Powstał nowy serwis drogowy. Sprawdź, jak może Ci pomóc

0
639

Planujesz dłuższą podróż samochodem po drogach krajowych i chcesz wiedzieć, jakich utrudnień możesz się spodziewać na trasie? Interesują Cię warunki pogodowe lub obrazy z kamer na drogach krajowych? Zauważyłeś uszkodzony element infrastruktury drogowej lub nawierzchni i chciałbyś to zgłosić do najbliższego oddziału GDDKiA? Te i wiele innych informacji i funkcji już od dzisiaj dostępne są pod jednym adresem – drogi.gddkia.gov.pl.

 

Bezpieczniej, szybciej i wygodniej…

GDDKiA Tymi przymiotnikami możemy opisywać nowoczesne drogi szybkiego ruchu. Ale dlaczego nie zrobić tak wobec serwisu internetowego dla kierowców? Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, uruchomiliśmy nowy serwis dedykowany podróżującym po drogach krajowych. Ma on przede wszystkim stanowić pomoc i źródło informacji dla poruszających się po drogach zarządzanych przez GDDKiA.

Nowy design i nawigacja

Nowoczesny interfejs zapewni intuicyjne przeglądanie serwisu. Zastosowanie kontrastującej kolorystyki i elementów prowadzących użytkowników do poszczególnych części ułatwi obsługę nie tylko na komputerze, lecz również na urządzeniach mobilnych, takich jak telefony i tablety. To właśnie z tych urządzeń przeważnie korzystamy w podróży. Dzięki zastosowaniu powszechnej już techniki Responsive Web Design (RWD) układ serwisu będzie dostosowywał się do rozmiaru ekranu i okna przeglądarki. Ponadto układ widoczny na urządzeniach mobilnych będzie uproszczony, tak aby ułatwić nawigację wtedy, gdy jest to najbardziej istotne, np. w przerwie na trasie lub gdy szybko potrzebujemy dotrzeć do danej informacji.

Znane w nowym wydaniu

Kluczowym elementem nowego serwisu będą dobrze znane mapy, które uzupełniliśmy o nowe funkcjonalności. Informacje widoczne na mapach dostarczane są bezpośrednio z danych Krajowego Punktu Dostępowego realizowanego w ramach międzynarodowych projektów „Budowa Krajowego Punktu Dostępowego do informacji o warunkach ruchu” (KPD1) oraz „Budowa Krajowego Punktu Dostępowego do informacji o warunkach ruchu 2” (KPD2). Oba projekty, uzyskały dofinansowanie z funduszu CEF (Connecting Europe Facility) w ramach europejskich projektów CROCODILE 1 i CROCODILE 2. Usługa KPD to jednolity w skali kraju punkt dostępowy do danych użytecznych przy tworzeniu serwisów informacji dla podróżnych.

Nowe narzędzia w rękach kierowcy

GDDKiA Zauważyłeś uszkodzony znak, element infrastruktury (bariery, siatki ochronnej) lub ubytek w nawierzchni? Po drodze ekspresowej lub autostradzie porusza się pieszy lub rowerzysta? Zauważyłeś śmieci lub inne przedmioty na drodze, które stanowią niebezpieczeństwo dla użytkowników? Do dyspozycji kierowców oddajemy nowe narzędzie, jakim jest formularz zgłoszeń drogowych. Zgłoś wszelkiego rodzaju utrudnienia i zdarzenia mające wpływ na bezpieczeństwo na zarządzanych przez nas drogach krajowych. Takie zgłoszenie trafi bezpośrednio do pracowników Punktu Informacji Drogowej GDDKiA. Po wstępnej analizie zgłoszenie będzie weryfikowane przez patrol terenowy GDDKiA. Nowy formularz pomoże kierowcom przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach.

Nowością jest również narzędzie ułatwiające zgłaszanie roszczeń z tytułu szkód poniesionych przez użytkowników dróg zarządzanych przez GDDKiA. Mamy nadzieję, że uprości ono procedurę składania wniosków do ubezpieczyciela i sprawi, że przygotowanie wniosku w oparciu o gotowy formularz będzie wygodniejsze dla użytkowników.

Kolejną nowością jest reaktywacja formularza dedykowanego oznakowaniu na drogach krajowych. Formularz to odpowiedź na liczne sugestie i propozycje zmian, jakie wpływają do GDDKiA od użytkowników dróg. Umożliwi on szybkie i proste przekazywanie opinii i uwag dotyczących organizacji ruchu na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Wystarczy tylko wybrać konkretną drogę krajową, dokładnie określić lokalizację i przekazać uwagę dotyczącą np. uszkodzonego znaku lub konieczności uzupełnienia oznakowania. Wszystkie zgłoszenia będą weryfikowane przez GDDKiA i brane pod uwagę podczas monitorowania stanu organizacji ruchu.

Nowy wygląd zyska również serwis Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem

Krajowy System Zarządzania Ruchem (KSZR) stanowi zbiór projektów i działań, których efektem będzie wdrożenie usług dynamicznego zarządzania ruchem, informowania o warunkach ruchu na sieci dróg krajowych oraz wsparcie procesów utrzymania infrastruktury drogowej. W nowym serwisie zadbaliśmy również o to, aby informacje o tym istotnym projekcie zaprezentować w nowej i ciekawej formie. Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi funkcjonalnościami KSZR oraz z planowanymi terminami wdrożenia jego poszczególnych elementów.

Coś dla najmłodszych

GDDKiA W serwisie udostępniamy również dobrze znane z dotychczasowego serwisu internetowego materiały dla najmłodszych. Specjalnie z myślą o nich, przygotowaliśmy serię filmów animowanych, które w prosty i przystępny sposób pokazują m.in. jak zachować się podczas jazdy samochodem, stworzyć korytarz życia czy być widocznym na drodze w trudnych warunkach pogodowych. Pokazujemy też, jak stosować jazdę na suwak oraz jakie mogą być skutki nadmiernej prędkości na drodze czy też rozkojarzenia spowodowanego używaniem telefonu komórkowego.

To jednak nie wszystko. W nowej odsłonie prezentujemy również. stworzoną we współpracy z Mamy Projekt, NIEMAPĘ Drogi krajowe. NIEMAPA to seria nietypowych przewodników dla rodzin, które chcą wspólnie odkrywać otaczający je świat. Za pomocą kolorowych ilustracji i gotowych propozycji wycieczek przedstawiamy ciekawe miejsca, trasy i kulturę regionów. Wszystkie NIEMAPY można pobrać z niemapa.pl.

Nie stoimy w miejscu, stawiamy na rozwój

To wciąż nie koniec zmian i nowości. Na bieżąco analizujemy pomysły i staramy się odpowiadać na pojawiające się zapotrzebowanie użytkowników dróg krajowych. W nowym serwisie już teraz udostępniamy informację na temat zdarzeń mających bezpośredni wpływ na płynność ruchu. W sekcji Komunikaty pojawiają się aktualnie występujące i rozpoznane przez pracowników Punktów Informacji Drogowej zdarzenia, takie jak wypadki, kolizje, blokady i inne poważne incydenty na drogach krajowych. To istotne narzędzie z perspektywy kierowcy. Będziemy je rozwijać tak, aby z czasem stanowiło ono jeszcze dokładniejsze źródło informacji.

Nowy serwis będzie działał niezależnie od głównego serwisu internetowego GDDKiA (gddkia.gov.pl), który pozostanie podstawowym źródłem informacji o realizowanych przez nas zadaniach.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj