Mieszkaniec powiatu lwóweckiego stwierdził, iż czas na zainwestowanie pieniędzy żeby te pracowały na niego. W efekcie końcowym stracił środki.
W dzisiejszym coraz bardziej skomputeryzowanym świecie, oszuści nie próżnują, szukając nowych sposobów na wyłudzenie naszych danych i pieniędzy. Jednym z popularnych narzędzi wykorzystywanych przez cyberprzestępców jest program AnyDesk, który w swojej podstawowej formie jest legalnym narzędziem do zdalnej pomocy i kontroli komputerów. Niestety, niektórzy oszuści wykorzystują ten program do przeprowadzania szkodliwych działań.
Tylko w ciągu ostatnich kilku dni w naszym regionie oszukanych zostało kilka osób.
Oszukana mieszkanka powiatu złotoryjskiego
„Do Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi zgłosiła się kobieta, która poinformowała, że została oszukana i straciła pieniądze. Założyła konto na stronie internetowej firmy, dzięki której miała inwestować. Firma nie spełniła jej oczekiwań, dlatego po pewnym czasie postanowiła zlikwidować konto. Wtedy otrzymała telefon od osoby podającej się za analityka tej firmy. Mężczyzna wyjaśnił, że likwidacja konta jest możliwa poprzez zainstalowanie programu i założenie konta. Kobieta postępowała zgodnie ze wskazówkami rozmówcy. Przekazała swoje dane oraz informacje zawarte na karcie płatniczej, w tym kod CVV. Wtedy zorientowała się, że utraciła kontrolę nad swoim komputerem. Nie mogła wykonać żadnej czynności, natomiast widziała, że ktoś zdalnie wykonuje przelewy z jej rachunku bankowego. Natychmiast skontaktowała się z bankiem, ale niestety transakcja została już zrealizowana. W ten sposób, kobieta straciła ponad 3 tysiące złotych.” – wyjaśnia młodszy aspirant Dominika Kwakszys z Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi.
Oszukana mieszkanka powiatu karkonoskiego
Dwa dni później o oszustwie internetowym i utracie sporej sumy pieniędzy poinformowali jeleniogórscy policjanci.
„O tym, w jaki sposób działają oszuści przekonała się mieszkanka powiatu karkonoskiego. Uwierzyła osobie podszywającej się pod jej córkę i przelała gotówkę w wysokości blisko 4 tysiące złotych na wskazane konto na zakup telefonu komórkowego, który rzekomo jej się uszkodził. Kiedy kobieta zorientowała się, że została oszukana powiadomiła Policję.” – wspomina podinspektor Edyta Bagrowska oficer prasowa jeleniogórskiej policji.
Oszukany mieszkaniec powiatu lwóweckiego
Oszukany został także mieszkaniec powiatu lwóweckiego. 58- latek zgłosił się do Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim, gdzie złożył zawiadomienie, iż nieznany mu sprawca w celu osiągniecia korzyści majątkowej, wykorzystując zamieszczone na portalu społecznościowym Facebook ogłoszenia dot. możliwości zainwestowania pieniędzy, doprowadził go do niekorzystnego rozporządzania mieniem w kwocie 1000 złotych. Tym razem do oszustwa znowu doszło za pomocą nakłonienia mężczyzny do zainstalowania aplikacji „AnyDesk”, dzięki której oszust uzyskał dostępu do konta bankowego pokrzywdzonego.
– Od pokrzywdzonego przyjęto zawiadomienie w kierunku art. 286 § 1 k.k. – wskazuje sierżant sztabowy Olga Łukaszewicz oficer prasowa lwóweckiej policji.
Jak działają oszuści z wykorzystaniem AnyDesk?
Typowa metoda oszustwa z użyciem AnyDesk wygląda następująco: oszust kontaktuje się z ofiarą, podszywając się np. za przedstawiciela technicznego wsparcia technicznego, pracownika banku lub dostawcę usług. Następnie zachęca ofiarę do zainstalowania programu AnyDesk, tłumacząc, że jest to niezbędne do rozwiązania problemu, zalogowania się na konto, lub do dokonania transakcji. Po instalacji programu, oszust uzyskuje zdalny dostęp do komputera ofiary i ma pełną kontrolę nad jej systemem, uzyskując przy tym dostęp rachunku bankowego. W takich przypadkach bank może nie uwzględnić reklamacji.
Jak unikać oszustw związanych z AnyDesk?
Zachowaj ostrożność przy nieznanych kontaktach: Jeśli otrzymujesz niespodziewane połączenie lub wiadomość od nieznanej osoby, bądź szczególnie ostrożny. Nie ufaj nieznajomym, którzy nagle proszą cię o instalację programów, nawet jeśli twierdzą, że jest to niezbędne dla twojego dobra.
Sprawdź tożsamość rozmówcy: Jeśli ktoś twierdzi, że dzwoni w oficjalnym celu, zawsze potwierdź tożsamość rozmówcy. Skontaktuj się bezpośrednio z instytucją lub firmą, z której rzekomo pochodzi, korzystając z oficjalnych kontaktów, aby upewnić się, że rozmówca jest autentyczny.
Nie instaluj AnyDesk na żądanie nieznajomych: Nie zainstaluj programu AnyDesk lub innego oprogramowania zdalnego dostępu, jeśli nie jesteś pewien celu takiej instalacji. Zainstaluj tylko programy, które znasz i których potrzebujesz.
Zabezpiecz swoje dane: Przechowuj swoje dane osobowe i finansowe w bezpieczny sposób. Unikaj udostępniania poufnych informacji osobom, które wydają się podejrzane lub którym nie ufasz w pełni.
Aktualizuj oprogramowanie: Regularnie aktualizuj oprogramowanie na swoim komputerze, aby wykorzystywać najnowsze zabezpieczenia i unikać luk w systemie, które mogą być wykorzystane przez oszustów.
Korzystaj z zabezpieczeń antywirusowych: Upewnij się, że na swoim komputerze masz zainstalowany odpowiedni program antywirusowy i firewall, które pomogą wychwycić potencjalne zagrożenia.
Pamiętaj, że Twoja ostrożność i zdrowy rozsądek są Twoimi najlepszymi sprzymierzeńcami w walce z oszustwami internetowymi. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do prośby o zainstalowanie programu AnyDesk lub innego oprogramowania zdalnego dostępu, zawsze skonsultuj się z kimś zaufanym lub ekspertem ds. bezpieczeństwa komputerowego.
Że ludzie przeważnie starsi z bagażem doświadczeń życiowych nabierają się na takie typu rzeczy ?.
ale potem jest ci młodzi to tylko w tylko komputerach siedzą xD a jakby troche wiecej tez posiedzieli to by sie nie dawali łapać na takie coś
Łatwiej było wierzyć w duszki i słuchać księdza,zamiast myśleć samodzielnie,to teraz mamy rzesze bezmozgich yetich