Porwana flaga Polski wisi na budynku urzędu w Lwówku Śląskim

17
1623

Na budynku Urzędu Gminy i Miasta w Lwówku Śląskim wisi coś, co zapewne ma udawać naszą flagę państwową, jednak z daleka widać, iż ten kawałek materiału ma niewiele wspólnego z naszą dumą narodową.

 

Widok flagi Rzeczypospolitej łopoczącej na wietrze nadal sprawia, że mocniej biją nasze serca”. To słowa Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wypowiedziane w 2009 roku z okazji dnia flagi państwowej, pod którymi chyba każdy Polak się podpisze.

Biało – czerwona to nasza duma. Jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby narodowej.

Historia flagi Polski

Biel i czerwień symbolem Polski i polskości są od kilku stuleci. Pierwszym aktem prawnym regulującym kwestię barw narodowych była podjęta w 1831 r. uchwała połączonych izb sejmowych polskiego parlamentu z czasu powstania listopadowego ws. wprowadzenia kokardy narodowej. W II RP obowiązywała ustawa z 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej. „Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolory biały i czerwony, w podłużnych pasach, równoległych, z których górny – biały, dolny zaś – czerwony” – głosiła jej treść. Barwy narodowe na fladze ułożone miały być w proporcji wysokości do szerokości 5:8 – ten układ obowiązuje do dziś. Od 1928 r. przepis został zmieniony i doprecyzowany na mocy rozporządzenia Prezydenta RP: „Barwami państwowymi są kolory biały i czerwony w dwóch poziomych równoległych pasach o równej szerokości i długości, z których górny jest biały, dolny zaś czerwony. Kolor czerwony odpowiada barwie cynobru”.
Obecnie obowiązujące przepisy stanowią, że „barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego”.

Dzień Flagi

W 2004 roku Sejm ustanowił „Dzień Flagi”. Ten przypada na 2 maja. Święto to ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Fladze należy się szacunek, a za jej znieważenie grozi więzienie

Dziś każdy ma prawo używać barw RP, w szczególności w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń, pod warunkiem zachowania czci i szacunku. Zgodnie z Konstytucją barwy narodowe podlegają ochronie prawnej. Fladze państwowej należny jest szacunek – ta powinna być zawsze zadbana. Eksponowana publicznie musi być czysta i mieć czytelne barwy. Nie może być pomięta lub postrzępiona, dlatego nie powinno się podnosić i wywieszać flagi w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze, a w czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć. Za znieważenie symbolów państwa ustawodawca przewidział surowe konsekwencje.

Tak flagę szanują w Lwówku Śląskim

Niestety, władze Lwówka Śląskiego najwyraźniej nie panują już nawet nad tym, co się dzieje pod ich nosem. Na budynku Urzędu Gminy i Miasta w Lwówku Śląskim wisi coś, co zapewne ma udawać naszą flagę państwową, jednak z daleka widać, iż ten kawałek materiału (żeby nie użyć tu mocniejszych słów) ma niewiele wspólnego z naszą dumą narodową. Biały kolor już dawno zszarzał, a czerwony wypłowiał. Brzegi materiału są postrzępione, na wietrze powiewają frędzle i jak na razie nikomu to nie przeszkadza.

Przykład idzie z góry

W szkołach dzieciom wpajamy miłość do ojczyzny, patriotyzm i szacunek do naszych symboli narodowych. Niestety, te po wyjściu na ulicę dostrzegają jak ten szacunek wyrażają dorośli.

w materiale wykorzystano fragment historii flagi ze stron Sejmu RP

Biało- Czerwona leży na dachu budynku urzędu!

17 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj