Rusza dobrowolna zasadnicza służba wojskowa

5
1497
zdjęcie poglądowe (fot.: Wojsko Polskie)

Już od najbliższej soboty, 21 maja rozpocznie się nabór do nowego rodzaju służby w wojsku – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

 

Zwiększenie liczebności SZ RP to jeden z głównych priorytetów resortu obrony narodowej. Istotnym krokiem w tym kierunku było wprowadzenie ustawy o Obronie Ojczyzny, która weszła w życie z dniem 23 kwietnia br. Na jej podstawie w miejsce 16 Wojewódzkich Sztabów Wojskowych, 86 Wojskowych Komend Uzupełnień, Centralnej Wojskowej Pracowni Psychologicznej uruchomiono Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, które wraz z 15 ośrodkami zamiejscowymi, bezpośrednio podporządkowane zostały Ministrowi Obrony Narodowej oraz utworzono 86 Wojskowych Centrum Rekrutacji.

Ministerstwo Obrony Narodowej zapewnia, iż żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej od pierwszego dnia służby będzie zarabiał 4560 zł miesięcznie a po 28 dniowym szkoleniu zakończonym przysięgą, rozpocznie szkolenie specjalistyczne trwające do 11 miesięcy.

„W tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany. Żołnierz DZSW będzie miał pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz do zatrudnienia w administracji publicznej, po spełnieniu wymogów dla danego stanowiska. Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową można przerwać w dowolnym momencie.” – tłumaczy resort.

“W miejsce dotychczasowej Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bolesławcu powstało Wojskowe Centrum Rekrutacji w Bolesławcu z dotychczasowa lokalizacją.” – tłumaczy mjr Agnieszka KOZIK WCR w Bolesławcu. – “Aktualnie budowana jest nowoczesna struktura, która będzie odpowiedzialna za zreformowany system rekrutacji, który dostosowany będzie do obecnie panujących standardów.” – dodaje.

Aby starać się o przyjęcie do służby kandydat musi do wniosku dołączyć:

  • kopię dokumentu tożsamości;
  • kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie;
  • kopie innych dokumentów, w szczególności: certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, a także posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami.

5 KOMENTARZE

    • Pani Marto -ustawa z kwietnia-kluczowe słowo ,,dobrowolna,,-każdy obywatel ,który służył ZSW-nie musi się przejmować -przysięgę już złożył – a ta zobowiązuje D.

  1. Najpierw dawano 500+ a teraz za odbycie zasadniczej służby wojskowej będą płacić 5 000 +, no to mamy sprzedajny patriotyzm a jakby doszło do wojny to pierwsi uciekną.

  2. Mięso armatnie! Bronić mego stolca!
    A na poważnie – złożenia przysięgi można odmówić, a w razie W można zrzec się obywatelstwa.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj