu, budynku szkoły podstawowej i obiektach ZPEW. W Rakowicach Wielkich jako miejsca schronienia doraźnego zaznaczone zostały wszystkie bloki oraz budynek szkoły. Na mapie pojawiło się także kilka miejsce w Płóczkach Dolnych, Sobocie i Dębowym Gaju.

 

 

W gminie Lubomierz schronienie doraźne można znaleźć głównie w mieście. Tu wśród takich miejsc zaznaczono kamienice w rynku i przy W. Kowalskiego oraz bloki przy Chopina, Majowej i Gryfiogórskiej, a także budynki szkół i dawnego klasztoru. Na mapie zaznaczona została także szkoła w Pławnej, budynek Olesznej Podgórskiej i ośrodek w Popielówku.

W gminie Wleń schronienia doraźne pojawiają się głównie w mieście. Tych nie ma zbyt wiele. Miejsca takie wytypowano w blokach przy ulicy Jana Pawła II, Ogrodowej, Pocztowej, w szkole, urzędzie, sanatorium, Pałacu Książęcym, a także w tunelu kolejowym. MDS zaznaczono również w pałacu w Łupkach, w DPS w Nielestnie i bloku w Nielestnie.

W gminie Gryfów Śląski schronienie doraźne również można znaleźć głównie w mieście. Te są dostępne w blokach przy ul. Jeleniogórskiej, Akacjowej, czy Sienkiewicza, Żeromskiego, w kamienicach przy ulicy Kolejowej od DK30 w kierunku dworca, w budynku urzędu gminy, gryfowskich szkołach, szpitalu.

W gminie Mirsk są to bloki przy ul. Wojska Polskiego, Sikorskiego, Głowackiego, Kościuszki, a także przedszkole, szkoły i urząd gminy. Schronienie w piwnicach bloków mogą znaleźć także mieszkańcy Giebułtowa. Schronienie można znaleźć także w Geo Parku w Krobicy.

Co ciekawe, w Świeradowie- Zdroju miejsca schronienia doraźnego znalazły się tylko w blokach przy ul. J. Korczaka. Trudno sobie wyobrazić, żeby piwnice 19 bloków pomieściły mieszkańców i rzesze turystów.

Wszystkie lokalizacja można sprawdzić tutaj: https://strazpozarna.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=d43359b44ede44a5a51e2fa70ef0aa36

4 KOMENTARZE

  1. Składzik na słoiki z ogórkami zakwalifikować jako Miejsce Doraźnego Schronienia to jest zdecydowanie nadużycie. Strażaków to już poniosła fantazja, a właściwie tego ich generała.

  2. w Gryfowie po byłym zpo jest duży schron kiedyś tam byłem jak jeszcze działał zakład zpo gryfex dlaczego tego nikt nie uwzględnił może to będzie w razie w schronienie dla elit Gryfowskich

    • Na to wychodzi że schronów po prostu niema, bo jak można uznać za schron piwnice pod blokami?, co nie będą bombardować bloków?, jak już pokazała wojna na Ukrainie, dla Wrogiego Wojska niema nic świętego ani nietykalnego, i nie chodzi tu z Jakiego te Wojsko Państwa pochodzi, Oni Są szkoleni do bezwzględności i zabijania, po drugie jak Ktoś wystrzeliwuje rakietę z dziesiątków kilometrów, to On nie Widzi tego jakie spustoszenie ona zrobiła i Ilu Ludzi uśmierciła, On ją tylko wystrzelił i z głowy, to tak jak Ci Piloci co zrzucają bomby z samolotów, Oni też nie widzą ile ta bomba zabiła Osób?, On tylko Widzi wybuch i leci dalej.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj