Pumptrack z garbem

0
765
Jeleniogórski pumptrack codziennie gości entuzjastów jazdy na rowerze i hulajnodze

Na niezagospodarowanym do niedawna terenie Zabobrza, największego osiedla Jeleniej Góry, działa pumptrack. Ten obiekt stał się nie tyko ulubionym placem treningowym rowerzystów i jeżdżących na hulajnogach, ale także miejscem edukacji ekologicznej.

 

 

 

Pumptrack to specjalnie zaprojektowany asfaltowy tor przeszkód z garbami, zakrętami i hopkami, ułożonymi w taki sposób, żeby można było rozpędzić się i utrzymać prędkość bez pedałowania. Jazda na pumptracku jest bardzo popularna wśród dzieci i młodzieży, dlatego takie obiekty coraz częściej wpisują się w krajobraz miast i miasteczek. Ten na Zabobrzu usytuowany jest na sporej działce i składa się z dwóch torów. Pierwszy, typu dual, kilkusetmetrowy, przeznaczony jest dla zaawansowanych użytkowników. Drugi, mniejszy, służy najczęściej najmłodszym, ale również początkującym do nauki jazdy i tricków.

Ale frajda

Trzynastoletni Tymon jest na pumptrucku codziennie, jeśli tylko pogoda pozwoli. Opanował różne techniki jazdy i teraz coraz częściej sprawdza je w pobliskim skateparku. Jego tata, Krzysztof Bednarz, jest zadowolony, że syn zamiast wolny czas spędzać przy komputerze, aktywnie uprawia sport.
Andrzej Bira przyjeżdża na pumptrack z wnukiem Kamilem. Mówi, że to świetny relaks dla dziecka pod warunkiem, że ma kask i ochraniacze. Zawsze są tu tłumy jeżdżących.
– Dowodem na to, jak dobrym i potrzebnym pomysłem była budowa na tym terenie pumptracka, jest liczba młodych ludzi korzystających z niego codziennie, nie tylko w okresie letnim. To też przekonało nas do dalszej rozbudowy tego miejsca o kolejne atrakcje, czyniąc z niego jedną z ważniejszych przestrzeni rekreacyjno-edukacyjnych dla dzieci i młodzieży na mapie miasta – podsumowuje projekt Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Sport i ekologia

Oprócz tras treningowych postawione zostały: wiata, stojaki na rowery, ławki, tablice informacyjne, oświetlenie, monitoring, kosze na odpady. Posadzono też drzewa i krzewy. Wokół pumptracka powstała ścieżka rekreacyjna dla spacerowiczów, amatorów jazdy na rolkach, deskorolkach, hulajnogach i oczywiście rowerach.
Budowa obiektu przyczyniła się do podnoszenia poziomu świadomości ekologicznej i propagowania zachowań korzystnych dla środowiska naturalnego. Na stronie internetowej miasta znajdują się zakładki z informacjami o siedliskach flory i fauny w otoczeniu toru dla rowerzystów oraz o walorach przyrodniczych obszarów chronionych – Natura 2000 Góry i Pogórze Kaczawskie czy Park Krajobrazowy Doliny Bobru. Z plansz umieszczonych w pobliżu pumptracka można pobrać na telefon informacje o cennych przyrodniczo chronionych gatunkach ptaków, chrząszczy i roślin.
Budowę obiektu dla rowerzystów zainicjowali młodzi mieszkańcy miasta, którzy zgłaszali taką potrzebę radnym miejskim i prezydentowi. Jeleniogórski pumptruck to strzał w dziesiątkę!

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj