Wszystkie wnioski zgłoszone przez województwo dolnośląskie zostały zakwalifikowane do drugiego etapu rządowego Programu Kolej Plus – informuje Marszałek Cezary Przybylski i tłumaczy, iż teraz w ciągu 12 miesięcy urząd opracuje dokumentację studyjną. Po drugim etapie projekty będą podlegały kolejnej ocenie, której wynikiem będzie utworzenie listy rankingowej i kwalifikacja projektów do realizacji w Programie.
Lista pięciu dolnośląskich projektów, bardzo ważnych w walce z wykluczeniem komunikacyjnym na Dolnym Śląsku, które przeszły pozytywną weryfikację:
Budowa podstawowej infrastruktury, w obrębie Wrocławskiego Węzła Kolejowego, pozwalającej na uruchomienie nowych połączeń w ramach Wrocławskiej Kolei Metropolitalnej na kierunkach Wrocław – Wołów, Wrocław – Jaworzyna Śląska oraz Wrocław – Środa Śląska.
Rewitalizacja odcinka linii kolejowej nr 284 (Legnica – Złotoryja – Jerzmanice- Zdrój) w celu włączenie powiatu złotoryjskiego do sieci wojewódzkich kolejowych połączeń pasażerskich. Projekt ten jest jednocześnie niezbędny dla realizacji projektu rewitalizacji dalszego odcinka linii nr 284 od Jerzmanic- Zdrój do Lwówka Śląskiego.
Poprawa jakości połączeń Dzierżoniowa i powiatu dzierżoniowskiego z Wrocławiem dzięki wznowieniu ruchu na linii kolejowej nr 310 Kobierzyce – Piława Górna oraz odbudowie drugiego toru na odcinku linii kolejowej nr 285 Wrocław Główny – Kobierzyce.
Rewitalizacja linii kolejowej nr 181 Oleśnica – Syców – Kępno w celu umożliwia utworzenia linii komunikacyjnej Wrocław – Oleśnica – Syców – Kępno – Wieluń oraz skomunikowania z Wrocławiem jakich miast jak Syców (woj. dolnoślaskie), Kępno (woj. wielkopolskie) i Wieluń (woj. łódzkie).
Rewitalizacja linii kolejowej Zgorzelec – Bogatynia w celu włączenia Bogatyni do sieci wojewódzkich kolejowych połączeń pasażerskich.
Na trasie Lwówek – Złotoryja przed zamknięciem trasy jechało zazwyczaj kilkanaście osób.
Ciągle od kilku lat mydłą oczy wyborcom o pociągu. Tylko zapomnieli, że brak jest torów i mostu na trasie Jerzmanice-Pielgrzymka i także kasy w państwie. Pociąg widmo jak w bajce szaty cesarza
bo rj był oderwany od pługa pierwszy poc. w str. Lwówka o 1 w nocy kolejny o 10 rano potem 17 i 20 w drugą stronę na Złotoryję o 5-10-14-21 kto niby tym miał jeździć komu to miało pasować. Żeby pasażer skorzystał z codziennego transportu to musi być spełnionych kilka warunków tj: pewność, cykliczność, stabilna oferta zapewniająca dojazd do pracy, szkół i powroty z nich oraz cena przejazdu
To jest region wykluczony i nic tu nie powstanie.
A co trasa Lwówek Śląski-Jelenia Góra już nie jest ważna?
Tyle lat wyciskania kitu i lipa.
Tak samo skończy się z tą linią.
Liczy się tylko aglomeracja wrocławska i tyle w tym temacie.