Pociągiem do Lubomierza?

20
2718

Zarząd Województwa Dolnośląskiego deklaruje chęć przejęcia starej linii kolejowej łączącej Lubomierz z Gryfowem Śląskim w celu jej rewitalizacji.

 

Wiosną tego roku sejmik dolnośląski podjął bardzo ważną uchwałę, w której deklaruje chęć udziału w rządowym programie Kolej Plus.

W podjętej wówczas uchwale radni sejmiku za priorytetowe działania uznali rewitalizacje infrastruktury kolejowej łączącej bezpośrednio Legnicę z powiatem złotoryjskim, lwóweckim, lubańskim, jeleniogórskim i miastem Jelenia Góra, zapewniającej bezpośredni dojazd do miast: Złotoryja, Lwówek Śląski, Wleń, Lubomierz, Gryfów Śląski, Mirsk, Świeradów Zdrój, Mysłakowice, Karpacz a także do Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Gór Izerskich, w tym realizacje przewidzianego w Programie ciągu linii kolejowych Legnica- Złotoryja- Lwówek Śląski- Jelenia Góra / Świeradów Zdrój”.

Największym zaskoczeniem na liści miejscowości do powstania nowej infrastruktury kolejowej był Lubomierz, który z koleją pożegnał się bardzo dawno temu. Na kolejowym szlaku z Lwówka Śląskiego do Pławnej powstała ciesząca się dużą popularnością ścieżka rowerowa a na lubomierskim dworcu dzięki staraniom lokalnych władz powstały mieszkania. Władze miasta Samych Swoich zabiegają także o utworzenie ścieżki rowerowej z Pławnej do Lubomierza. Jednak składane wnioski o dofinansowanie są utrącane. Niejednokrotnie słyszeliśmy także o planach budowy infrastruktury rowerowej łączącej Lubomierz z Gryfowem Śl. właśnie z wykorzystaniem starego szlaku kolejowego. Taka ścieżka z pewnością cieszyłaby się równie wielką popularnością.

Niestety, marszałek i radni sejmiku województwa dolnośląskiego jakby nie dostrzegali potrzeb naszego regionu w tej materii. Warto tu przypomnieć ostatnie decyzje o planowanym utworzeniu Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej, która będzie miała ponad pól tysiąca kilometrów długości, najwyższe standardy wykonawcze i malowniczy przebieg.

– Dzięki porozumieniu między województwem, samorządami i instytucjami państwowymi zrealizujemy inwestycję, która ustanowi nowe standardy budowy tras rowerowych. Wytyczne określone przez Instytut Rozwoju Terytorialnego pozwolą wybudować ścieżki bezpieczne, dobrze oznakowane i solidnie wykonane. Dzięki rozmowom i zawartemu porozumieniu elementy tras budowane przez poszczególne samorządy będą łączyć się w całość – zachwala inwestycję marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

Faktycznie, planowana inwestycja robi wielkie wrażenie. Niestety, jak widać na powyższej mapce autostrada rowerowa nie przechodzi przez powiat lwówecki. Mimo, iż na pierwszy rzut oka widać, że połączenie Nowogrodźca z Jaworem przez gminy powiatu lwóweckiego pozwoliłby utworzyć wspaniałą pętlę. Ponadto takie działanie wsparłoby rozwój turystyki w naszym regionie. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, iż we władzach województwa, w sejmiku komuś zależy, żeby nasz powiat nadto się nie rozwijał. Ale być może to mylne przekonanie?

Wracając do kolei to wiemy już, iż na liście priorytetów sejmiku województwa dolnośląskiego znalazło się pięć zadań, w tym: budowa podstawowej infrastruktury, w obrębie Wrocławskiego Węzła Kolejowego, rewitalizacja odcinka linii kolejowej nr 284 Legnica – Złotoryja – Jerzmanice- Zdrój, poprawa jakości połączeń́ Dzierżoniowa i powiatu dzierżoniowskiego z Wrocławiem, rewitalizacja linii kolejowej nr 181 Oleśnica – Syców – Kępno oraz rewitalizacja linii kolejowej Zgorzelec – Bogatynia. Kilka dni temu informowaliśmy, iż wszystkie te zadania zgłoszone przez nasze województwo zostały zakwalifikowane do drugiego etapu tego rządowego programu Kolej Plus.

Zarząd Województwa w dalszym ciągu jest zainteresowany przejęciem linii kolejowej 317 łączącej niegdyś Gryfów Śląski z Lubomierzem i jej rewitalizacją. Kilkanaście dni temu Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego w odpowiedzi na pytanie: Czy w dalszej perspektywie rozważana jest odbudowa 7 km odcinka linii 317 (dawna 284) Gryfów Śl. / Lubomierz? wyjaśniał:

Jako Zarząd Województwa Dolnośląskiego wyraziliśmy zgodę na przejęcie tego odcinka linii kolejowej w celu jego rewitalizacji. Realizacja tej inwestycji będzie jednak możliwa tylko we współpracy z samorządem lokalnym, a także PKP SA. Odcinek wspomnianej linii kolejowej nr 317 został bowiem formalnie zlikwidowany, a część działek po tej linii przejął samorząd lokalny na potrzeby budowy drogi dla rowerów”.

Jak na razie dyskusja o przyszłości zlikwidowanej lata temu linii kolejowej wygląda niczym dialog Kargula z Pawlakiem.

Dialog Kargula z Pawlakiem

– Oddasz działki od budowę kolei?
– Nie, bo chcę ścieżkę rowerową
– Jak nie oddasz, to nie dostaniesz pieniędzy na budowę ścieżki.
– A jak oddam, to wybudujecie kolej?
– Jak dasz jeszcze pieniądze, to może kiedyś, bo na razie to nam na ważniejsze rzeczy nie starcza.

Czy potrzebny jest pociąg do Lubomierza? Czy lepsza będzie trasa rowerowa łącząca Gryfów Śląski, Lubomierz ze ścieżką rowerową w Pławnej?

20 KOMENTARZE

  1. Jak będzie linia kolejowa do Lubomierza to pewnie ją po chwili zamkną, że nierentowna. Nie potrafią utrzymać połączeń autobusowych a biorą się za droższe rozwiązania kolejowe.
    więc niech lepiej wezwą się za trasy rowerowe.

    • Tu chodzi o grubą kasę, którą marszałek chce przewalić a nie potrzeby ludzi.
      I tak jak piszesz, miliony na rewitalizację pójdą a połączenia kolejowe po max roku zlikwidują!

  2. Do inwestycja,
    Nie.
    Nie potrafią zrobić połączenia autobusowego a zrobią kolejowe. Zejdź na ziemię.
    Jestem jak najbardziej za połączeniami komunikacyjnymi Lubomierza z okolicznymi miastami ale jestem też realistą.
    Pozdrawiam.

    • Tylko i wyłącznie linia kolejowa!!! Sawiamy na zdrowie i bezpieczeństwo oraz walkę z wykluczeniem komunikacyjnym!!! Jako mieszkaniec Lubomierza nie posiadający samochodu jestem za przywróceniem połączeń kolejowych z Gryfowa do Lubomierza.

    • Tobie chodzi o rekreację a mi o normalne funkcjonowanie w życiu codzienny. W Lubomierzu są ludzie, którzy mają problem z dojazdem do Gryfowa czy JG. Ścieżkę rowerową z Gryfowa do Lubomierza można wybudować wykorzystując alternatywny szlak.

  3. Co oni biorą? Autobusy (jeśli w ogóle jeżdżą…) to wożą powietrze… a chcą pociągi uruchamiać…??? Chyba, że towarowe…:D “robią, by coś robić” … paranoja… zrobiliby jeden konkretny odcinek drogi, porządnie np. Lubomierz-Radoniów i więcej pożytku byłoby, niż z fantazji trasy kolejowej…

  4. J P R D L … A po cholerę kolej lub ścieżka rowerowa? Wkrótce gmina lubomierz zafunduje każdemu własny latający spodek zasilany modlitwami zmartwychwstałego nepomucena z podłączonymi do jego mózgu elektrodami, a dalej do stacji ładującej.

  5. Może najpierw porozmawiać z samorządowcami, bo w Urzędach nic nie wiedzą, a nie wymyślać nierealne trasy kolejowe. Gryfów i Lubomierz planowali trasę rowerową ale nie dostali pieniędzy to może najpierw spytać się ludzi co by chcieli?

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj