Na koniec 2022 roku ponad tysiąc mieszkańców powiatu lwóweckiego pozostawało bez pracy. To oznacza, iż dziewięciu na stu nie ma zatrudnienia.
Bezrobocie w strefie euro i krajach UE
Według danych publikowanych przez urząd statystyczny Unii Europejskiej w listopadzie 2022 stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 6,5%, a w krajach UE 6 proc. w listopadzie 2022 r. Najniższy poziom bezrobocia jest w Czechach, Polsce i Niemczech. Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w Czechach bezrobocie wyniosło 2,7 proc., natomiast w Polsce i Niemczech bezrobocie jest na poziomie 3 proc. Krajem z najwyższym wskaźnikiem bezrobocia jest Hiszpania. Bezrobocie osiągnęło tam 12,4 proc.
Bezrobocie w Polsce
Według wstępnych danych MRiPS w grudniu 2022 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 67,1 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To oznacza, iż na koniec roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 813,2 tys. bezrobotnych, czyli o 82,0 tys. (tj. o 9,2%) mniej niż w końcu 2021 r.
Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego w kraju w końcu 2022 r. wyniosła 5,2%. Stopa bezrobocia rejestrowanego najniższa była w woj. wielkopolskim, gdzie wyniosła 2,9%, a najwyższa w województwie podkarpackim – 8,9%.
Duże bezrobocie w powiecie lwóweckim
Powiatowy Urząd Pracy w Lwówku Śląskim dokonał korekty stopy bezrobocia rejestrowego w poszczególnych miesiącach 2022 roku. Po korekcie to jest o ponad punkt wyższe niż wcześniej wskazywano.
Stopa bezrobocia w Powiecie Lwóweckim w 2022.
Styczeń – 8,6% / po korekcie 9,7%
Luty – 8,8% / po korekcie 9,9%
Marzec – 9,0% / po korekcie 10,1%
Kwiecień – 8,8% / po korekcie 9,9%
Maj – 8,6% / po korekcie 9,6%
Czerwiec – 8,3% / po korekcie 9,4%
Lipiec – 8,3% / po korekcie 9,3%
Sierpień – 8,4% / po korekcie 9,5% /dane GUS po korekcie stopy bezrobocia rejestrowanego
Wrzesień – 9,3%
Październik – 9,2%
Listopad – 9,0%
Struktura bezrobocia w powiecie lwóweckim
Jak wynika z danych PUP w Lwówku Śląskim na koniec 2022 roku w powiecie bez pracy pozostawało 1.137 osób i było to o 18 osób więcej niż w styczniu ur.
Najwięcej bezrobotnych zarejestrowanych w PUP na koniec 2022 roku było mieszkańców gminy Lwówek Śląski – 323. Na drugim miejscu z 240 osobami bezrobotnymi utrzymuje się gmina Mirsk. Tuż za nią z 204 bezrobotnymi jest gmina Gryfów Śląski. W gminie Wleń na 31 grudnia bez pracy pozostawało 139 osób, a najmniej bezrobotnych zarejestrowanych było z gminy Lubomierz – 131 osób.
52,27% zarejestrowanych na koniec grudnia 2022 roku w lwóweckim urzędzie pracy to mężczyźni. Nieco ponad trzydzieści procent (30,28%) zarejestrowanych to osoby powyżej 50 roku życia, ale dwadzieścia procent (20,35%) stanowią osoby do 30 roku życia. Blisko połowa zarejestrowanych to osoby długotrwale bezrobotne. A ponad czterdzieści procent (41,56%) to osoby bez kwalifikacji zawodowych.
Praca w powiecie lwóweckim
Jak będzie wyglądał rynek pracy w powiecie lwóweckim w 2023 roku? Czy powiat oprze się kryzysowi czy pojawią się nowe miejsca pracy – może na przykład w obiecywanej strefie ekonomicznej, co to miała wyrosnąć tuż za Lwówkiem Śląskim w stronę Radłówki, albo w tej, która miała tętnić życiem na obrzeżach Wlenia? Czy przyszłość mieszkańców powiatu lwóweckiego to praca w Niemczech, Holandii, Belgii, …?
UP do likwidacji !
Jeszcze nikomu pracy nie znaleźli !
W tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykrztałceniem.
Z wyksztalceniem przez RZ to nie ma 🙂
taki sarkazm 🙂 to tak odnośnie bezrobocia.
Jak zaglosujecie na tuska i pelo, psl i czerwonych to praca pewna w Niemczech, Holandi,!
szykuj paczki dla ###Jarka### i reszty ruskich onuc.
zacznij od siebie, przygotuj paczuszke i wyslij
Jarek, Antoni i reszta za ####
Dziewczyno, bez głosowania nasi jadą na zachód.
Głosuj na PIS i klep biedę – to chyna twoje chasło wyborcze
Praca jest tylko pracować się nie chce. Firmy budowlane skarżą się na bak pracowników
A ile z tych bezrobotnych osób pracuje na czarno w Niemczech?
Praca jest tylko nie ma komu pracować .A po co pracować ubezpieczenie za darmo wystarczy się zarejestrować w UP .Za mieszkanie ,prąd ,gaz płaci opieka a i obiadek da i parę groszy na picie.Tylko kto za tych nierobów płaci? Oczywiście ci co pracują i płacą podatki.Moim zdaniem to chore.